Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davası devam Ederken Sadakat Yükümlülüğü

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-08-2010, 21:07   #1
runida

Varsayılan Boşanma Davası devam Ederken Sadakat Yükümlülüğü

eşim bana boşanma davası actı ilk mahkemede ileri bir tarihe atıldı. şuan hala nikahlıyız ve 1 aylık bi kızımız var. eşim görüşmediğimiz bu süre içinde baska bir kadınla tanısmıs ve imam nikahı yapmıs. bu durumda ben ne yapabılırım ve talep ettıgım nafakayla ilgılı bı değişiklik talep edebilirmiyim?
Old 01-09-2010, 16:30   #2
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan runida
eşim bana boşanma davası actı ilk mahkemede ileri bir tarihe atıldı. şuan hala nikahlıyız ve 1 aylık bi kızımız var. eşim görüşmediğimiz bu süre içinde baska bir kadınla tanısmıs ve imam nikahı yapmıs. bu durumda ben ne yapabılırım ve talep ettıgım nafakayla ilgılı bı değişiklik talep edebilirmiyim?
Sayın Katılımcı;
Evlilik birliğinin eşlere yüklediği en önemli görev sadakat gösterme yükümlülüğüdür. Bu nedenle evlilik hukuken son bulmadıkça, karı kocanın sadakat göstermek yükümlülüğü devam eder. Her ne surette olursa olsun, eşlerin bir arada bulunmamaları, onlara evlilik birliği kapsamındaki karşılıklı sadakat yükümlülüğü ihlal etme hakkı vermez.Evlilik devam ettiği sürece, evlilik birliğinin en önemli gereği olan sadakat yükümlülüğü devam eder.Eşinizin bahsettiğiniz kusurlu davranışı ,aleyhinize açtığı boşanma davasının red edilmesine neden olacaktır.Manevi tazminat talebiniz varsa mahkeme karar verirken eşinizin kusurlu davranışını dikkate alarak lehinize karar verecektir.

Sn Katılımcı;
Hukuki işlemlerinizi sağlıklı yürütebilmek için bir avukattan profesyonel yardım almanızı ve ancak maddi durumunuz iyi değilse bulunduğunuz ilin barosunun ücretsiz Adli Yardım hizmetinden faydalanmanızı tavsiye ederim.

Old 01-09-2010, 17:51   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan runida

Aldatma olgusu boşanma davası açıldıktan sonraya ait ise, Sayın Meslektaşımın verdiği cevap Yargıtay'n yakın zamanda verdiği bir karara uymaktadır. Ancak sadece tek bir karardır. Kökleşmiş içtihat değildir.

Sözkonusu karardan önce kökleşmiş içtihat şu şekildeydi. Her dava açıldığı zamanki koşullara göre değerlendirilir. Yani eşinizin davadan sonraki davranış ve kusuru görülmekte olan davada değerlendirilmezdi. Yeni içtihat tam anlamıyla yerleşinceye kadar benim önerim, siz
Alıntı:
imam nikahı yapmıs
bu olguyu kanıtlayabilecekseniz, "zina" nedeniyle bir boşanma davası açın. Daha fazla nafaka ve tazminat alma hakkınız bulunmaktadır.

Ama öncelikle bir avukattan yüzyüze profesyonel destek almayı ihmal etmeyin. Önceki dosyadaki deliller ve beyanlarla birlikte nasıl davranacağınıza karar verin.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi