Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kambiyo senedine mahsus haciz yoluyla takipte imzaya itiraz.

Yanıt
Old 14-05-2012, 14:57   #1
minervaa

Soru Kambiyo senedine mahsus haciz yoluyla takipte imzaya itiraz.

Merhabalar,

Bir konu hakkında değerli görüşlerinizi rica edeceğim meslektaşlarım. Müvekkilim hakkında üzerinde müvekkilime ait olmayan imza ile bir kambiyo senetlerine mahsus haciz yoluyla takip başlatıldı. Bunu takiben ben de icra tetkik mercinde imza ve borca itirazda bulundum. Geçtiğimiz hafta imzanın müvekkilime ait olmadığı tespiti ile dava lehimize sonuçlandı. Ancak benim hem imzaya hem de borca itirazım olmasına rağmen kararda, imzaya itirazın kabulü ile takibin müvekkilim yönünden DURDURULMASINA hükmedildi, takibin iptali talebim konusunda herhangi bir karar verilmedi. İş bu mevcut kararla müvekkilimin malvarlığı üzerindeki hacizleri kaldırıp kaldıramayacağım konusunda bir sonuca varamadım. Araştırmalarım da sonuçsuz kaldı. İİK'da da imzaya itirazın kabulü halinde takibin durdurulcağı yazıyor. Borca itirazın kabulü halinde ise takibin duracağı, kararın kesinleşmesi ile iptal olacağı şekinde düzenleme mevcut. Bundan sonra ne yapabilirim acaba?
Old 14-05-2012, 15:09   #2
Av.Şenel DELİGÖZ

T.C. YARGITAY

12.Hukuk Dairesi
Esas: 2007/6863
Karar: 2007/9739
Karar Tarihi: 11.05.2007

TAKİBE İTİRAZ DAVASI - BORÇLUNUN İMZAYA İTİRAZININ MAHKEMECE KABUL EDİLDİĞİ - SENETTEKİ KEŞİDECİ İMZASINI KONTROL ETMEDEN ALAN ALACAKLININ AĞIR KUSURLU OLARAK KABUL EDİLMESİ VE BORÇLU LEHİNE İCRA İNKAR TAZMİNATINA HÜKMEDİLMESİ GEREĞİ

ÖZET: Borçlunun imzaya itirazı mahkemece yaptırılan bilirkişi incelemesi sonucu kabul edildiğine göre, işbu senetteki keşideci imzasını kontrol etmeden alan alacaklının ağır kusurlu olarak kabul edilmesi gerekir. Bu nedenlerle imzaya itirazı kabul edilen borçlu yararına icra inkar tazminatına hükmedilmesi gerekir. Ayrıca imzaya itirazın kabulü halinde takibin durması yerine iptaline karar verilmesi isabetsizdir.

(2004 S. K. m. 170)

Dava: Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki her iki taraf vekilleri vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:

Karar: 1- Kambiyo senetlerine mahsus haciz yolu ile icra takibi bononun lehtarı olan alacaklı C. Bezirhan tarafından senedi imzalayan (keşideci) borçlu M. Macit aleyhinde başlatılmıştır. Borçlunun imzaya itirazı mahkemece yaptırılan bilirkişi incelemesi sonucu kabul edildiğine göre, işbu senetteki keşideci imzasını kontrol etmeden alan alacaklının ağır kusurlu olarak kabul edilmesi gerekir. Bu nedenlerle 4949 sayılı yasa ile değişik İİK. nun 170/3. maddesi uyarınca imzaya itirazı kabul edilen borçlu yararına icra inkar tazminatına hükmedilmesi gerekirken yazılı gerekçe ile reddi doğru görülmemiştir.

2- İmzaya itirazın kabulü halinde aynı bent uyarınca takibin durması yerine iptaline karar verilmesi isabetsizdir.

Sonuç: Taraf vekillerinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda 1 nolu bent uyarınca borçlu yararına 2 nolu bent uyarınca alacaklı yararına yazılı nedenlerle İİK. 366 ve HUMK. nun 428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, 11.05.2007 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programı
Old 14-05-2012, 15:12   #3
Av.Şenel DELİGÖZ

Karar kesinleştiğinde hacizler kalkacaktır. Şu anda takip sadece durmuştur. KOLAY GELSİN
Old 14-05-2012, 15:20   #4
minervaa

Öncelikle çok teşekkür ederim cevabınız için. Ben de aynı şekilde düşündüm ve kararı doğru buldum ancak sadece takip durdurulduğunda, iptal söz konusu olmadığında haczin kalkıp kalkmayacağı konusunda kararsızlığa düştüm. İlgili yasada destekleyen düzenleme de bulamayınca netliğe ulaşamadım. Tekrar çok teşekkür ederim.
Old 14-05-2012, 15:32   #5
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Takibin iptaline de karar vermeliydi, müvekkiliniz açısından gerekçeli karar nasıl acaba?
Old 14-05-2012, 15:38   #6
minervaa

Gerekçeli karar henüz yazılmadı. O yüzden bilemiyorum kararın dayanağını meslektaşım.
Old 15-05-2012, 15:20   #8
sebepsiz zenginleşme

BorÇtan Kurtulma Davasi AÇicaksiniz Hakİm DoĞru Karar VermİŞtİr Hakİmlİk Sinav Sorumdu Bu Benİm BorÇtan Kurtulma Davasi Ne Zaman AÇilir 10 GÜndÜ Sanirim Hangİ Halde Dİyeydİ Soru
Old 15-05-2012, 15:56   #9
minervaa

Bemim bildiğim borçtan kurtulma davası borçlunun itirazı ile duran takibi devam ettirmek için alacaklının itirazın geçici olarak kaldırılması yoluna başvurusu sonucu itiraz kaldırıldığında, takibin devam etmesini engellemek için borçlunun başvurduğu bir yoldur. imzaya itirazın kabulü halinde açılamaz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi