Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuğun velayetteki kararı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-03-2012, 11:02   #1
Konuk

Varsayılan çocuğun velayetteki kararı

merhabalar 9 aydır eşimden ayrıyım boşanma davamız sürüyor çekişmeli bir dava 3. celse tamamlandı 2 çocuğumuz var 4 ve 8 yaşında.9 aydır babanın yanındalar.dünkü celsede shu uzmanı geldi ve büyük oğlumla görüştüler.shu uzmanı oğluma annen baban kavga ederlermiydi kavgalarının sebebi ne idi diye sormuş oğlum ederlerdi ama sebebini bilmiyorum cevabını vermiş.uzman kardeşinle bir yerde beraber kalacaksın ama kalacağın yeri sen karar vereceksin annenle mi babanla mı yaşamak istiyorsun sorusunu yöneltmiş çocuk babmla cevabını vermiş.fakat çocuk uzun süre babanın etkisi altında çocuğumun verdiği bu cevap kararı ne kadar etkiler.lütfen yardımcı olur musunuz?
Old 21-03-2012, 11:27   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
8 yaşında çocuk ifadesine başvurulabilecek yaştadır. Mahkemece dinlenir ve isteği dikkate alınır. Ancak sadece çocuğun isteği de tek başına belirleyici olmaz. Çocuğun isteği yanında, kaldığı ortam , tarafların sosyal ve ruhsal ve ekonomik özellikleri vs.. uzman kişilerce tayin ve tespit edilir.

Mahkeme velayet konusunda karar verirken tarafların isteklerinden çok çocuğunuz için en sağlıklı ve en doğru kararı vermeye çalışacaktır. Kısacası önemli olan çocuğun, aklen, bedenen ve ruhen kimin yanında huzurlu olacağıdır.

Hak kaybına uğramamak için davanızı bir avukat ile takip etmeniz menfaatinize olacaktır.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar
Old 21-03-2012, 13:32   #3
Konuk

çocukların şimdiki yaşadıkları babaanne evinde kendilerine ait bir odaları dahi bulunmamaktadır.ayrıca bakan babaanne 60 yaş üzerinde tansiyon ve şeker hastasıdır.bunun yanı sıra benim kaldığım evde çocuklara ait bir oda hazırladım shu uzmanı ev adreslerimizi aldı acaba evlere gelip inceleme yapacaklar mı?
Old 21-03-2012, 15:56   #4
kezzy

Sayın katılımıc;
Yön göstermesi için
Tıklayınız: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=55586

Daha fazla bilgi edinebilmek, gerek sizin gerekse çocuklarınızın hak kaybına uğramaması için davanızı bir avukattan doğrudan hukuki destek alarak yürütmenizi öneriyoruz.
Maddi durumunuz iyi değil ise bulunduğunuz il barosu adli yardım servisine başvurabilirsiniz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Old 21-03-2012, 16:32   #5
Konuk

verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.davamı avukat aracılığı ile sürdürüyorum fakat bir anne olarak daha fazla bilgi ihtiyacındayım oğlum bana bugün babamı tercih ettim dediğinde bütün dünya başıma yıkıldı.8 yaşındaki bir çocuk neyin kararını verebilecek.hem sadece kendinin de değil vereceği karar hiç bir söz hakkı olmayan 4 yaşındaki oğlumuda etkiliyor.avukatım sadece çocuğun isteğine bakılmaz nihai karar hakimindir dedi.ben sadece yüzde olarak somut bişeyler duymak istiyorum.çalışıyorum maaşım var evimde çocuklarıma ait odaları ortamları var annem sağlıklı ve genç yaşta bu kadar olumlu durum varken sadece oğlum babamı istiyorum dedi diye vermezler herhalde.ki çocuk zaten 9 aydır babanın yanında mutlaka onu etkilemişlerdir.
Old 21-03-2012, 17:14   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.davamı avukat aracılığı ile sürdürüyorum fakat bir anne olarak daha fazla bilgi ihtiyacındayım oğlum bana bugün babamı tercih ettim dediğinde bütün dünya başıma yıkıldı.8 yaşındaki bir çocuk neyin kararını verebilecek.hem sadece kendinin de değil vereceği karar hiç bir söz hakkı olmayan 4 yaşındaki oğlumuda etkiliyor.avukatım sadece çocuğun isteğine bakılmaz nihai karar hakimindir dedi.ben sadece yüzde olarak somut bişeyler duymak istiyorum.çalışıyorum maaşım var evimde çocuklarıma ait odaları ortamları var annem sağlıklı ve genç yaşta bu kadar olumlu durum varken sadece oğlum babamı istiyorum dedi diye vermezler herhalde.ki çocuk zaten 9 aydır babanın yanında mutlaka onu etkilemişlerdir.

Sayın konuk,
Avukatınız doğru söylemiş, kararı çocukların yararını gözeterek hakim verecektir.
Sorularınızı, konu ile ilgili sizin yazdıklarınızdan başka bir şey bilmeyen bizlere değil, dosyanıza vakıf ve delilleri değerlendirebilecek konumda olan avukatınıza sorarsanız sağlıklı ve davanızdaki duruma uygun gerçekçi yanıtlar alabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi