Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Istinaf

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-03-2021, 08:31   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Istinaf

merhaba eşime 2016 yılında boşanma davası actım dava sonuclandı boşandım onlarda istinaf yollamışlar ben imam nikahlı olarak ilk eşimle yaşamaya başladım şuan 3 oğlum var ilk eşimden başka çocuğum yok ve hamile kaldım 3 hafta öncede doğum yaptım şimdi hangi yolu izlemem lazım istinafda olan davadaki eşimin bundan haberi olabilirmi yoksa şuan yaşadığım ilk eşim çocuğu direk üstüne alabilirmi.
Old 08-03-2021, 12:28   #2
Av. Hatun Olguner

Boşanma kararı kesinleşmediği için çocuk resmi nikahlı eşinizin kütüğüne kaydedilir....resmî nikahlı eşiniz veya - sizin sulh hukuk mahkemesine başvurunuz ile çocuğa atanacak kayyım soybaginin reddi davası açmalıdır...bu dava bittikten sonra çocuğun gerçek babası çocuğu tanıyıp çocuğa soyadını verebilecektir.
Old 08-03-2021, 15:59   #3
Konuk

Varsayılan boşanma istinaf

Dosya Türü
Hukuk Dava Dosyası
Açılış Tarihi
13/07/2016
Dosya Durumu
İstinafta
Dava Türü
Boşanma Ve Mal Paylaşımı

boşanmam bitti ama mal paylaşımı olduğu için ona itiraz ettiler yinede dedğiniz gibimi oluyor veya şuan kimliğini cıkarmasam yinede onun üstünemi geciyor çocuk bu konuda tam olarak nasıl bir yol izlemem lazım yardımcı olurmusunuz
Old 13-03-2021, 17:02   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1- Boşanma kesinleşmemiş ise doğan çocuk evli olduğunuz kişi hanesine kaydedilir. Boşanmanız hakkında kesinleşme kararı verildikten sonra üçyüzgün içinde doğum yaptığınızda çocuk yine boşandığınız eşiniz adına kaydedilir. Bunu kesinleşme tarihine bakarak veya nüfustan kontrol edebilirsiniz.

2-Boşandığınız eş adına kaydedilen çocuğun biyolojik babası hanesine geçmesi için önce nüfusta kayıtlı görünen baba ile hukuki ilişkisinin kesilmesi gerekir. Bunun için çocuğun ikametgahının kayıtlı olduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesine başvurarak çocuğa bir kayyım atanmasını isteyebilirsiniz.

3-Kayyım atandıktan sonra soybağının reddi davasını Aile Mahkemesinde çocuk adına kayyım açacaktır. Bu davada DNA incelemesi sonucuna göre karar verilecektir. Dava kabul edilip kesinleşince biyolojik baba çocuğu nüfusa giderek tanıyarak kendi hanesine geçirebilir.

4- D
avaları yürütecek mali olanağınız yoksa baro adli yardım servisine başvurabilir kayyım atanması ve soybağının reddi davası için avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi