Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boşanma-manevi tazminat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-06-2008, 12:53   #1
Avukat Neslihan

Varsayılan boşanma-manevi tazminat

İyi günler,

Davacı boşanma kararı aldıktan sonra davayı açma aşamasında eşi için "bundan sonra bacım olsun , ben ona eşim diyemem "vb sözleri sarfetmiş . eşi bu sözler nedeni ile manevi tazminat istiyor. Yargıtay kararlarına da baktım, kitaplara da . yakın bir şey bulamadım.bu sözler hakaret içermiyor ama artık eşini eşi gibi görmediğini ,sevmediğini belirtiyor. Eşine "artık kardeşimdir" demesi sizce manevi tazminat verilmesini gerektirir mi?
Old 12-06-2008, 13:02   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Türk Medeni Kanunu 172/2:
Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevi tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.

Anlattığınız olay, yasadaki "boşanmaya neden olan olaylar"dan olmadığı gibi, kişilik haklarını zedeleyici nitelikte de değildir. Bu nedenle manevi tazminata hükmedilemeyeceği kanısındayim.
Old 12-06-2008, 13:04   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

İlginç geldiği için dayanamayıp yanıt yazdım sanırım

aslında insan olarak sevdiğini belirtiyor...

Tabi sizin işinize yaramıyor biliyorum ama bu sözlerin manevi tazminata gerekçe olamayacağını düşünüyorum.

saygı ile.
Old 12-06-2008, 14:03   #4
Avukat Neslihan

teşekkür ederim, benim düşüncelerimi teyit etmiş oldunuz.
Old 16-06-2008, 11:44   #5
amon

Hiç zannetmiyorum , binbir küfüre maruz kalıp üstüne defalarca feci şekilde dövülen insanlara bile çok komik rakamlara hükmedildiğini düşünürsek bu iltifat gibi görülür diğerlerinin yanında.......
Old 02-02-2009, 13:37   #6
Av. Emine Eser(Sunal)

Kesinlikle manevi tazminat alamazsınız. Evlilik devam ederken söylense düşünülebilir?
Old 02-02-2009, 14:06   #7
av.hayati

herhangi bir tazminat alınabileceğini sanmıyorum.
Old 02-02-2009, 14:43   #8
Avukat Neslihan

Alıntı:
Yazan Av. Emine Eser(Sunal)
Kesinlikle manevi tazminat alamazsınız. Evlilik devam ederken söylense düşünülebilir?

Benim müvekkilimden tazminat talep ediliyor. Üstelik müvekkilin başkaca da tazminata sebep olabilecek en ufak bir hakareti yok. Dava hala sonuçlanmadı. Netice umarım sizin de dediğiniz gibi olur.
Old 28-02-2009, 18:17   #9
av.kemalucar

evlilik devam ederken de söylense manevi tazminat alınamaz bence. ancak boşanma sebebi yapılabilir... boşanma olayından sonra söylendiğinde zaten sıkıntı olmaz. neticede bacısı olarak görmesi kadar doğal bir udurum olamaz. belki o yüzden boşanılmıştır??? boşandıktan sonra hala onu eşim olarak görüyorum dese, belki şartları gerçekleştiyse manevi tazminat istenebilir. boşandıktan sonra eğer boşanma davası ile birlikte istenmediyse kararın kesinleşmesinden sonra 1 yıl içinde boşanma nedeniyle maddi veya manevi tazminat isteyebilir...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi