Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kooperatiften ayrılan üyenin alacağı

Yanıt
Old 06-04-2008, 12:27   #1
Av. Aylin Kaya

Varsayılan kooperatiften ayrılan üyenin alacağı

Sayın meslektaşlarım bir sorum olacaktı.Müvekkilim bir yapı kooperatifine üye idi.Yaklaşık 6 ay önce kooperatiften ayrıldı.Yönetim kurulu müvekkilimin 30 milyarlık alacağını 10 ayda ödemeyi kooperatif kaşesi ile imzaladıkları belge ile taahhüt ettiler.Ancak halihazırda hiçbir ödeme yapmadılar.Bu durumda ödemedikleri bu bedeli icra yoluyla almak istesem yasal faiz mi ticari faiz m uygulamam gerekir?Kooperatif şirket sayıldığı için ticari uygulamak uygun geliyor ama kesin olarak karar veremedim.Ayrıca yönetim kurulunun imzaladığı bu belgenin geçerliliği var mı?vadesi gelmeyen ayların taksidi de istenebilir mi?Teşekkür ederim.
Old 06-04-2008, 23:16   #2
Av.H.Sancar KARACA

Sayın Av.Aylin KAYA,
6 ay önce (2007 yılı içinde) ayrılmış ise, iade edilecek tutar (KK.md.17 uyarınca)bu yıl bütçesinin görüşüleceği ya da görüşüldüğü, bilançosunun kesinleştiği 2007 hesap yılına ait ve 2008 yılının ilk altı ayı içinde yapılmış/yapılacak olan genel kurul toplantı tarihini izleyen bir aylık sürenin sonunda muaccel olur.Bu tarihten itibaren faiz istenebilecek iken, Yönetim Kurulu'nun iadeye ilişkin bir belge imzalayıp vermesi ayrılan ortağın lehine bir durum gibi gözküyor.Genel gider payı da hesaplanıp düşülmüş demek ki? (Bilanço olmadan nasıl hesaplandığı belli değil amai)
Neyse, sorunuza gelince; belgeye dayalı ilamsız takip yapabileceğiniz gibi alacak davası da açabilirsiniz. İsteyebileceğiniz faiz de yasal faizdir."10 ayda ödemeyi taahhüt ettiler" den maksat, "10 taksit" ise bence taahhüt edilen her ay için ayrı ayrı ayrı yasal faiz talep edilmeli.Taahhütnamede, muaccelliyet şartı varsa, vadesi gelmemiş taksitler istenebilir elbette.
Yönetim kurulunca düzenlenen belgenin geçerliliğine gelince;aidatların ödenmesi için bir plân yapılmışsa ki, bu taahhüt bir iade planıdır, bu plân kooperatifi bağlar. (Y.11.HD.20.04.1987,E.2367/K.2300)
Bence, siz hukuki süreci başlatın. Belgenin geçerliliği o zaman tartışılsın.
Kolay gelsin.
Old 07-04-2008, 08:16   #3
Memin

KOOPERATİFLER VE FAİZ
1163 Sayılı Kooperatifler Kanunu'nda geciken alacaklarla ilgili açık bir hüküm yer almamıştır. Yasa, ortakların sermaye paylarına ödenecek azamı faiz oranının " Devlet Tahvillerine" ödenen en yüksek faiz oranı olduğunu belirtmekle yetinmiştir. O nedenle, gecikme halinde, kooperatifce uygulanacak faiz miktarı, kural olaraksözleşmede yer alır. Herhangi bir kooperatif alacağının gecikmesi halinde sözleşmede yer alan bu faiz uygulanır. ( Şerafettin Şirin Ticaret Hukukunda Faiz ve Uygulaması Sh 116 )
Old 07-04-2008, 12:43   #4
Av.H.Sancar KARACA

Sn Memin
Kooperatif anasözleşmesi üyelerin kooperatife olan aidat borçlarına ilişkin faiz oranı konusunda düzenleme getirebilir. Böyle bir düzenleme yoksa, bu oranı belirlemek genel kurulun yetkisindedir. Yoksa, anasözleşme ile kooperatifin üyelere ya da üçüncü kişilere karşı yapacağı ödemeler için bir faiz oranı belirlenmez.
Buradaki sorun, kooperatifin ayrılan ortağa yapılacak ödemelerle ilgili olduğundan, ödeme planını havi sözleşmede aksi kararlaştırılmamışsa yasal faizin uygulanması gerektiği düşünülmelidir. Çünkü, Y.11.HD'nin köklü içtihatlarına göre (örn.19.9.1996 E.5324/K.5777)kooperatifler tacir olmadığından, tacir olmayan kooperatifin temerrüdü halinde yasal faiz oranı ile sorumlu tutulması gerekir. Üstelik, buradaki ilişki ticari de değildir.
Saygı ile.
Old 07-04-2008, 16:43   #5
Avukat Ebru Nasuhbeyoğlu

Sn.Av.Aylin Kaya
2007 yılında ortaklıktan ayrılan üye o güne kadar ödediklerini ancak 2007 yılına ait genel kurulu takip eden 1 ay sonunundan itibaren talep edilebilir hale geliyor. Faiz başlangıçı ise temerrüt ihtarı var ise temerrüt tarihi, yok ise ancak dava tarihi olabilir. Kooperatif yönetimi geri ödemeyi 10 ayda ödemeyi tahhüt etmiş ise de geri ödeme tarihi yukarıda belirttiğim gibi ancak ilgili hesap yılına ait genel kurulu müteakip mümkün olabilir. Kolay gelsin
Old 03-07-2008, 09:01   #6
westpointband

Herkese kolay gelsin,

Sorumun burda yer almasının uygun olacağını düşündüm...

Müvekkilim üyesi olduğu kooperatiften ayrılıyor, daha sonra kooperatifi yeni yönetim devralıyor...

Kooperatifin yeni başkanı müvekkilime borçlarının belli tarihlerde ödeneceğine dair bir yazılı kağıt veriyor, fakat bu belgede sadece başkanın ismi yazılı...ne kooperatif kaşesi var, ne bu şahsın kooperatif başkanı olduğuna dair bir ibare var...

Belgede, müvekkilim hissesini bu şahsa devretmiş olarak görülüyor. Sadece imzalanırken bir miktar para vermiş. Sonrası ise malum günü geldiğinde hiçbir ödeme yok...

Bu durumda bu belgeyle herhangibirşey (icra takibi) yapılabilir mi?

Bir de belgede ödemelerin yapılmaması durumunda müvekkilimin haklarının baki olduğuna dair bir de ibare var.

Yapabileceklerimin neler olduğu konusunda fikirleri olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...
Old 03-07-2008, 10:20   #7
Av. Nurten Kozan

Sayın westpointband;
Sizin anlattığınız olayın, baştaki soruyla aynı mahiyette olmadığını düşünüyorum.
Sorunuzdan anladığım kadarıyla, müvekkiliniz kooperatif ortaklığından ayrılmamış, mevcut kooperatif hissesini başka birine devretmiş. Devralan kişi ise şu anda kooperatif yönetim kurulu başkanı olmuş. Anlattığınız belge kooperatif tarafından düzenlenmiş gibi görünmemekte.
Bu sefer, bu belgeye dayanarak, hisseyi devrettiğiniz kişiye karşı talepte bulunabilirsiniz. Kooperatif hissesinin devri resmi şekle bağlanmamış olmakla, taraf iradelerinin birleşmesi ile devrin kooperatif yönetimine bildirilmesi yeterli. Kooperatif yönetimi, devir hususunda karar almak ve devralan ortağı ortak olarak kaydetmek durumundadır. Devre ilişkin bir yönetim kurulu kararı olup olmadığını da sanırım bilmemektesiniz. Bence bu durumda; Öncelikle kooperatifte devre ilişkin bir karar alınıp alınmadığını araştırmalısınız. Eğer devir kararı alınmış ise:
1- hisseyi devralmış gözüken halihazır yönetim kurulu başkanının şahsına karşı alacak davası açabilirsiniz.
2- Sözleşmede ödeme olmaz ise geçersizliğe yada, hissenin iadesine dair bir hükmün varlığını belirttiğinize göre, ohükme göre, hissenin müvekkilinize ait olduğuna dair kooperatif ve halihazır başkanın şahsına (hisseyi devralan) karşı ortaklığın tespiti davası açabalirsiniz.
Kooperatif yönetim kurulunca devre ilişkin bir karar alınmamış ise, müvekkilinizin durumunun istifa olarak karara bağlanıp bağlanmadığı araştırarak,ortaklıktan ayrılmış olarak sayılmış ise kooperatiften alacağınızı talep edebelirsiniz. (Bu hususta sayın S.Karaca detaylı açıklama yapmış bulunmaktadır.)
Kolaylıklar dilerim...
Old 04-07-2008, 11:24   #8
Ekin EKŞİ YILMAZER

Sn. Karaca kooperatiflerin tacir olmadıkları meselesi çok ilginç çünkü hepsi ticaret odasına kayıtlı olmak zorundalar, değil mi? Bunların hepsi üyelerine kriz zamanlarında bileşik faiz göndererek üyelerini kooperatiften atıyorlar. Sizin söylediğinize göre, yapılan bu işlemler olmamalı idi. Öyleyse bunların kayıtlarının nereye yapılması gerekmektedir? Üyelerini kriz zamanında ihraç eden kooperatifler suç mu işlemiş oluyorlar(siyasi nedenlerle çıkarma ya da bilgisizlik nedeniyle)?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi