Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Psikiyatrist ve tanıklık

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-10-2014, 13:37   #1
Konuk

Varsayılan Psikiyatrist ve tanıklık

Boşanma davamız var. Bir süre eşimin gittiği psikiyatristte gittim. Eşim doktoru şahit olarak göstermiş. Doktor benim hastası olduğum dönem paylaştıklarımı ve uyguladığı testleri benim rıza olmadan söyleyebilir mi .Yoksa sadece eşimle ilgili olanları mı paylaşabilir.
Old 01-11-2014, 10:11   #2
Av.Tuğba Elmas

Sayın Konuk,
Doktor-hasta ilişkisinde gizlilik esastır. Yani doktorun sır saklama yükümlülüğü vardır ve aksi şekilde hareket etmesi durumunda hukuki ve cezai yükümlülüğü söz konusudur. Doktorunuz, sizin rızanız olmadan bilgi veremez. Sır saklama yükümlülüğü kapsamında doktorunuzun Hukuk Muhakemeleri Kanunu m.249 uyarınca tanıklıktan çekinme hakkı da bulunmaktadır.

Sır nedeniyle tanıklıktan çekinme

"MADDE 249 - (1) Kanun gereği sır olarak korunması gereken bilgiler hakkında tanıklığına başvurulacak kimseler, bu hususlar hakkında tanıklıktan çekinebilirler. Ancak, 19/3/1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanunu hükmü saklı kalmak üzere sır sahibi tarafından sırrın açıklanmasına izin verildiği takdirde, bu kimseler tanıklıktan çekinemezler."

Doktorunuz, eşinizin rızası doğrultusunda mahkeme önünde ancak eşinizle ilgili bilgileri paylaşabilir. Herhangi bir hak kaybına uğramamak için bir avukattan hukuki yardım almanızı da ayrıca tavsiye ederim. Saygılarımla...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi