Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

En Son Okuduğunuz Kitap?

Yanıt
Konu Notu: 5 oy, 4,80 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-09-2010, 01:07   #391
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
Oğuz ATAY'ın, özellikle 70 ve sonrası Türk Edebiyatı'nda farklı bir yerde olduğu edebiyat dünyasında da genel bir kabuldür. Bu yüzden bunu dert olarak değil de belki sizin açınızdan, daha önce rastlanılmamış yeni bir durumu algılamak olarak açıklayabiliriz.

Atay, yazınında -özellikle- postmodernizm etkileri görülen yazarlarımızdan, dolayısıyla geleneksel yapının oldukça dışında. 'Tehlikeli Oyunlar'da da ana karakterin (Hikmet Benol) üzerine yoğun bir psikolojik deşeleme vardı. Bunu zaman zaman gözlemlerin aktarımı, zaman zaman zihin içi konuşmalar, zaman zaman monologlar, zaman zaman orada olup olmadığından emin olamadığınız şahıslar ile diyaloglar şeklinde görüyorsunuz.

Bu arada kızınızın bahsini ettiği 'bilinç akışı' tekniği de Türk yazarların fazlaca kullandığı bir yöntem olmadığından, bu tekniği yadırgamanız da gayet normaldir. Kısacası buna da "cahillik" demeye dilim varmaz, hele ki size karşı. Yalnız Türkiye'de bilinç akışı tekniğinin nam saldığı romanların başında "Tutunamayanlar" dile getirilir. Bu yüzden bu tarzdan hoşlanmadıysanız o koca kitaba girişmeniz sizi zorlamayacak mı?

Ben araya bir iki kitap kattıktan sonra Tutunamayanlar'ı da okumaya kararlıyım. Ama mutlaka bir iki çıtır çerez kitap arası verilmeli. Yoksa bu gidişle ben de olurum bir deli Hikmet!
Sayın IŞIK, artık THS'de göremediğimiz kadim bir dost Oğuz ATAY'A devam etmemi istedi ve devam edersem seveceğime kefil oldu. "Koca kitaba girişmek" cesaret ister tabi. Ama, hem duruşunu ve tarzını çok takdir ettiğim dostun yüreklendirmesi, hem kızımın kılavuzluğu ve hem de sizin bu harika "deşelemeniz" nedeniyle "Koca Kitap" okuyacaklarım listesinde yükseldi. Teşekkürler!
Old 04-09-2010, 11:18   #392
selçuk hukuku

Biraz sıkıcı olsada mükemmel bir edebi nitelik MAİ VE SİYAH - HALİT ZİYA
tavsiye değil fakat edebiyat severler için okunması daha doğrusu incelenmesi gereken bir kitap Servet-i Fünün döneminin edebi yanını çok iyi yansıtıyor. Zaten dönemin en başarılı eseri denebilir üslubu ne kadar eleştiri alsada :d
Old 07-10-2010, 13:55   #393
enigma88

Ben en son Puslu Kıtalar Atlası'nı okudum.Oldukça etkileyici bir kitap.Önermek istediğim iki kitap daha var Kız Kardeşim İçin ve Yapboz.İkisi de Jodi Picoult'un.Yazar bu iki kitabında da hukuktan karakterlere yer veriyor.Yapboz'da savcı olan bir annenin çocuğunun cinsel istismara uğraması üzerine "adalet"i sağlama tercihine tanık oluyoruz çok etkileyici ve dokunaklı bir hikaye.Okurken çok düşündüren ve insanı vicdan muhasebesi yapmaya iten kitaplar bunlar.Bu yüzden özellikle tavsiye etmek istedim
Old 08-10-2010, 23:52   #394
Aslı Aydın

Bir Ceza Avukatının Anıları - Faruk Erem

Kitapta aşırı derecede imla ve dilbilgisi hataları bulunmakta. Bunların kaynağı basım hatası mı yoksa başka bir eksiklik mi bilemiyorum ancak bu konularda çok dikkatli olan ben, kitabı okurken bu nedenlerden dolayı açıkçası çok zorlandım. Çünkü çok dikkat ederim ben bu gibi hatalara ve okurken dikkatim aşırı derecede dağılır.

Tüm bunlara rağmen kitabın içeriği ise ben ziyadesiyle etkiledi. Kitaptaki her bir anının ardından bir süre düşündüm açıkçası. Herkese tavsiye ederim.
Old 15-10-2010, 16:44   #395
üye25928

Sonunda;

Türkiye'de Anayasalar ve Siyaset - Mustafa Erdoğan.

(kitap mükemmel ama çeşitli sebeplerden dolayı aylardır okuyamamıştım, sonunda bitirdim)
Old 18-10-2010, 00:02   #396
slide

Murathan Mungan_Erkeklerin Hikayeleri.. Her erkek mutlaka kendini anlatan bir hikaye bulacaktır.
Old 18-10-2010, 15:00   #397
Gülümse

Alıntı:
Yazan slide
Murathan Mungan_Erkeklerin Hikayeleri.. Her erkek mutlaka kendini anlatan bir hikaye bulacaktır.

Murathan Mungan demişken, Mahmut ile Yezida harika bir aşk hikayesidir, tavsiye ederim...
Old 22-10-2010, 08:25   #398
kordelya

Zar Adam adlı kitabı okudum, beğenen var mı bilmiyorum ama ben,im pek beğendiğim söylenemez bu nedenle tavsiye etmiyorum.
Old 27-10-2010, 00:54   #400
slide

Alıntı:
Yazan tuval2310
Elif Şafak - Araf'ı okuyorum şimdi..

Yazın okumuştum. Çok beğenmiştim.
Old 27-10-2010, 08:54   #401
Atahun

Alıntı:
Yazan tuval2310
Elif Şafak - Araf'ı okuyorum şimdi..

Kaç sayfa? 400 sayfadan sonrası sıkmaya başlıyor da...

Gerçi Elif Şafak' ın akıcı bir dili var ama?
Old 27-10-2010, 12:47   #402
tuval2310

Alıntı:
Yazan Atahun
Kaç sayfa? 400 sayfadan sonrası sıkmaya başlıyor da...

Gerçi Elif Şafak' ın akıcı bir dili var ama?

kitap evde şimdi , biliyorsunuz iş hayatına dönüş yaptım sayfa sayısını bilmiyorum ama 350-400 civarı vardır . bir de çok küçük puntoyla yazılmış
Old 02-11-2010, 10:29   #403
Av. Engin EKİCİ

Son zamanlarda kuantum düşünce sistemine merak saldım ve R. Şanal'ın "Kuantum Düşünce Tekniği" isimli kitabını okudum. Özetle, "hayatta birşeyleri yapamıyor, elde edemiyorsak yapmayı istemediğimiz içindir ve ilkel benliğimizin (aslında yine biziz) koymuş olduğu engelleri kaldırırsak yolumuz açık olur" şeklinde önermeler içeren bir kitap. Bu kitabın ardından yine aynı yazarın "Kuantum Sıçrama" isimli kitabı şu an elimde.
Old 06-11-2010, 21:03   #404
Av.Özgür KARABULUT

Okumaya başladığım kitap:

"Fotoğraf Sanatında Kompozisyon"
Prof. Dr. Sabit KALFAGİL

(Kitabı doğumgünümde hediye eden Sn. Av. Selim Balku'ya teşekkürlerimle...)
Old 10-11-2010, 11:16   #405
Av.Duygu Işık Behrem

Bu zamana kadar hiç Grange okumamıştım ve bu denli satmasının esbabı mucibesini öğrenmek için Ölü Ruhlar Ormanı'nı aldım elime. Hayatında okuduğun en kötü kitap hangisiydi diye sorsalar cevabım duraksamadan Ölü Ruhlar Ormanı olur. Beni o kadar boğdu ki kitabı bitirene kadar sıkıntıdan patladım, söylenip durdum. Kitap elimde süründü, o otobüs, bu vapur, o il, bu ilçe gezindi benimle fakat ne yaptım ne ettim bir görev bilinci ile kitabı bitirdim. İlk tecrübe kötü olunca, bir daha Grange okuyacağımı sanmıyorum. Benim kişisel düşüncem, kitabın konusu ilginç olsun diye çok zorlama bir şey çıkmış ortaya. Edebi yönü zaten sıfır. Yalnız çevirisi çok iyiydi, benim için en dikkat çekici yanı buydu.

**

Sonrasında kendime gelmek için, kafa olarak çok sevdiğim bir adamın, John Berger'in Görme Biçimleri'ni okudum. Bu kitabı 2. okuyuşumdu. Özellikle fotoğraf ve resim ile ilgilenenlere tavsiye ederim. John Berger'in bakış açısı farklı ve çarpıcıdır.

**

Şu anda Açlık Oyunları'nın 3. kitabı Alaycı Kuş'u okuyorum. O da eh işte... Çok sardığını söyleyemeyeceğim. Güzel bir yol kitabı çünkü çok kolay okunuyor. Yalnız bu seriyi neden senaryoya döküp film haline getirmiyorlar anlayamadım. Belki çalışmalar vardır bilemiyorum ama bende sermaye olsa direkt bu işe girerdim. (Hatta şimdi baktım da 2011'de filmi çekilmeye başlanacakmış.Tek akıllı ben değilmişim yani. )
Old 11-11-2010, 15:14   #406
kordelya

"Lanetli Talih"

Çok eğlenceli bir kitap, üstelik dili çok anlatıcı sizi farkında olmadan kendine bağlıoyr. Bütün gün boyunca iş ve hayat stresinden biraz kaçıp, farklı bir dünyayı ziyaret etmek isterseniz çok keyif alacağınıza garanti verrim. Şiddetle tavsiye olunur
Old 13-12-2010, 10:44   #407
hukukkızı

Safiye

Turhan Tan tarafıdan kaleme alınmış,henüz okuma aşamasındayım ancak yazar bu üslubunu kitabın sonuna kadar götürüyorsa tavsiye edebilir miyim bilemiyorum..
Old 14-12-2010, 08:53   #408
kordelya

Beden Hırsızı-Anne Rice
Dil ve anlatımı çok akıcı, betimlemeleri son derece güzel, fantastik türde kitap sevenlere tavsiye ederim. Anne Rice okurları zaten bilirler vampir edebiyatının en iyi ismi kimdir
Old 14-12-2010, 09:43   #409
Av.SYağmur

En son Erol GÖKA'nın , 'ÖLME' adlı kitabını okudum. Biraz akademik, biraz gündelik dil ile yazılmış fakat gayet akıcı bir anlatımı var. Hepimizin yüzeyde olmasa bile bilinçaltımızda aslında sürekli sorguladığımız bir kavramı irdeleimş Göka. Yakınlarını kaybeden insanlara nasıl davranılması gerektiği açısından yararlı bilgiler içeriyor. İçeriği, felsefi içerikli bir çok sorunun iç dünyanızda gündeme gelmesini sağlıyor. Şu an ise Amin Maalouf'un 'Çivisi Çıkmış Dünya'isimli, dünyanın haline dair deneme kitabını okuyorum.
Old 21-12-2010, 12:27   #410
Atahun

Şah ve Sultan... İskender Pala

Gerçi daha kitabın yarısındayım ama, yazar tarihimizi roman tadında anlatmış.

- İktidar atında rüzgara ve ateşe doğru yol alan iki hükümdar.
Şah ve Sultan...

- Dünya incisi zarif ve asil kadınlar, yeminine bağlı erkekler.
Old 21-12-2010, 14:54   #411
av.sally

En son sırasıyla Masumiyet Müzesi-Başucumda Müzik okudum-ve yeni başladığım Baba ve Piç okuyorum.Sonra tarihi bir roman okumayı düşünüyorum bakalım.
Old 21-12-2010, 16:06   #412
ElifŞimşek

Dr. Stephen C. Lundin, John Christensen, Harry Paul, Philip Strand dan FİSH! TALES
Old 23-12-2010, 15:38   #413
kordelya

Şu an Antionus ve Kleopatra adlı kitabı okuyorum,bitirdiğimde kitap hakkındaki düşüncemi sizinle paylaşacağım.Şu an için iyi gidiyor.
Old 03-01-2011, 15:16   #414
Atahun

Dünyanın ilk günü (Beyazıt AKMAN)

Tarih, felsefe ve aşk... Hepsi var. Osmanlının bir dönemini akıcı bir dille anlatmış. Biraz kalınca bir kitap. Okumadan önce -kaç sayfa? diye, son sayfasına bakan ben; bir günde aralıksız 300 sayfa okudum.
Old 05-01-2011, 09:03   #415
kordelya

Antionus ve Kleopatra -Kitap hala bitmedi ama yabancı kelime ve isimlerden milim milim yol alarak anlıyorum ve düşündüğüm kadar akıcı ve güzel çıkmadı. Açıkcası şu an için tavsiye etmiyorum ancak umarım bitirdiğimde okuduğuma değer...
Old 09-01-2011, 17:07   #416
hukukkızı

Hakan Pekcanıtez- İcra ve İflas Hukuku Temel Bilgiler

okumaya doyamadım,elimden düşüremiyorum dersem,çileli bir 4.sınıf öğrencisini hoşgörürsünüz umarım

hedefimde Şah ve Sultan var
Old 11-01-2011, 09:45   #417
kordelya

Alıntı:
Yazan hukukkızı

okumaya doyamadım,elimden düşüremiyorum dersem,çileli bir 4.sınıf öğrencisini hoşgörürsünüz umarım

hedefimde Şah ve Sultan var

Anladığım kadarıyla çok sürükleyici bir kitaba benziyor, merakımı cezbetti bende okumalıyım sanırım
Old 15-01-2011, 15:52   #418
hukukkızı

Alıntı:
Yazan kordelya
Anladığım kadarıyla çok sürükleyici bir kitaba benziyor, merakımı cezbetti bende okumalıyım sanırım

o kadar sürükleyici ki,uğruna bütünlemeye bile kalacağım sanırım
Old 16-01-2011, 15:55   #419
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan hukukkızı

Old 20-01-2011, 11:56   #420
tuncayacay

Varsayılan ,,,

iskender pala ''şah ve sultan'' hem iktidar hem aşkın mücadelesi bence mükemmell..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi