Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şiddet hakaret sorumsuzluk

Konuyu Kilitleyin
Old 13-09-2014, 00:41   #1
Konuk

Önemli Şiddet hakaret sorumsuzluk

Merhabalar.eşim eviyle çocuğuyla ilgilenmeyen. Evde sürekli bana ve aileme hakaret eden gece yarılarına kadar(saat2-3 e kadar )dışarda zaman geçiren arayınca hakaret edip gelmiyorum rahatsız edersen boşarım canını yakarım vs Tehtit savuran biri. Bundan 15 gün önce tartışmamız sonucu telefonu elindeyken bana şiddetli bir yumruk vurdu ve kafam yarıldı kısa süreli bir baygınlık geçirdim. Darp raporu almadım. Oğlum perişan olmasın diye. Oğlum 1 yaşında. Ve 2 gün önce şiddetli şekilde tekme attı bacağımda avuç içi kadar morluk var. Dün de evden çekti gitti. Aradım mesajlar attım vs vs. Cvp bile vermiyor. Ben şimdi bacağımdaki morluk için rapor almak istiyorum. 2 gün geçti alabilir miyim?15 gün önceki başımdaki darbeden küçük bir iz kaldı bunun için de alabilir miyim.
2- evlendiğimiz günden bu yana bütün maaşımı kullandı daha önce birikmiş olan paramı da aldı bikeziklerimi de( kendi maaşımla aldığım) ev kirasını ve aidatını ödemiyor. Herşey üzerine yük kaldı. Bunları ondan geri almak istiyorum alabilir miyim
3- evliliğim süresince uğradığım hakaretler ve aşağılayıcı sözler için ne yapabilirim
4- evlilik sorumluluklarını yerine getirmediği için birşey yapabilir miyim
Boşanma davasını ben açmak istemiyorum. O beni yıllarca mağdur etti. Bu süreç ne kadar uzarsa bundan rahatsız olacağını biliyorum. Lütfen yardımcı olun yaptıkları cezasız kalmasın. Çok üzgünüm kullanıldığım için dayak yediğim için onu sevdiğim için. (((
5-boşanma gerçekleşmese bile maddi manevi tazminat vs alabilir miyim
6-devlet memuru olmam tazminat almama engel midir.
Kısacası beni hem maddi hem manevi olarak mağdur etti. Hiçbir şekilde gün yüzü görmedim avlendipimden bu yana bu adam için benim elimden bişey gelmiyor. Kanun bunun hakkından gelsin
Nasıl bir yol izlemeliyim. Bana yardımcı olursanız memnun olurum
Yaptıklarının yanına kar kalmasını istemiyorum. Yalvarırım izlemem gereken yol nedir bana yardımcı olun.
Gururum kalbim psikolojim çok kötü durumda.
O acı çekmiyor ben çekiyorum. Allah aşkına yardımcı olun
Teşk ederim
Old 14-09-2014, 17:48   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı
Alıntı:
Ben şimdi bacağımdaki morluk için rapor almak istiyorum. 2 gün geçti alabilir miyim?15 gün önceki başımdaki darbeden küçük bir iz kaldı bunun için de alabilir miyim.

En yakın hastaneye başvurarak rapor almanız daha sonraki olası hukuki süreç bakımından oldukça önemlidir.Derp izi varsa darp raporu da alabilirsiniz.

Alıntı:
2- evlendiğimiz günden bu yana bütün maaşımı kullandı daha önce birikmiş olan paramı da aldı bikeziklerimi de( kendi maaşımla aldığım) ev kirasını ve aidatını ödemiyor. Herşey üzerine yük kaldı. Bunları ondan geri almak istiyorum alabilir miyim

Boşanma davasında -harcını ödeyerek- bu alacaklarınızı dava konusu edebilirsiniz.

Alıntı:
3- evliliğim süresince uğradığım hakaretler ve aşağılayıcı sözler için ne yapabilirim

Boşanma davası açarsanız bunu manevi tazminat sebebi olarak gösterebilirsiniz.Dava düşünmüyorsanız Aile Mahkemesinden sözlü şiddetin önlenmesi için koruma kararı verilmesini isteyebilirsiniz..

Alıntı:
4- evlilik sorumluluklarını yerine getirmediği için birşey yapabilir miyim

Kusurlu davranışlar için tazminat talep edebilir ve boşanma kararı verilmesini isteyebilirsiniz

Alıntı:
Boşanma davasını ben açmak istemiyorum. O beni yıllarca mağdur etti. Bu süreç ne kadar uzarsa bundan rahatsız olacağını biliyorum. Lütfen yardımcı olun yaptıkları cezasız kalmasın. Çok üzgünüm kullanıldığım için dayak yediğim için onu sevdiğim için. (((

Boşanmayı istiyorsanız davayı sizin açmanız sizin yararınızadır.Eşinizin hem kusurlu olup hem de boşanma talep etmesi hem beklenmez hem de boşanma kararı verilmesi de düşünülmez. Diğer yandan eşiniz dava açmayacak olur ise size uyguladığı şiddet üzerinden zaman geçecek ve affetmiş sayılabileceksiniz.Karar elbette sizin.

Alıntı:
5-boşanma gerçekleşmese bile maddi manevi tazminat vs alabilir miyim

Uygulamada boşanma olmaksızın Aile Mahkemelerinde tazminat kararı verilmemektedir.
Alıntı:
6-devlet memuru olmam tazminat almama engel midir.
Hayır değildir.Bu durum sadece tazminatın miktarında dikkate alınacaktır.

Alıntı:
bu adam için benim elimden bişey gelmiyor. Kanun bunun hakkından gelsin Nasıl bir yol izlemeliyim. Bana yardımcı olursanız memnun olurumYaptıklarının yanına kar kalmasını istemiyorum.

Eşinizin suç sayılan eylemleri için suç duyurusunda bulunabilir ve koruma kararı isteyebilirsiniz.

Boşanma kararı verirseniz maddi manevi tazminat isteyebilir,dava sırasında konutun size tahsisini de isteyebilirsiniz.

Şiddet mağduru olarak gördüğünüz zararın giderilmesi için psikolojik destek alabilirsiniz.

Bir avukattan doğrudan destek almak yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi