Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

karşılık dava

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-02-2012, 00:18   #1
Konuk

Varsayılan karşılık dava

Eşim bana boşanma davası açtı. ben davalı o davacı. bende boşanmak istiyorum fakat karşılık dava açmadım. yeni bir dava mı açmam gerekiyor yoksa davalı olarak kalmam yeterli mi?
Old 12-02-2012, 16:28   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Eşim bana boşanma davası açtı. ben davalı o davacı. bende boşanmak istiyorum fakat karşılık dava açmadım. yeni bir dava mı açmam gerekiyor yoksa davalı olarak kalmam yeterli mi?

Bu kadar kısa bir soruya, nokta atışı ile cevap vermek sağlıklı olmaz. Dava açmanızı gerektirecek koşullar var mı yok mu, bizim bilmemiz mümkün değil. Eşiniz sizden daha kusurlu ise, ve kusursuz veya daha az kusurlu iseniz karşı dava açmanız maddi ve manevi tazminat bakımından faydalı olabilir.

Yapmanız gereken şey, ivedilikle bir avukata gidip, sizin için en faydalı hukuki yolu tayin etmektir.
Old 12-02-2012, 16:39   #3
Av.Yasemin AKYOL BAŞYAYLA

Sayın konuk, sayın Ergin'in beyanlarına ek olarak belirtmek isterim ki karşı dava süreye tabi olduğundan zaman aleyhinize işlemektedir. Lütfen süreye dikkat ediniz.
Old 12-02-2012, 16:59   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Yasemin Akyol
Sayın konuk, sayın Ergin'in beyanlarına ek olarak belirtmek isterim ki karşı dava süreye tabi olduğundan zaman aleyhinize işlemektedir. Lütfen süreye dikkat ediniz.

O zaman şöyle toparlayalım. Sayın konuk "karşılık dava"yı sormuş(bilerek veya bilmeyerek). Ben bilerek "karşı dava"yı anlattım. "Karşılık dava" sizin de vurguladığınız gibi, "davaya cevap süresi" içinde açılmalıdır.Aynı dava içinde görülür. "Karşı dava" ise, cevap süresi geçse de açılır ve iki dava birleştirilir.
Old 12-02-2012, 17:07   #5
Av.Yasemin AKYOL BAŞYAYLA

Sayın Ergin, çok haklısınız ben de karşılık davayı kastetmiş ve süreye dikkat çekmek istemiştim. Karşı dava şeklinde sehven belirtmişim.
Old 12-02-2012, 23:01   #6
Konuk

arkadaşlar o süre çoktan geçti, boşanma davamızın 2. celsesi görülecek. ben cevap dilekçesi yazdım ama dava açmadım. ama eşimin benden çok çok daha kusurlu olduğunu düşünüyorum. cevaba cevap dilekçesi bile yazdım. şimdi başka bir dava açıp birleştirmemei talep etmeliyim.
Old 13-02-2012, 12:06   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
arkadaşlar o süre çoktan geçti, boşanma davamızın 2. celsesi görülecek. ben cevap dilekçesi yazdım ama dava açmadım. ama eşimin benden çok çok daha kusurlu olduğunu düşünüyorum. cevaba cevap dilekçesi bile yazdım. şimdi başka bir dava açıp birleştirmemei talep etmeliyim.

Siz "cevaba cevap dilekçesi" yazamazsınız. Karşı taraf yazabilir. Bu husus bile davanın avukat marifetiyle yürütülmesi gerektiğini göstermektedir. Anlaşıldığı kadarıyla siz internetten konuyla ilgili çok araştırma yapmışsınız. Ancak bu kulaktan dolma bilgiler size yarardan çok, zarar verebilir.

İlk mesajımda verdiğim cevap halen geçerlidir. Siz de dava açabilirsiniz. İki dava birleştirilir.

Bir avukattan profesyonel destek alınız; diyeceğim ama siz yine kendi başınıza hareket edecek, gibisiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi