Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

borçluyu ssk kayıtlarından bulup tebligat yapıyorum ama orada olmadığı söyleniyor.

Yanıt
Old 12-05-2008, 15:28   #1
ASLICETIN

Varsayılan borçluyu ssk kayıtlarından bulup tebligat yapıyorum ama orada olmadığı söyleniyor.

merhaba,

borçluyu, ssk kayıtlarından takip ederk şu anda çalıştığı görünen işyerine tebligatta bulundum. Ancak orada çalışmadığını beyan ederek geri gönderiyorlar. Bu durumda ne öneririseniz. Bu konuda bir karar veya prtaikte uyguladığınız bir yol var mı? teşekkürler
Old 12-05-2008, 21:43   #2
Av. Reşit Altunışık

Sayın aslı çetin,borçlunun çalıştığı işyerini haricen (örneğin internetten) tespit edip icra dairesinde talebinizi haricen tespit edilen adresine şeklinde açmışsanız tebligatın iade edilmesi durumunda takibi kesinleştirmek için Teb Kan 35. maddeye göre tebligat gönderme şansınız olmaz kanaatindeyim. Öncelikle icra kanalıyla ssk bölge müdürlüğüne borçlunun müzekkere tarihi itibarı ile çalışmakta olduğu işyerinin tespiti için müzekkere gönderin,gelen cevapta eğer varsa belirtilen adrese ödeme emri gönderin,buna rağmen ödeme emri tebliğ edilemiyorsa ssk dan bildirilen adresine Teb Kan. 35. maddeye göre tebligat gönderebilir ve takibi kesinleştirebilirsiniz.Bunun üzerine de işyerine müzekkere cevabının gereği gibi yerine getirilmemesi durumunda İcra İflas Kanunu'na göre(madde 337 sanırım ) sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulacağı ihtarını içeren maaş haczi müzekkeresi gönderirsiniz.
Old 13-05-2008, 08:35   #3
sultanisik

Benim başımada aynı olay gelmişti.Kurumdan resmi olarak gelen adrese gönderdiğim tebligat iade geldi.Acaba iştenmi çıktı diye internetten tekrar kontrol ettim.Hala çalışıyor görünüyordu.Bunun üzerine borçlunun adresi olan kurumla haricen telefon görüşmesi yaptım.Borçlunun sözleşmeli çalıştığını bu yüzden resmi kayıtlarında çalışıyor olarak göremediklerini ve tebligatı bu nedenle iade etmiş olabileceklerini söylediler.Ancak telefon görüşmemizde sözleşmeli çalışan kayıtlarını kontrol ederek adresini bildirdiler.Tebligatı yaptık ve borcu bir seferde tahsil ettik.Bu yolu da düşünebilirsiniz.
Old 13-05-2008, 19:18   #4
Av.Kemal

SSK kayıtlarında mevcut adresler,eski kayıt olabiliyor. bu nedenle diğer yolları da araştırarak ( telekom-sarı sayfalar, internet vs.) işyerinin adresini tespit etmeniz mümkün. ayrıca yukarıda değinildiği gibi, SSK dan (işyeri dosyasının tetkiki ile) son kayıtlı adresini de öğrenmeniz mümkündür.
Old 14-05-2008, 22:00   #5
Av.Kemal

Varsayılan ssk adresleri

sayın aslıcetin,sorunuza bir kez daha baktım,önerilerim şöyle:
1.ihtimal--borçlunuz gerçekten o işyerinde çalışıyor ,ancak işverenlerce korunuyor: savcılığa şikayette bulunabilirsiniz (--ssk kayıtlarını derleyerek: A) borçlunun çalışmalarını gösterir internet çıktısı, B) borçlunun çalıştığı işyeri sicil numarasının SSK da karşılığı İşyeri Ünvan ve adresini gösterir kayıt. )

2.ihtimal-- borçlunuz gerçekte o işyerinde çalışmıyor, ancak işyerinin muhasebecisi borçlunun yakını,bu nedenle o işyerinden borçlunuzu ( gerçek dışı ) sigortalı gösteriyor: bu durumda SSK ya ihbarda bulunun,iş yerinde ve muhasebe kayıtlarında teftiş yaparlar.çalışıyorsa ortaya çıkar (C.Savc.şikayet edilir), çalışmıyorsa SSK tarafından işyeri yetkilileri veya muhasebeci hakkında C.Savc. ihbarda bulunurlar ( sizde dilekçenizde ihbar edilmesini talep edebilirsiniz)
--3) emniyet tahkikatı isteyin
kolay gelsin
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi