Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aile konutu şerhi olan ev benim iznim olmadan müteahhite verilebilir mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-11-2014, 22:10   #1
Konuk

Varsayılan Aile konutu şerhi olan ev benim iznim olmadan müteahhite verilebilir mi?

Merhaba, eşim bana boşanma davası açtı çekişmeli olarak, çünkü ben anlaşmayı kabul etmedim. Oturduğumuz ev eşimin adına kayıtlı ve evlilik öncesi alınmış. Ben tapuya 1 yıl kadar önce aile konutu şerhi koydurmuştum. Şimdi eşimin açtığı bu davanın büyük ihtimalle reddedileceğini öğrendim. Ayrıca ben boşanmak istemiyorum. Eşimde hazırlandı evden yakında gidiyor zaten. Diğer taraftan oturduğumuz apartmana ve civarımızdaki diğer apartmanlarla birlikte müteahhitlerden teklif geldi. Yıkılıp yenisi yapılcak. Apartmanda çoğunluk bunu eşimde dahil kabul ettiler. Halbuki ben bu evimizde oturcaktım. Dava reddedilince 3 yıl kadar bi süre oluyormuş sanırım, bu süre içinde ben bu evde kalabilirim sanıyordum. Şimdi benim durumum bu hal üzre ne olur ?
Old 05-11-2014, 12:44   #2
Av. Oktay Durmaz

Sayın katılımcı,

Tapu kaydında Aile Konutu Şerhi bulunan konutta, mülkiyet sahibi eş diğer eşin muvafakati olmadan bu konutu satamaz veya üzerindeki hakları sınırlayamaz.

Sizin muvafakatınız olmadan eşiniz, müteahhit ile haklarınızı sınırlayan bir sözleşme yapamaz; yaptığında da iptalini dava edebilirsiniz.

Sizin muvafakat vermemeniz haklı bir sebebe dayanmıyorsa, eşiniz Aile Mahkemesine başvurarak gerekli izni hakimden isteyebilir. Hakim ileri sürülen sebebi haklı bulursa gerekli izni vererek aile konutunun satışına izin verebilir.

Doğrudan bir avukattan yardım almanızı yararınıza olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi