Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Adli tıptan alınan rapor ne kadar süre geçerli kalır?

Konuyu Kilitleyin
Old 16-04-2007, 16:18   #1
Konuk

Varsayılan Adli tıptan alınan rapor ne kadar süre geçerli kalır?

Merhabalar,
Ben 27 yıldır evliyim,kocamdan sürekli olmasada çoğunlukla şiddet görüyorum.Boşanmayı düşünüyorum,artık katlanılmaz hale geldi.2004 yılında Adli tıptan Hayata Kast Raporu almıştım.Ancak sonra bir şekilde kocamla aramız düzeldi çocuklarım için bir kez daha sabrettim ve boşanmaktan vazgeçtim.Şimdi yine sorunlarımız var.Ben yine şiddete maruz kalmayı istemiyorum.Son 3 yıldır şiddet uygulamadı,yani fiziki bir şiddet olmasada psikolojik olarak sürekli beni yıpratıyordu.Dışarıdan mutlu bir aile gibi görünsek de herşeyi sadece ben ve çocuklarım biliyoruz.Ben şiddet sebebiyle boşanma davasını 2004 yılında aldığım raporu göstererek açabilir miyim?Geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açsam inkar edecektir,çünkü bu kadar uzun bir süre evli kaldığımız için.Ama ben şimdi kesin ve inkar edemeyeceği bir sebeple dava açıp artık bu işkenceyi bitirmek istiyorum.
Bilgi verirseniz sevinirim.
Old 16-04-2007, 23:34   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Türk Medeni Kanununda boşanma sebepleri ikiye ayrılır.Genel boşanma sebepleri ve özel boşanma sebebpleri

Genel Boşanma sebebinde başlangıç düzenleme söyledir:
MADDE 166.- Evlilik birliği, ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede temelinden sarsılmış olursa, eşlerden her biri boşanma davası açabilir.

Özel boşanma sebepleri olan,zina,hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış,suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme,terk,akıl hastalığı kanıtlandığında,ayrıca geçimsizliğin ispatlanamsına gerek yoktur.

Sizin mesajınıza konu ettiğiniz darp raporu elbette ki belirli süre geçerli bir rapor değildir.Eşinizin size şiddet uyguladığının delilidir.

Fakat özellikle hayata kast,pek kötü veya onur kırıcı davranış gerekçesi ile olan boşanmada şöyle bir düzenleme bulunmaktadır:

MADDE 162.- Eşlerden her biri diğeri tarafından hayatına kastedilmesi veya kendisine pek kötü davranılması ya da ağır derecede onur kırıcı bir davranışta bulunulması sebebiyle boşanma davası açabilir.
Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde bu sebebin doğumunun üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.
Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

Kişisel önerim daha genel nitelikte olan evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine bağlı boşanma davası açmanız,darp raporu ve diğer delillerinizi bu dosyaya sunmanız şeklinde olacak.

Ayrıca bir avukattan yardım almanızı,vekalet ücreti ödeyemeyecek durumda iseniz bağlı bulunduğunuz ilin barosuna başvurararak adli yardımdan size bir avukat atanmasını istemenizin yararlı olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi