Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Gerçek Mi-Yargılama Gideri ve Vekalet Ücretini Ödemek Zorunda Mıyım?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-03-2013, 07:36   #1
Konuk

Varsayılan Gerçek Mi-Yargılama Gideri ve Vekalet Ücretini Ödemek Zorunda Mıyım?

sayın ilgili,
çocuk kaçırmadan uzun zamandır süren bir davam vardı. ancak dava tuhaf bir hal almıştı. Şöyle ki: Eşim 22 ay boyunca çocuğumu kaçırmış bense bu durumun karşısında ancak bu davayı açabilmiş fakat davanın hangi mahkemenin konusu olduğuna uzun süre karar verilememiş -asliyede açılmış olmasına rağmen icraya gönderilmiş o mahkeme de kabul etmeyince bir üst merci karar versin denmiş , üst mercide icra görevlidir demiş, ve dava böylece icra da görülmeye başlanmıştır. Ama bu arada geçen sürede 22 ayın sonunda çocuğumu yurt dışında buldum gerekli hukuk mücadelesini tam 3,5 ayda tamamlayarak çocuğumu yurt dışından Türkiyeye getirdim. Çocuğuma, eşim verdiği için değil yapılan araştırmalar neticesinde büyük bir hukuk mücadelesiyle kavuşmama rağmen , yüksek mahkememiz eşime çocuk kaçırma gerçekleşmemiş gibi beraat kararı veriyor ve de mahkeme masraflarını -avukatı olduğu içinmiş- sanık lehine davacının yani benim ödememe karar veriyor. Karar mücadeleye başlamamdan tam 2 yıl 3 ay sonra veriliyor hem de çocuğumun annesiz geçen 2 yılı hiçe sayılarak.Avukat anında mahkeme masrafını icraya veriyor. Sonuç: 1 hafta içinde takribi 500 tl tutan parayı ödemem gerektiği ödemediğim takdirde her neyse biliyorsunuzdur zaten . Ne yapabilirim. Bu nasıl gerçek olabilir. Bu saatten sonra bu parayı ödemekten başka yapabileceğim hiçbirşey yok mu? Parayı ödemek içimi acıtıyor: Çocuğundan ayrı yaşayan 3-5 yaş arasını göremeyen benim. Bu parayı sadaka ödememek için elimden geleni yapmak istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Saygılarımla.
Old 12-03-2013, 18:32   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Ceza yargılamasında, genel kural ;kararla belirtilen yargılama gideri ve vekalet ücreti ancak karar kesinleştiğinde takibe konu edilebilir.

Eğer karar temyiz edilmeden kesinleşmiş ise elbette yargılama gideri ve vekalet ücreti takib konu edilebilir.

Kararınızın kesinleşme durumunu bir avukattan destek alarak değerlendirmeniz uygun olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi