Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Icra Ile Çocuk Alimi

Konuyu Kilitleyin
Old 18-10-2014, 09:09   #1
ELA MELİKE

Varsayılan Icra Ile Çocuk Alimi

Sayin Avukatlar Yardimlarinizi Rica Ediyorum.. Eski Eşime Karşi Benim Tekrar 6 Aylik Bir Koruma Kararim Çikti, Fakat Kizimin Bittiği Için Dün Icra Ile Almaya Geldiler. Kizim Gitmek Istemedi 2009 Doğumlu 5 Yaşinda Gelen Pedagog Ikna Edemedi Ve Zorla Getüreceğiz, Şimdi Ağlar Sonra Susar Dedi. fakat ben çocukta olsa zorla götürülemeyeceğini biliyorum fakat tek başıma bişey yapamadım..Icra Memuru Olacak Kişi Zorla Aldi Götürürken Çocuk Elimi Birakmadi Ağladi Bina Sakinleri Dişari Çikti Dedim Hakkimda Ne Işlem Yapacaksaniz Yapin Fakat Götürmeyin Bu Şekilde Yazik Çok Etkileniyor Icra Memuru Kolumu Bir Tuttu Sus Alacağiz Dedi Bileğimde Hala Pis Ellerinin Izi Var, Zorla Götürüldü.. Fakat Icra Memuru Bana Imza Falan Attirmadi. Tekrar Icra Memuru Ilemi Çocuğu Yarin Akşam Yani Pazar Akşami 6 Da Teslim Edecekler.. Ben Sordum Icra Memuru Hayir Dedi.. Sen Alacaksin Dedi. Zaten Soru Sorulmuyor.. Şimdi Icra Ile Alinan Çocuğun Icra Ile Teslim Edilmesi Gerekiyor Diye Biliyorum Öyle Mi ? Bu Konuda Yardimci Olabilirmisiniz ?
Old 18-10-2014, 20:44   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı,

Çocuğu icra marifeti ile teslim alan baba, görüşme süresi sonunda çocuğu ikametgahına teslim etmek zorundadır.

Sizin gidip alma gibi bir yükümlülüğünüz bulunmamaktadır. Kişisel ilişkinin kurulmasına yönelik kararda, İCRA MEMURU ve KOLLUK marifeti ile çocuğun iadesine yönelik bir açıklama yoksa, iade sırasında babanın yanında olmayacaklardır.

Ancak baba, süre sonunda çocuğunu size bırakmak zorundadır. Aksi halde suç işlemiş olacaktır.
Alıntı:
Çocuğun kaçırılması ve alıkonulması

MADDE 234 - (1) Velayet yetkisi elinden alınmış olan ana veya babanın ya da üçüncü derece dahil kan hısmının, onaltı yaşını bitirmemiş bir çocuğu veli, vasi veya bakım ve gözetimi altında bulunan kimsenin yanından cebir veya tehdit kullanmaksızın kaçırması veya alıkoyması halinde, üç aydan bir yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. (SULH CEZA MAHK.)

(2) Fiil cebir veya tehdit kullanılarak işlenmiş ya da çocuk henüz oniki yaşını bitirmemiş ise ceza bir katı oranında artırılır.

(EKLENMİŞ FIKRA RGT: 19.12.2006 RG NO: 26381 KANUN NO: 5560/10)
(3) Kanunî temsilcisinin bilgisi veya rızası dışında evi terk eden çocuğu, rızasıyla da olsa, ailesini veya yetkili makamları durumdan haberdar etmeksizin yanında tutan kişi, şikâyet üzerine, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Bu halde suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan doğrudan destek alınız.

Saygılarımla,
Old 19-10-2014, 00:21   #3
ela melike

sayin av.ufuk cevabiniz icin cok tesekkur ederim. cocuk gitmek istemeyi agladigi halde pedagog gorusmesimde ikna edemeyip zorla aglayarak goturulmesi normalmidir ne olursa olsun almak zorundalarmi. birde cocuk gelezs savciligami suc duyurusunda bulunacagim.
Old 19-10-2014, 19:21   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı,

Çocuğun babaya teslimi konusunda Yargıtay esnek davranmıyor maalesef.

Aşağıda vereceğim linki fikir sahibi olmanız açısından okumanızı öneriyorum.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=13596

Ve özellikle Yargıtay kararındaki şu tespit ve yoruma dikkat etmek gerekiyor.
Alıntı:
İcra Müdürlüğünce, ilamın icrası sırasında, infazın çocuk psikolojisi açısından olumsuzluğuna değinen uzman beyanı dikkate alınarak, çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin ilamın yerine getirilmemesi yasaya aykırıdır.

Bu sebeplerle, icra memurunun davranışı hukukidir.

Saygılar,
Old 20-10-2014, 09:07   #5
ela melike

Varsayılan icra ile çocuk alımı

cevabınız için tşk.ederim. icra ile alınan çocuk teslimi için karakoldan aradılar, çocuk burda gelin alın dediler. önce bu şekilde doğru değil dedim, sonra polis dediki çocuk alınmıyor, almaya gelmiyor diye hakkınızda işlem yapılacak . bu durumda hukuki olarak işlem yapabilirlermi ve bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekiyor.
Old 20-10-2014, 09:51   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Gidin alın çocuğunuzu. Baba muhtemelen, karşılıklı herhangi bir arbede veya tatsızlık yaşanmasın diye bu şekilde harekett etmiştir.

Çocuğu teslim alma hususunda sıkıntınız büyükse, kişisel ilşiki kararını veren mahkemeden, durumu izah ederek, çocuğun size tesliminin baba tarafından bizzat yapılması yönünde karar alınmasını isteyebilirsiniz. Veya eve en yakın karakola bırakılması yönünde ek karar verilmesini isteyebilirsiniz.

Veya baba ile konuşarak çocuğun yüksek yararı için durumu çözme yoluna karşılıklı olarak gidebilirsiniz. Kişisel kapris ve inadın çocuğa zarar verdiği gerçeği unutulmamalıdır. Hukuk düzeni mükemmel çözümler bulamayabilir, uygulamalarda eksiklikler olabilir. Tarafların sağduyulu olmasında yarar vardır.

Kişisel ilişki tesisi sonrasında çocuğunuzun maddi ve manevi zarar görmesi sözkonusuysa Bakımsızlık, şiddet gibi doktor raporu alınmasında fayda vardır. Kişisel ilişkinin kaldırılmasını vs.. talep edebilirsiniz. Savcılığa yine suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Bir avukattan doğrudan destek almanızı öneriyoruz.

Kahdem'e gösterdiğniiz ilgiye teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi