Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamulaştırma

Yanıt
Old 19-12-2006, 03:32   #1
av.fatmanur

Soru Kamulaştırma

Değerli meslektaşlarım,
Bir müvekkilim yapı kooperatifi yönetim kurulu üyesi. Yaptıkları kooperatif arsası üzerinde belediye kamulaştırma yapmış ve kamulaştırdığı alanın bir kısmını milli eğitime bir kısmını da sağlık ocağı yapılması için ayırmış,planını yaptırmış. Fakat sağlık ocağının yapılmasından daha sonra vazgeçilmiş. Miili eğitim cüzzi bir rakam verip arsanın kendisine devredilmesini istiyormuş.arsa çok merkezi bir yerde o yüzden daha yüksek teklifte bulunanda oluyormuş.Daha önce benzer bir dava açılmış ve hakim keşif yapmış arsa değerının daha yüksek olduğuna karar vermiş. Bende benzer bir dava açsam akibeti ne olur acaba?Mutlaka Milli eğitimle anlaşmak zorundamıyız?Sağlık ocağı yapılmasına karra verilen ve daha sonradan vazgecilen kısım için de dava açılması gerekiyormu? Kamulaştırmada 5 yıllık süre sonunda 6 aylık itiraz süresi var dişye hatırlıyorum fakat bu sürede geçmiş.Bir de şayet başkasına satılırsa kooperatifler birliği kooperatif fesih edilince paraya el koyuyormuş diye birşey hatırlıyorum. bu durumda bahsettiğim arsayı kooperatif üyelerine devretme yetkisi var mı kooperatif yönetiminin?çok karışık bir türlü içinden çıkamadım yardımcı olursanız çok sevinirim
Old 20-12-2006, 13:08   #2
Av.Kamil Mercan

Sayın meslektaşım kamulaştırma yapıldığında idare size bedelini ödedimi.yeni yasa uyarınca ilgiliye tebligat yapılıp süresinde bildirdiği bedeli kabul etmediği taktirde bizzat kendisi dava açıyor. yani sorunuzu biraz daha yarıntılı hale tahvil ederseniz bir çözüm arayabiliriz
Old 20-12-2006, 23:07   #3
av.fatmanur

Hayır henüz kamulaştırma yapılmamış, sadece belediyede imar planı uyarınca arsanın bazı bölgeleri okul ve sağlık ocağpı için ayrılmış.Bu yüzden o parseller üzerinde herhangi taşlınmaz yapılamıyor kimsede almak istemiyor. Plan değişikliğine gidilebilir diye düşünyorum çünkü sağlık ocağı yapılması fikrinden vazgecilmiş. Fakat burda bir sorunda Milli eğitimin kamulaştırma için herhangi bir girişimde bulunmaması.
Old 21-12-2006, 00:46   #4
ibreti

Sn.Fatmanur;
Benzer bir konu Sn.Bahri Cabi tarafından 18.12.2006'da açıldı.
Kamulaştırma yapılmayıp, imar planında okul ve sağlık ocağı yeri olarak gösterilmesi, bu niteliği nedeni ile arsanın kullanımının engellenmesi "kamulaştırmasız el atma" olarak değerlendiriliyormuş. Fiili olarak taşınmaza el atılmasa bile engelleme el atma sayılıyormuş.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=9607

Adrese bakarsanız sizin için yararlı olacağı düşüncesindeyim.

Kolay gelsin..
Old 21-12-2006, 20:23   #5
av.fatmanur

Teşekkür ederim sy. ibreti, daha farklı açıdan bakma şansım oldu
Old 21-12-2006, 20:37   #6
Armağan Konyalı

Alıntı:
Fiili olarak taşınmaza el atılmasa bile engelleme el atma sayılıyormuş.

Sayın ibreti
Alıntıdaki rivayeti yalanlayan kararı aynı başlık altında bizzat siz yayınladınız. Şimdi sizin bile 'olmaz' dediğiniz yolu öneriyorsunuz? Anlayamadım. Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi