Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Babamın birlikte olduğu bayanın evimize bir şey yapmasından korkuyorum.

Konuyu Kilitleyin
Old 05-11-2010, 19:55   #1
Konuk

Varsayılan Babamın birlikte olduğu bayanın evimize bir şey yapmasından korkuyorum.

Merhaba Ben Şeyda 17 yaşındayım.Babam annemi aldatıyor ve bunu babam kabullenmiyor.Ve babamın şuan birlikte olduğu kadını biz geçen yaz tatiline memlekete gittiğimizde o kadını evimize getirdiğini öğrendik.Ve bu kadının babamı kandırıp evimizi elimizden almasından korkuyoruz.Ve ben 3 kardeşim.Bu yaşadığımız durum ise 1.5 yıldır sürüyor.
Ben sizden bilgi yardımı istiyorum.Acaba nereye gidebilirim? Evimizi nasıl koruyabilirim? Biliyoruz ki o kadın her şeyimizi biliyor.Babamı geçen yaz kandırıp iş yeri açmayı deneyeceklerdi. Ama olmadı. Onlar için kısmet olmadı.Şuan babam o kadınla buluşuyor.Ve biz bunu ona söylediğimizde inkar ediyor. Annem babamı evden kovduğunda babam evden gitmedi.Bir planları olduğunu sanıyoruz.Bu ev benim ve kardeşlerimin hakkıdır.Lütfen bana bu konuda nereye gidebileceğimi söyler misiniz?
Teşekkürler...
Old 05-11-2010, 22:33   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı,

Evin tapusu babanız üzerine ise, anneniz tapudan alime konutu şerhi aldırabilir. Böylece babanızın ev üzerinde kötüniyetle yapabileceği tasarrufları da engellemiş olur.

Alıntı:
Aile konutu, ailenin devamlı olarak ikametine ayrılan konuttur. Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir.
İstenen Belgeler
1- Aile konutunun bulunduğu yerden alınmış ailenin yerleşim yeri (ikametgah) belgesi,
2- Gerektiğinde taşınmaz malın şerhi talep edilen taşınmaz mal ile aynı olduğunun kadastro müdürlüğünce tespit edilmesi,
3- İstemde bulunan eşin, tapudaki malikin eşi olduğuna dair nüfus kayıt örneği,
4- İstemde bulunanın nüfus cüzdanı veya pasaportu, varsa bir adet vesikalık fotoğrafı.
İstem Belgesinin Yazımı
Yukarıda nitelikleri yazılı taşınmaz malın maliki/hissedarı bulunan ..... ......' ekte sunduğum Nüfus Kayıt Örneğinden de anlaşılacağı üzere eşimdir. Yine ekte sunduğum .....ilçesi, .....Mahallesi Muhtarlığından aldığım ../../2008 tarihli Yerleşim Yeri (İkametgah) Belgesinden de anlaşılacağı üzere bu taşınmaz malı aile konutu olarak kullanmaktayız. Bu itibarla, Medeni Kanunun 194. Maddesi uyarınca tapu kütüğüne aile konutu şerhi verilmesini arz ve talep ederim.

İşlemin Mali Yönü
Aile konutu şerhinin tapu kütüğüne yazımı ve şerhin terkini için her hangi bir harç veya vergi alınamaz. Çünkü Harçlar Kanununa ekli (4) sayılı Tarifede böyle bir harç alınacağı öngörülmemiştir.

Ayrıca baba evin ve sizin ihtiyaçlarınız ile ilgilenmiyorsa, anneniz kendisi ve 18 yaş altı çocukları için nafaka davası da açabilir.

Ve eğer suç teşkil eden eylemlere maruz kalıyor iseniz hakaret, tehdit gibi, Cumhuriyet başsavcılığı'na da suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Daha fazlası için bir avukatın doğrudan desteğini almanız yararlı olacaktır.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi