Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Aslanlar Ve Hukukçular

Yanıt
Old 07-04-2002, 12:39   #1
Armağan Konyalı

Varsayılan Aslanlar Ve Hukukçular

Sayın Arkadaşlar,

Meslek seçiminde herkesin gönlünde yatan bir aslan vardır
ve bu aslan seçimde etkili olur . Ancak, aslanın ağzından
alınması gerekenler de vardır. :-)))

Bilmek istiyorum:

Mesleğe yeni başlamış

bir hakim veya savcı
başka bir avukatın bürosunda ücretli çalışan bir avukat
özel şirketlerde çalışan bir avukat
özel şirketlerde avukatlık dışında işlerde çalışan hukukçular
kamuda memur statüsünda çalışan bir avukat
kamuda sözleşmeli çalışan bir avukat
üniversitede akademik kadrolardaki hukukçular

ne kadar ücret veya maaş almaktadır ?

En düşük gelirli bir noterlikte işe başlayan noterin geliri nedir?

Bunları bilen varsa, ben de öğrenmek istiyorum. Hepsini bilmeniz
beklenmemekte olup, lütfen bildiklerinizi bildirin.

Saygılar.
Old 08-05-2002, 08:48   #2
Admin

Merhaba,

Yanımda konuşulurken tesadüfen kulak misafiri olmuştum: Avukatlık ruhsatnamesini yeni alan bir meslektaşımız "büyük" bir bankaya "avukatlık" için başvurmuş, kendisine teklif edilen rakam 300 milyon küsur aylık net ücret ve 3 ya da 4 ayda bir 1 maaş ikramiyeydi.

Bu konuşmayı duyalı sanırım 6-7 ay bir zaman geçti, ancak o zaman bile rakam çok düşük olduğundan hayretler içinde kaldığımı hatırlıyorum..

Saygılarımla,
Old 10-05-2002, 17:19   #3
Zeki SERİNKAN

merhaba

ben noterlik mesleği yönünden bir cevap verebilirim.

Noterlik mesleğine ancak en kötü gelirli ve coğrafi olarak en zorlu doğu ve güneydoğu gibi bölgelerde başlangıç yapmanız mümkün. Ya da Karadenizin en ücra köşelerinde.

Bu gibi yerlerde bir noterlikte mesleğe başlayabilirseniz, üç beş sene gibi bir süre hiç bir gelir elde etmeden, dahası cepten para harcayarak mesleği icra etmeyi göze almalısınız.

Şu an bu nitelikteki yerlerde mesleğe başlayan noter arkadaşların belge numaraları beşbinlerde, yani belgesini 1989-90-91 yıllarında almış olanlar. (Yaklaşık olarak)

Yeni belge alacak arkadaşların da noterlik belgesi aşağı yukarı onsekizbinlerde olacaktır.

Bu rakamlar bu gün belge alacak olan arkadaşların noterlik mesleğine bugünkü koşullar altında ancak onbeş yıl kadar sonra başlayabileceğini göstermektedir.

Selam ve saygılarımla
Old 10-05-2002, 17:56   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Merhaba,

Durum çok kötü. İnanılmayacak ölçüde kötü, üzücü. Bu günlerde bu konuya yakından tanık olduğum için, az çok fikir sahibi oldum..

Dirençli olmak, sürekli ölüm yerine, direnerek ölmek gerekir.

Evet, arz - talep dengesi vardır ama, bu dengeyi kuran da yıkan da avukatlardır.

Çalışmasalar, yahut Baro yasak uygulasa, mesela; 1 Milyar TL net maaşın altında hiç bir şekilde çalışılamaz dese.. Olay rayına girebilir.

Dirençli olmak, ısrar etmek lazım..

Avukat arkadaşların talebi, Net 400 Milyon TL ila 750 Milyon TL arasında oynamaktadır. Yol ve yemek bu rakamlara dahildir.

Gerçekten yazık, çok yazık.

Eylem yapılmalı, çalışılmamalı..

saygılarımla..
Old 11-07-2002, 16:32   #5
ferid

Peki yeni avukat olmayan (tecrübeli) meslektaşlar şirketlerden veya maaş usulü çalışılan müvekkillerinden ne kadar ücret alıyor?
Bu şirket veya kişilerin yanlarında çalıştırdıkları sekretere ödedikleri ücret nedir?

Peki yabancı ülkelerde avukatlar bir davadan veya danışmadan ne kadar ücret alıyor? Ve yabancı ülke hakiminin maaşı nedir? Sosyal hakları nelerdir? (Bu son paragraftaki soruları özellikle yurtdışında yaşayanların cevaplamasını rica ediyorum)

Bu soruları sormak istemezdim ama konu açılmış ve moderatör tarafından devam ettirilmiş olduğundan, konunun artık boyut kazanması nedeni ile ben de ekleme yapma ihtiyacı duydum.

Saygılarımla.
Old 10-09-2006, 21:10   #6
sahinaydın

Avukat arkadaşların talebi, Net 400 Milyon TL ila 750 Milyon TL arasında oynamaktadır. Yol ve yemek bu rakamlara dahildir.
buna inanamıyorum:/
Old 10-09-2006, 21:22   #7
Av.Nebi

Valla bir itirafta bulunayım ben bu hakim savcı stajeri arkadaşlara illet oluyorum (Kendi şehrimdekiler için en azından)

Adamlar adliyeye gelip bir imza atıyorlar sonra aynen yatıştalar bide 1800 maaş alıyorlar var mı böyle bişey ? bu memleket nasıl batmasın
Old 11-09-2006, 16:54   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan sahinaydın
buna inanamıyorum:/

Sayın şahinaydın,

İnanmayın zaten...

Ama önce yanıt verdiğiniz mesajın tarihine baksaydınız şunu görecektiniz:10.05.2002

Saygılarımla
Old 11-09-2006, 18:15   #9
alisuat

Hakim savcılar yönünden cevaplayabilirim, 1. sınıf olmayan hakim-savcı 1900 YTL civarında birinci sınıf olanlar 4000-4500 YTL civarında maaş alıyorlar, bu arada avukat arkadaşlar yakınıyorlar ama benim bir arkadaşım öyle güzel paralar kazandıki bu meslekten daha 6 aylık avukatken 6 tane ağır ceza dosyası vardı, geçen 6 yıl zarfında 250 milyar tl lik mal varlığı yaptığı gibi bir o kadarda parayı eğlencesi için harcadı, mübalağasız gecede 2 milyar yediğini ben gördüm, o yüzden çalıştıktan, azimli olduktan ve işini iyi yaptıktan sonra para geliyor... iş ki kendimizi geliştirerim demi!!!!!
Old 13-09-2006, 12:57   #10
Gordon

Bu yazılanları okuyunca Hukuk Fakültesi'ne yeni başlayacak biri olarak tereddütlerim doğdu. Avukatlık sıfatını elde edebilmek için bu kadar uğraşılırken bu ücretlerin talep edilmesi çok komik
Old 13-09-2006, 23:42   #11
marmara

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın şahinaydın,

İnanmayın zaten...

Ama önce yanıt verdiğiniz mesajın tarihine baksaydınız şunu görecektiniz:10.05.2002

Saygılarımla

yaa sizin gibi dikkatli insanlar iyiki var
Old 13-09-2006, 23:46   #12
marmara

yaaa arkadaşlar peki istanbul izmir ankara gibi büyk şehirler mi yoksa nüfusu örneğin 100binden aşağı olan yerlermi bu mesleği icra etmek için daha avantajlı.yani kalalım mı bu koca şehirde yoksa alıp diplomamızı gidelim mi köyümüz her iki yerdede avukatlık yapan varsa bizi aydınlatsın
Old 19-09-2006, 19:31   #13
sahinaydın

haklısın dostum
ama ben sitede sadce güncel konuların yayınlandığına odaklanmışım,
verdiğim yanıtların hiçbirinde msj ın yazıldığı tarihe dikkat etmedim.
sayın forum yöneticimizden rica ediyorum o zaman,
en azından bir yılı gecen msj lar için bir arşiv bölümü oluşturulsun:P
ne dersiniz sizce de hoş olmaz mı??
Old 19-09-2006, 20:43   #14
ncoban

walla arkadaşlar biraz para koparmayı bileceksiniz bu işte.benim yanında çalıştığım awukat boşanma ve hukuk davalarından 2000YTL ceza davalarından da 5000YTl alıyor.Tabii bunun için bulunduğunuz yerde kendinizi kanıtlamanız gerekiyor.
Old 21-09-2006, 16:30   #15
akgulhukuk

Olumlu iyiniyet ve profesyonellik

mesleğimiz insanların haklarının korunması ve taraf olarak da bir hakkın muhafazası amacı etrafında şekillenmektedir. mesleğinde başarılı olabilmiş bir çok avukatla görüştüğümde hepsinin dem vurduğu konu aynıydı; iyiniyet ve profesyonellik arasındaki ince çizgiyi muhafaza edebilmek.
geçtiğimiz hafta ziyaret ettiğim ve gerçekten başarılı olan bir avukat abimizin anlattığı ilginç bir olaydan bahsedeyim sizlere. kendisi mesleğin ilk yıllarında o kadar hırslı ve enerjikmiş ki dosya ayrımı yapmaksızın her türlü davaya koşturuyormuş, hacizlerde borçlular ödeyeceğim dese dahi muhafaza yapıyormuş.hatta kısmı ödeme yapıldığı hallerde dahi bu durum aynıymış.
mesleğin gelir durumunu güzel olabilmesi ne kadar dava ve dosya akışıyla da ilgili olsa da bir o kadar da neticelenebilmesiyle ilgili olduğunu hepimiz biliyoruz. ve ilginç olan noktayı da söyleyerek bitiriyorum söz konusu meslektaşımızın malum hacizlerde canını yaktığı insanların çoğu daha sonra avukata ihtiyacı olduğunda bu şahsın tuttuğunu kopardığını bilgikleri için dosyalarını kendi canlarını yakan kişiye vermişler.
gerçekten güzel işler yapmaya niyetli olan meslektaşlarımınzda profesyonel bir bakışın oturtulabilmesi, iyiniyete mağlup olmamak başarının önemli faktörlerinden demek ki!
herkese kolay gelsin!
Old 03-02-2007, 22:31   #16
RANA YILDIZ

bir avukat hiç 450 ytl alır mı alıyor işe.meslektaşlarımızın meslektaşlarına bunu hak görmeleri entersan.lise mezunu kızlar sekreterlik yaparak 750 ytl alıyor.okuyan insan okuyanlar kıymet vermiyor bir kere.hakim savcı adaylarının yorulmadıkları ise bir gerçek.ama evinde sürekli çalışıp okuyanlar da var.1sene sonra atanacak olan bu insanlar o parayı alabilmeli ki dil öğrensin kitap alsın.sonuçta çok donanımlı olmaları gerekiyor.hızlı anlamaları hemen değerlendirmeleri gerekiyor.bence avukatlarında asgari limiti hakim adaylarınınki ile aynı veya çok yakın olmalı.sefalet yani.orta yaşlarda şeker tansiyon gastrit ülser hepsi başlıyor.neden çünkü öğrencilik emekle zorlukla geçiyor,avukat oluyor yine ayın sonu gelmiyor.hep düşüce stres.oysa para gibi kaygımız olmasa hukukçular daha kaliteli olur.eeee ucuz şarkıcı manken takımından milli gelir pastasında pek dilim kalmıyor.
Old 04-02-2007, 02:09   #17
cesur_yürek

Küçük şehirde büro açıp avukatlık yapmak en mantıklısı olur .Zira hukukun diğer alanlarına nazaran daha iyi maddi gelir sağlarsınız.Metropollerde arkadaşların da belirttiği gibi bir çok avukat geçim sıkıntısı çekerek çalışmaktadır.
Old 04-02-2007, 12:15   #18
ALELADE BİR HUKUKÇU

Şimdi realist olarak çalışma hayatını irdelersek, stajyer avukat veya avukat olarak bizleri yanlarında çalıştıranlar kim? Büyük bir çoğunluğu itibarile bu mesleğe daha önce başlamış ve büro sahibi olmuş avukat büyüklerimiz. Şimdi bu kişilerin yanlarında çalışma talebinde bulunanlara, vermeyi kararlaştırdıkları bir ücret var. Bu ücreti kendi kazançları ve piyasada verilen diğer ücretleri göz önünde bulundurarak vermekteler. mesleğe yeni başlayan bir avukat tecrübeli bir avukatla aynı ücreti alamaz. Böyle bir kişi ilk başladığında aldığı bu cüzi kazancı birkaç sene sonra edindiği tecrübe ile çok artıracağını unutmamalı. hiçbir büro sahibi avukat, mesleğinde çok iyi olmuş güvenilir bir avukatı kaçırmak istemez bu sebeple de ona hak ettiği ücreti verir. Arkadaşlar mesleğe başladıkları kazancı cüzi bulabilirler ama biraz sebat edip tecrübe edinmeye ve işini azami güç ve dürüstlükle yapmaya çalışırlarsa semeresi gelecektir. Her işte olduğu gibi önce iyi bir tecrübe ve kaliteli çalışma. İşine saygı duyma mesaini buna göre çok iyi ayarlama; maddi semere bunlara bağlı olarak gelecektir. Naçizane görüşlerim tüm meslektaşlarıma saygılar.
Old 12-08-2008, 21:42   #19
didem kunal

bahsettiğiniz komik rakamlar hernekadar 2002 yılına ait bir genelleme de olsa şuanda da durum bundan çok fakrlı değil.Yeni mesleğe başlamış bir aukat arkadaş haliyle baronun belirlediği rakamı talep ediyor.Ama deneyimli avukatlar bu işin kurdu olmuşlar.Hemen " sen daya tecrübesizsin daha yolun çok başındasın öyle hemen elma piş ağzıma düş olmaz.Biraz çalış kazan haket mesleğin zorluklarını gör bakalım " diyerek akıllarınca bizlere iş şevki vermeye çalışıyorlar.çalışıyorsun çabalıyorsun ama bakıyosunki aslında avulatın sana vaad ettiği o komik rakamın amacı seni mesleğe teşvik falan değil aksine kendi işini yaptırabilmek için seni resmen kullanmakmış.İştee bunu anladğın noktada hakkını istemeye başlıyorsun bu sefer paragöz olarak itham ediliyosun.Aslında hakettiğini vermyen PATRON avukatdır cimri ve paragöz olan.hatta size daha da üzücüsünü söylemeliyim.Yanınd açlıştığınız avukatın size ssk yapma zorunluluğu var ve buna bağlı olarak asgari geçim indirimi(cergi iadesi) kesintileri var.yani aylık olarak yaklaşık 46-YTL size ödenmek üzere sizi ssk lı yapan avukattan kesilen para var.hakkınız olan bu parayı avukatınızdna istiyorsunuz ama aldığınız cevap "ne parası?" oluyor. Cidden bu meslekten soğumak için ne gerekiyorsa yapıyorlar.Ama pes etmek yoook
Old 04-09-2008, 13:39   #20
av.ahmtnc

Açıkçası yazılanları gördükten sonra mesleğe yeni adım atacak olan şahsımın kafasında soru işaretleri oluştu Ama her şeye rağmen bu mesleği yapmayı uzun zamandır kafaya sokmuştum fakat tüm bu anlatılandan sonra sanırım herşeye hazırlıklı olmalıyım.
Bir de özellikle erkek meslektaşlarıma bir sorum olacaktı.Sizce avukatlık stajını başlatmadan önce askere gitmelimiyim yoksa bu işi daha sonraki zamanlara mı bırakmalıyım..
Teşekkürler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi