Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yabancı Hukuk Sistemleri Türk Hukuku dışında kalan hukuk sistemlerine yönelik sohbetler

Sigara İçen Seçmen’in Gücü

Yanıt
Old 07-03-2008, 01:25   #1
Gemici

Varsayılan Sigara İçen Seçmen’in Gücü

Geçen sene Münih havalanında Berlin’e gidecek uçağı beklerken, bekleme salonunda gördüğüm manzarayı THS’ye yazmayı düşünmüştüm. Sigara içen yolculara salonun bir köşesinde telefon kulübesine benzer bir yer ayrılmıştı. Diğer yolcular hayvanat bahçesindeki bir hayvan kafesine bakarmış gibi sigara içenlere bakıyordu. Şimdilerde o manzarayı bile göremezsiniz, 1 ocak 08 tarihinden beri Bavyera Eyaletinde geçerlikte olan yasal düzenlemeye göre sigara içmek hemen hemen her yerde yasak. Lokanta ve lokallerde geçerli olan sigara içme yasağına uymak için kapı önüne çıkıyor sigara içenler. İlk zamanlar lokantaların önünden geçerken görülen izmarit yığınlarına şimdilerde rastlanmıyor; kül tablası konmuş çoğu lokantanın kapısının önüne. Sigara içen müşterilerini kaybetmek istemiyen bazı lokaller tabelalarına başına 'Raucherclup' (Sigara içenler Klübü) yazdı. Lokale girebilmek için üye olmak gerekiyor.

Bavyera’daki sigara içme yasağının müsebbibi senelerdir yüzde ellilerin üzerinde oy alan ve tek başına hükumet kuran CSU Partisi (Hıristiyan Birlik Partisi) geçtiğimiz pazar günü yapılan yerel seçimlerde CSU yüzde 40 oy aldı. Partinin bu hezimetini çoğu kişi sigara yasağına bağlıyor. Bazı seçmenler kızgınlıklarını dile getirmek için oy pusulalarındaki CSU Adayları’nın adlarının üzerine sigara izmariti yapıştırmış. Bazı küçük şehirlerde parti yöneticileri CSU’dan istifa edip başka partilere geçmiş.

Hezimetten ders almış gibi görünen parti yöneticileri sigara içme yasağının biraz yumuşatılması ve bazı istisnaların, örneğin dünyaca meşhur Oktoberfest bira çadırlarında yasağın uygulanmaması, yönünde çalışmalar yapıyor. 28. Eylül 2008 de yapılacak olan Bavyera Eyalet Meclisi seçimlerine kadar kaybettikleri sigara içenlerin oyların geri almak istiyorlar. Halkın nabzını tutmasını bilen ve tüm sakandallarına rağmen devamlı olarak tek başına hükumet kuran CSU gelecek seçimlerde de favori olarak gösteriliyor. İşin ters tarafı sosyal demokrat olan SPD’nin CSU’nun kaybettiği oyları alamaması. Bu oylar pazar günü yapılan yerel seçimlerde küçük partilere gitti.

Bundan altı sene önce bıraktım sigarayı; bundan sonra yeniden başlıyacağımı da düşünmüyorum. Sigarayı bıraktıktan sonra sigara içenlere acımazsızca saldıran çoğu kimsenin tersine sigara içenlerle bir derdim de yok. Sigarayı bırakmanın ne kadar zor olduğunu düşünmemden olsa gerek.

CSU’yu boykot edip oy vermeyenlerin tutumu hoşuma gitti nedense; herşeyin en iyisini ben bilirim diyen politikacılara bir ders oldu. Bundan hiçbir sınır tanımadan herkes heryerde sigara içebilsin demek istediğim anlaşılmasın lütfen. Başkalarını rahatsız edebilecek ve başkalarına zarar verilebileck yerlerde sigara içilmesine kesin olarak karşıyım.

Saygılarımla
Old 27-03-2011, 13:43   #2
Av. Rak

Ben de baro seçimlerinde sigara içenlerin bir grup kurmasını önermiştim. Ama kimse ciddiye almadı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi