Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuk mallarının korunma davası

Konuyu Kilitleyin
Old 17-10-2014, 14:23   #1
Konuk

Varsayılan çocuk mallarının korunma davası

Ben eşimden önce çekişmeli başlayıp sonra anlaşmalı olarak biten davamda boşandım. Karar 11 Eylü'de kesinleşti fakat boşanma ilamı henüz elime ulaşmadı. Mahkeme kaleminden benim mi gidip almam gerekir, gönderilir mi?
Kızımın velayeti bana verildi, hakkımda boşandığımız aile mahkemesi tarafından " çocuk mallarının korunma davası" açılmış ve karara çıkmış. Bana gelen tebligatta çocuk mallarının dökümünü gösteren bir defter isteniyor. Bir evimiz var, fakat benim üzerimde. Kızımın üzerinde sadece az miktarda para bulunan bir banka hesabı var fakat o para bana ait, hesabı da ben açtırmıştım. Parayı çekip o hesabı kapatabilir miyim yoksa sorun mu çıkar? Mahkeme zaten bankalardan araştırma yapıp o hesabı bulmuş mudur?
Kızımın adına kayıtlı hiç bir malvarlığı yok. Defteri boş mu vereceğim? Cevabınız için teşekkür ederim.
Old 21-10-2014, 10:40   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Kesinleşmiş karar size yazılı olarak tebliğ edilir, adresinize gelir.

TMK madde 353'e göre "Evlilik sona erince velayet kendisinde kalan eş, hakime çocuğun malvarlığının dökümünü gösteren bir defter vermek ve bu malvarlığında veya yapılan yatırımlarda gerçekleşen önemli değişiklikleri bildirmek zorundadır."

Defteri verirken banka hesabını kapatma yetkiniz yok. Parayı siz kazansanız da kızınız adına açtırarak ona bağışlamış durumdasınız. Çocuk malları üzerinde onun aleyhine olmak üzere tasarrufta bulunamazsınız. Paranın faizini çekip kızınızın masrafları için kullanabilirsiniz. Parayı çekerek kızınıza değerli bir eşya alabilirsiniz ama tekrar kendi üzerinize geçiremezsiniz.

Defteri verdikten sonra da o hesapla ilgili önemli değişiklikleri bildirmekle yükümlüsünüz.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi