Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

cinsel istismar cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma fuhuşa teşvik veya aracılık

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-03-2012, 19:46   #1
Konuk

Önemli cinsel istismar cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma fuhuşa teşvik veya aracılık

öncelikle merhaba. ben eski imam nikahlı eşimden bir yıl önce ayrıldım. kendine yeni ve düzgün bir hayat kurdum düzgün bir insanla evlendim fakat eski eşim benim peşimi bırakmadı. ve birgün memleketinden gelerek evde tek başıma oldugum bir anda arkadaşlarıyla biber gazı sıkarak beni bin kilometre uzak bir şehire zorla kaçırdı. sonrası malum. birkaç gün sonunda kaçmayı başardım ve polise sığındım ve nihayetinde nöbetçi mahkeme tutukladı ve cezaevine gönderdi.bende ____'e yerleştim. üç ay yatmış ve çıkmış. su anda tekrar beni arıyor ve rahatsız ediyor. ama mahkeme _____'de ve ben _____'deyim. adresimi bilimiyor ama ben çok korkuyorum ne yapmam gerekir savcılığa dilekçe mi vereyim bulunduğum yer il savcılığına mı yoksa davanın olduğu yer savcılığına mı bilemiyorum şaşırdım kaldım bir yol gösterirseniz sevinirim.
Old 21-03-2012, 00:24   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Sizi rahatsız eden kişinin eylemleri suç teşkil ediyorsa dilediğiniz savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.Savcılık eğer kendini yetkili saymıyorsa evrakı yetkili savcılığa gönderecektir.

Ayrıca bu kişi hakkında 20 Martta yürürlüğe giren 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu gereği koruma talep edebilirsiniz.

Kanunun 1 maddesi " Bu Kanunun amacı; şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirlere ilişkin usul ve esasları düzenlemektir" diyerek tek taraflı ısrarlı takip mağdurlarını da yasa kapsamına almıştır.

En yakın aile mahkemesine başvurarak bu yönde korku ve şiddete yönelik eylemlerin ,iletişim vasıtaları ile rahatsız edilmenin ,bulunduğunuz yere yaklaşmasının yasaklanmasını ve gerekli diğer tedbirler için koruma kararı isteyebilirsiniz.

Yine bu kanun kapsamında "Gerekli bulunması hâlinde, tedbir kararı ile birlikte talep üzerine veya resen, korunan kişi ve diğer aile bireylerinin kimlik bilgileri veya kimliğini ortaya çıkarabilecek bilgileri ve adresleri ile korumanın etkinliği bakımından önem taşıyan diğer bilgileri, tüm resmi kayıtlarda gizli tutulur"

Karara uymayan hakkında üç günden on güne kadar zorlama hapsine karar verilir.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 21-03-2012, 15:00   #3
Konuk

çok teşekkür ederim yanıtladığınız için. malesef avukat için maddi durumum müsait değil. peki benim verdiğim dilekçede korunma kararı adres ve bilgilerimin gizli tutulması için ne yazmam gerekir ona göre yazayım dilekçemi cevaplarsanız çok sevinirim
Old 21-03-2012, 18:10   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
çok teşekkür ederim yanıtladığınız için. malesef avukat için maddi durumum müsait değil. peki benim verdiğim dilekçede korunma kararı adres ve bilgilerimin gizli tutulması için ne yazmam gerekir ona göre yazayım dilekçemi cevaplarsanız çok sevinirim

Nedenlerini belirterek kimlik bilgilerinizin gizli tutulmasını isteyebilirsiniz.
Maddi durumunuz yeterli değilse, bulunduğunuz ildeki Baro'ya başvurarak bu iş için ücreti devletçe ödenecek bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi