Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

İşyerinin özel hastahanenin Raporunu kabul etmemesi

Konuyu Kilitleyin
Old 01-07-2010, 16:38   #1
Konuk

Varsayılan İşyerinin özel hastahanenin Raporunu kabul etmemesi

Merhaba;
özel hastaneden almış olduğum 1 gunluk raporu iş yerim kabul etmıyor ve devlet hastanesınden almamı istiyor özel hastane 1 gunluk rapor kabul edılmezmı
Old 05-07-2010, 22:07   #2
ttufek

Varsayılan Rapor

Sayın Konuk,
Sosyal Güvenlik Kurumu, istirahat raporlarının Kuruma bildirilmesi konusunda yayımladığı tebliğ ile, Kuruma bildirilebilecek istirahat raporlarının Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı veya sözleşmeli sağlık sunucularından alınması gerektiğini bildirmiştir.Bu kapsamda, işverenlerin de işçilerin aldığı raporları,şayet işe gitmediğiniz güne ilişkin ücretinizi talep ediyorsanız sosyal güvenlik kurumu anlaşmalı hastanelerden almamaları halinde kabul etmeme hakkı bulunduğunu düşünüyorum.
Old 01-08-2010, 14:15   #3
yyyasemin

Sayın konuk bunun sebebi de sahte raporların önüne geçebilmektir.
Old 07-08-2010, 12:39   #4
Özkan Atalay

sayın yasemin hanım, öncelikle şunu belirtmek isterim ki; Devlet Hastanesi, Özel Hastane arasında ayrım yapılması modern devlet anlayışı ile bağdaşmaz. Devlet hastanelerinin rapor verme hususunda özel hastanelere göre daha seçici davrandığını kabul etmek, özel hastanelerin saygınlığına ve güvenilirliğine gölge düşürmekten öteye gitmez. Bu gibi kurumlar kamu hizmeti sağladıkları için özel hastanelerin her konuda devlet hastaneleri ile zorunlu olarak aynı statü de olması gerektiği kanaatindeyim.
Old 07-08-2010, 23:25   #5
yyyasemin

Sayın Atalay ,
Olması gerekende zaten bu ; sosyal devlet ilkesine göre eşit sağlık hizmeti ve bu hizmetin tanındığı özel kamu tüm sağlık kurumlarında geçerli olmasıdır. Siz benim söylediğimi yanlış anlamışsınız. Keşke beklediğimiz eşit hizmet sistemi olsada herkes istediği hastahaneden istediği raporu alsa ama daha buna hazır değiliz. Sahte raporların düzenlenmesi, eş dost kayırma, para için hastalıkların ameliyatların oluşturulması, v.s
Old 22-08-2010, 01:43   #6
hukuksever_dr

Özel hastanede çalışan bir doktor olarak yazılanlardan sanki özel hastanelerde "parayı veren düdüğü çalar" anlayışı ile rapor verildiği pardon hizmet verildiği şeklinde bir düşünce hakim varmış gibi algıladım. Eş dost kayırma sadece özel hastanelere has bir şey değildir, bunu yapan devlette de yapar. Kaldı ki bu kayırma meselesi sadece sağlık alanında da değil tüm hizmet kurumlarında devlet olsun olmasın geçerlidir. Hastanelerle sınırlandırmayalım. Ama şahsen benim kapımı çalıpta ben keyfi rapor istiyorum diyene rapor vermeme ilkesi ile çalışıyorum. Gerçekten bana hastayım diye gelipte muayene olana hasta bunu düşünmese bile ondan önce sağlığını düşünerek bu halde çalışmanız uygun değil diyerek raporunu eline tutuşturum. Kaldı ki çalışmasına engel derecede hasta olan birine rapor vermeyi ihmal eden doktor tedaviyi eksik vermiş olur, reçetede eksik ilaç yazmaktan farkı yoktur bunun. Hasta bunun bilincinde olamayabilir, rapor düzenlemeyip hasta haliyle onu işe gönderen doktor malpraktis yapmış sayılır. Buyrun size tartışma konusu. Şahsi fikrim bu yöndedir.
Old 23-08-2010, 15:57   #7
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba;
özel hastaneden almış olduğum 1 gunluk raporu iş yerim kabul etmıyor ve devlet hastanesınden almamı istiyor özel hastane 1 gunluk rapor kabul edılmezmı

Sayın Konuk;

İşyerinin özel hastaneden alınan raporu kabul etmemesi diye bir durum söz konusu olmaz.

Burada 3 husus vardır: Birincisi SGK'dan iş göremezlik ödeneği alabilmek... (Bu itimalle ilgili cevaplar meslektaşlarımıca verilmiş.) Raporun sadece 1 günlük olmasından anlaşılıyor ki, sizin sorununuz Kurumdan ödenek almakla ilgili değil.

Çalışmadığınız günün ücretinin işverence ödenip ödenmemesiyle ilgili bir probleminiz var ise; burada iş sözleşmesi veya işyeri uygulaması gereği, sadece kamu hastenelerinden alınan raporlara itibar edilmesi mümkün olabilir.

Son ihtimal ise, işe devamla ilgili olarak bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bu ihtimalde ise, işveren elinizdeki rapora rağmen sizin "işe mazeretsiz olarak gelmemiş" olduğunuzu kabul edip, buna göre işlem yapamaz.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi