Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Erkekler neden aldatır ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-12-2006, 20:31   #1
Merhaba

Varsayılan Erkekler neden aldatır ?

Erkekler neden aldatır?

İnsanların uzun yıllardır cevabını aradığı “aldatma” eyleminin altında, biyolojik, psikolojik ve sosyal nedenlerin olduğu iddia edildi.

AA
Güncelleme: 13:45 TSİ 27 Haziran 2006 Salıwww.ntvmsnbc.com/news/377936.asp

İZMİR - Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, insanın biyolojik, psikolojik ve sosyal bir canlı olduğu belirterek, “Aldatma söz konusu olunca, bu üç nedenden biri, ikisi hatta üçü bir arada olabilir” dedi.

Çelikkol, erkeklerin büyük bölümünün aldattığında, bunu ballandıra ballandıra çevresine anlattığını ve bundan haz duyduğunu ifade etti.

Psikologların üzerinde durdukları, insan davranışını önemli ölçüde belirleyen üç konu olduğunu kaydeden Çelikkol, bunların benlik kavramı, özsaygı ve özgüven olduğunu söyledi.

Çelikkol, bazı kişilerde bu üç nitelikte önemli eksiklik söz konusu olduğunu belirterek, böyle kişilerin aşağılık kompleksi içinde boğulduklarını öne sürdü.

Bu güvensizlik ve inançsızlığın, kişisel deneyimlerin, geçmiş yaşantının, davranışların ve sosyal etkileşimlerin toplamında geliştirilen kazanımlar olduğunu ifade eden Çelikkol, bu durumdaki kişilerin, farkında olsa da olmasa da kendini sürekli başkalarıyla kıyasladığını, dahası eşini, çocuklarını da başkasının eşleriyle, çocuklarıyla kıyasladığını, bu tür bilinçli veya bilinçdışı karşılaştırmaların zihninde şekillenip, benlik kavramının gelişme düzeyini belirlediğini söyledi.

Çelikkol, bu durumun, kişinin davranışlarında etken olduğuna dikkati çekerek, “Aşırı olursa örnekleri verilen davranışlar ortaya çıkar” dedi.
Old 03-12-2006, 21:46   #2
Av.Selim Balku

Varsayılan İnsanlar neden aldatır.

İtiraz ediyorum!

Kaynakta saptırma var, PROF. Çelikkol'un araştırması "insanın" aldatmasındaki sosyolojik ve biyolojik nedenler oysa haberde ve burada erkeklerin aldatması gibi bir araştırma sergilenmiş...

Neden itiraz ediyorum,

çünkü yıllardan beri içinde bulunduğum cinsiyet kitlesinin bu ithamı ve "kabullenmişliği" haketmediğini düşünüyorum. Saygılar...
Old 04-12-2006, 01:48   #3
Sinem Kazar

kaynakta saptırma oldugu konusundaki itirazınıza katılmıyorum selim bey.....çünkü ÇELİKKOL 'erkeklerin büyük bir bölümünün aldattıgında bunu ballandıra ballandıra cevresine anlattıgını ve bundan büyük haz duydugunu'belirtikten sonra acıklamasını yapmaya baslamıştır.acıklamasında 'insan' kavramını kullandığı doğru FAKAT 'erkek'te bir insan olduguna gore sırf özelleştırme yapmadıgı için yapılan açıklamayı bu sekılde yorumlamanız bence yanlış...fakat bir bayan olarak ben de şunu söylemek isterim:haklısınız cünkü gercekten toplumda erkekler konusunda böyle bir önyargı var.aldatan sadece erkek degıldr..sevgilisini eşini aldatan milyonlarca kadın var.bu sadece kişinin insanlığı ile alakalı bir durum.erkek aldatır çünkü evinde mutlu deildr yeterince ilgi göremıyordur sıkılmıştr....gibi.kadın aldatır çünkü aynı şekilde ilişki monotonlaşmıştır (klasik laf:ilişki eski heyecanını kaybetmiştir)uzun süreden sonra baska erkek tarafından beğenilmek hoşuna gitmiştir.vb gibi.YANİ kişi eger aldatmak isterse milyonlarca kendine göre haklı neden bulabilir.sorun şu:İNSANLAR neden'ben bir başkasından etkilendim diyemiyorlar?'bir başkasından etkilenmek dünyanın en doğal şeyidir.NEDEN HERKES 'NE YARDAN NE SERDEN'MODUNDA,SÜREKLİ BİR İKİ YÜZLÜLÜK HALİNDE.çelikkol bunun bilimsel açıklamasını yapmayaçalışmş.banagöre sdc erkekleri,size göre her iki cinsiyeti kapsayacak bir açıklama yapmış.fakat sorun değişmiyor.ister psikolojik ister sosyolojik açıdan bakalım hep aynı sorun karşımıza çıkıyor:insanlar aciz,insanlar korkak,insanlar saman altından su yürütmeye alışmış...karda yürüyüp izini belli etmemek en iyi yapabildikleri şey.KURAL bu,istisnalar herzaman vardır. içinde bulunduğunuz cinsiyet kitlesinin sürekli böyle bir ithamla karşılaşmasından dolayı üzgünüm;her ne kadar bazı erkeklere göre bu bir itham olarak değil,meziyet olarak değerlendirilse bile....saygılar
Old 04-12-2006, 19:40   #4
allegria

Aldatma varsa o sevgi bitmiştir artık.Eğer bir başkasına ilgi duyulmaya başlandıysa ilişkiyi bitirip de o insanla berabeliğe adım atsınlar.2li oynamaya gerek yok zaten seven insan aldatmaz aldatıyorsa sevmiyordur sevmiyorsa da kolayca terk edip başkasına gidebilir...
Old 08-12-2006, 20:59   #5
yağmurdamlası

Varsayılan aldatma..

Ya aldatma bence elindekinin değerini bilememek ya da elindekinin artık ona istediklerini verememesi mi demeliyiz.Bence hayır bu bir bitiştir bu bir insanın kendi kendine aldanışıdır kendini kandırmadır.Biten bir şey varsa bunu açık yüreklilikle söylemek kadar güzel bir şey olabilir mi?BU dürüstlüğe diyecek bir şey olamaz ama aldatma bence bir kişiye yakışmıyor çok alçaltıyor kişiyi..Olmamalı aldatma.Biten bir şey varsa bitmiştir bunu devam ettirmemek lazım...
Old 12-12-2006, 15:55   #6
sakman

erkeklerin doğasında var olduğuna inanıyorum.muhakkak göz ucuylada olsa eşinden başka bir bayana bakılıyor ve bakılacaktır da
Old 12-12-2006, 19:14   #7
Ayfer Gökçen

Mutlu

Sayın Sakman,
Öncelikle sitedeki öğretmen sayısını 3'e çıkardığınız için teşekkürler

Huyları kurusun Türk erkekleri kendi eşleri eskimesin diye hep başkalarının eşleri ile ilgilenirler Erkeklerin,eşleri için yaptığı bu özverili davranış inanın tüm kadınların gözlerini yaşartıyor Biz kadınlar da eşlerimizi derin donduruculara koymayı düşünüyoruz Yaptığınız iyiliğin altında mı kalacağız sandınız

Old 12-12-2006, 21:35   #8
kmx

oldukça feminel bir mesaj başlığı olmuş...
Old 12-12-2006, 23:36   #9
Av.Can

tamam aldatıyoruz keyiften üstelik.Hem kadınlar hiç aldatmıyor ki ne olacak şimdi hadi bakalım göz ucuyla da bakıyoruz zaten.

Kesinlikle kabul etmiyorum bu saptamayı aldatmadım aldatmamda.
Old 21-08-2007, 09:24   #10
Procurement Law

Varsayılan Araştırma Yetersiz

Araştırma feminist bir bakış açısıyla yapılmış ve sorunun sadece aldatanda olduğu, aldatmasına yol açanın sadece sosyal, psikolojik vb. etmenler olabileceği üzerinde durulmuş. Böylece erkeğin birlikte olduğu kadının bunda hiçbir payı ya da etkisi olmadığı düşüncesi yaratılmaya çalışılmış.
Erkeğin doğası aldatmayı gerektirir şeklindeki savunuyu ise erkeklerin hamurunda ahlaksızlık olduğu anlamına geldiği için anlamlandıramıyorum. Aldatmak cinsiyet ayrımı yapmaksızın "doğal" olarak nitelendirilir ise zaten yapılan araştırmaların da hiçbir anlamı kalmıyor. Ayrıca toplumsal olarak kabul gören ya da özenilen, bir macera türü olarak algılanmasını sağlamak için üzerine rekor satış yapan kitaplar yazılan bir mevzu hakkında havanda su dövmenin gereği yok sanırım. Aldatmayı doğal olarak görenlere söyleyecek söz yok. İkiniz de birbirinizi aldatın ve eşyanın doğası gerğei yaptığınız bu iğrençlik için asla üzülmeyin, maceradan maceraya koşun. Altan'ın kitabından yeni taktikler öğrenin. Yaptıklarınızı da heyecanla arkadaşlarınıza anlatın, itiraf.com'da yazın. Ama dikkat edin, onuru olan bir insana bunu yapmayı denemeyiniz derim ben. Biraz heyecan için vücut bütünlüğünüzden ya da hayatınızdan olabilirsiniz.
Old 21-08-2007, 11:24   #11
fevziFIRAT

Sanırım tamamen cinsellikle ilgili. Türk Erkeği, hiçbir zaman aşk hayatı ile cinsel hayatını bütünleştirememiştir. Ve kim ne derse desin bu eşine duyduğu saygı ve sevgiden kaynaklanıyor.

Yanlış anlaşılmasın, aldatan erkeği savunmuyorum.
Old 21-08-2007, 15:14   #12
ParanoidAndroid

Erkek ya da kadın, kendisiyle sorunu olan insan aldatır ama kendisiyle ilgili sorun, aldatmakla çözülmez; büyür..BÜYÜR..
Old 21-08-2007, 15:38   #13
M P

Hem kadin erkek esitligini savunuyorsunuz hemde aldatma soz konusu olunca ; erkek neden aldatir deyip ayrimcilik yapiyorsunuz...Hayir aslinda tartismamiz gereken konu insan neden aldatir olmaliydi...Bu tartismaya cevap olarakta , insan karsisindakini aldattigini dusunurken aslinda kendisini aldatir...Ama tum bunlara ragmen bi kadini aldatmak cok zevkli...
Old 21-08-2007, 16:19   #14
Av.Ufuk Bozoğlu

Aldatmak; var olanı yok, olmayanı da var göstermektir.

Aldatmak fiilinin, tamamen kişilik bozukluğu olduğunu düşünüyorum.

Bu toplum önce, çocuğunu aldatmaması gerektiğini öğrenirse
sorunun daha kolay çözüleceğine inanıyorum.

Saygılarımla...
Old 21-08-2007, 16:19   #15
ParanoidAndroid

Alıntı:
Yazan Doğu Akdenizli
bi kadini aldatmak cok zevkli...

ben çok merak ettim bu zevki doğrusu.. Bir kadını aldatırken aldığınız zevk nedir? Yani bir kadınla birliktelik kuşkusuz size haz verir; ama bu birlikteliği yaşarken aynı zamanda diğer tarafta aldatılmış bir kadının varlığı size neden zevk veriyor olabilir; ben bunu merak ediyorum. Ha bir de yorumunuza bakıldığında, sizin kendinizi aldatmayı sevdiğiniz gibi bir anlam da çıkıyor.
Old 21-08-2007, 17:43   #16
M P

Sayın av-ufuk Sayın ParanoidAndroid ,
Bi kadına değer verildiği için o kadın aldatılır.Aldatmak için Aşkın bitmesi gerekir.Aşk bitmişse ve Türk toplum yapısıda göz önünde bulundurulursa bi kadının neden aldatıldığının ve bu durumdan neden zevk alındığı sorusunun cevabıda verilmiş olur.Aldatıyorum çünki ona değer veriyorum.Şöyleki ; eğer o kadın boşandıktan sonra bidaha evlenemeyecekse , gittiği yerlerde boşanmış olduğu için kötü muamele görecek , bi müddet sonra maddi sorunları başlayacak ve iş bulmaya gittiği her işyerinde patronu tarafından tacize uğrayacaksa , toplum tarafından horlanıp , ezilecekse evliliğin sona ermemesi adına o kadın aldatılır.Ve bu aldatmadan ona değer verdiğiniz için zevk alırsınız..
Saygılarımla ,
Old 21-08-2007, 18:37   #17
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Alıntı:
Yazan Merhaba
...benlik, özsaygı, özgüven...de önemli eksiklik söz konusu olduğunu belirterek, böyle kişilerin aşağılık kompleksi içinde boğulduklarını.....

Araştırma yetersiz belki ama teşhis doğru: Benlik, özsaygı ve özgüvende önemli eksiklik olduğunda aşağılık kompleksi içinde boğulurlar ve aldatırlar.

Aldatmak günümüzde her iki cinsiyet için de moda oldu. Aldatmadığım için nedenini bilemiyorum. Aldatıldığım için filmin sonunu söyleyeyim: Kendini kaybeden aldatır ve sonuçta da aldattığı kişiyi kaybeder.
Old 22-08-2007, 00:55   #18
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Dogu Akdenizli
Sayın av-ufuk Sayın ParanoidAndroid ,
Bi kadına değer verildiği için o kadın aldatılır. Aldatmak için Aşkın bitmesi gerekir.Aşk bitmişse ve Türk toplum yapısıda göz önünde bulundurulursa bi kadının neden aldatıldığının ve bu durumdan neden zevk alındığı sorusunun cevabıda verilmiş olur. Aldatıyorum çünki ona değer veriyorum.Şöyleki ; eğer o kadın boşandıktan sonra bidaha evlenemeyecekse , gittiği yerlerde boşanmış olduğu için kötü muamele görecek , bi müddet sonra maddi sorunları başlayacak ve iş bulmaya gittiği her işyerinde patronu tarafından tacize uğrayacaksa , toplum tarafından horlanıp , ezilecekse evliliğin sona ermemesi adına o kadın aldatılır.Ve bu aldatmadan ona değer verdiğiniz için zevk alırsınız..
Saygılarımla ,

Sayın Akdenizli,

Her biri birer inci niteliğindeki bu cümlelerinizi açıklamanızda yarar olduğu kanısındayım (Değer verdiğim için aldatırım, aldatmam için aşkın bitmesi gerekir, öyleyse kadına aşk bitmişse değer veririm? gibi ve gibi... )

Acaba ironi mi var dedim, çok zorladım, bulamadım, ama yine de emin olamadım..

Sözleriniz yazıldığı gibi okunmalı ise, tek bir şey söylemek istiyorum:

Kadına , lütfen ama lütfen (Hani yani, sakın ha), değer vermeyin.

Saygılarımla...
Old 22-08-2007, 01:16   #19
Jeanne D'arc

Alıntı:
Yazan Dogu Akdenizli
Bi kadına değer verildiği için o kadın aldatılır. Aldatmak için Aşkın bitmesi gerekir.Aşk bitmişse ve Türk toplum yapısıda göz önünde bulundurulursa bi kadının neden aldatıldığının ve bu durumdan neden zevk alındığı sorusunun cevabıda verilmiş olur.Aldatıyorum çünki ona değer veriyorum.Şöyleki ; eğer o kadın boşandıktan sonra bidaha evlenemeyecekse , gittiği yerlerde boşanmış olduğu için kötü muamele görecek , bi müddet sonra maddi sorunları başlayacak ve iş bulmaya gittiği her işyerinde patronu tarafından tacize uğrayacaksa , toplum tarafından horlanıp , ezilecekse evliliğin sona ermemesi adına o kadın aldatılır.Ve bu aldatmadan ona değer verdiğiniz için zevk alırsınız..

Alıntı:

... eğer o kadın boşandıktan sonra bidaha evlenemeyecekse , gittiği yerlerde boşanmış olduğu için kötü muamele görecek , bi müddet sonra maddi sorunları başlayacak ve iş bulmaya gittiği her işyerinde patronu tarafından tacize uğrayacaksa , toplum tarafından horlanıp, ezilecekse ...

Oh ne ala memleket!

Tüm bunların değişmesi gerektiğini söylemek, bunun için taş üstüne taş koymaktan ibaret bile olsa bir adım atmak, bir çaba göstermek yerine; bunları kendi lehine ve birtakım zaafiyetlere (cinsellikten de önce ahlaki zaafiyetler) mazeret yapmak! Bunu eğitimsiz biri söylese o eğitimsizliğin toplumsal vebali ile yenilmese de yutulmaya çalışılabilir ama kolaycı-faydacı bu bakış açısını bir hukukçuya asla yakıştıramam.

Alıntı:
evliliğin sona ermemesi adına

Neden? Niye? Niçin bu gereklilik!.... Ezber bozma vakti çoktan geçti.

Alıntı:
Bi kadına değer verildiği için o kadın aldatılır. ..... Aldatıyorum çünki ona değer veriyorum. .... Ve bu aldatmadan ona değer verdiğiniz için zevk alırsınız..

Umarım bir gün size değer vermeye kalkan bir kadınla karşılaşmassınız.
Old 22-08-2007, 08:54   #20
M P

Selamlar Sayin arkadaşlar ,
Bu söylediğim cümleler tabiri caizse siz değerli meslek sahibi aylık maaşı bilmem kaçliradan fazla olan ve kocasından ve toplumundan bağamsız olabilen siz hukukçu meslektaşlarım için değildi.Ama bide işin doğusu var.Bu yer öyle bir yerki Kadınların rüzgardan başörtüsünün bir kısmı açıldı diye töre cinayetlerine kurban gittiği , Bir başkası ona laf atti diye namusunun kirlendiği iddiasıyla yüzlerce kez bıçaklanan insanlar.Boşanmış bir kadının ne muamele göreceğini sözüm ona siz değerli hukukçu ve maaşi aylık bilmem kaçliradan fazla olan ve kocasından ve toplumundan bağamsız olabilen siz değerli bayan hukukçu meslektaşlarım eğer doğu toplumunu göz önünde tasfir edecek olurlarsa demek istediklerimi anlarlar.
Saygılarımla ,
Old 22-08-2007, 09:14   #21
Armağan Konyalı

Sayın Doğu Akdenizli’ye katılıyorum:

Usta-çırak ilişkisi içinde öğrenilen çapkınlığın ilk kuralını ustalar şöyle ifade eder: “Bizde karı boşamak yoktur.”

İkinci basamak çapkınlık için geçerli bir bahane bulmaktır.

Üçüncü basamağı ben de bilmiyorum. İkinci basamağı henüz geçemedim. Ustalarım bende "istidat" görmediklerinden yükselemedim.

Saygılarımla
Old 22-08-2007, 10:17   #22
Av.Ufuk Bozoğlu

Bir kadını boşamamak ayrı şey bir kadını aldatmak ayrı şeydir.

Aldatma eylemini neden bu kadar komleks bir hale getirdiğinizi anlayabilmiş değilim sn.Doğu Akdenizli?

Boşanmıyorum çünkü, doğudaki kadınların durumu vs. vs.
doğrudur.

Fakat aldatıyorum çünkü; doğudaki kadınlar ve ya tüm kadınlar toplumda korunmaya muhtaçtır vs. vs.

Böyle bir önermenin doğruluğu mümkün ise; SADECE sizce mümkündür.

Aldatmak, kişisel bir tercihtir ve böyle sosyolojik açılımları yoktur.

Aldatmak, kişilik bozukluğudur ve tedavisi de vardır.

Yüksek egonun sınırlandırılması, karşındakine, kadın, erkek, çocuk farketmez saygı duyup, sevmek sorunu çözebilir.

Yaptığın tercih sonucu, yanında seninle hayatı paylaşan bir kadını aldatmanın mazereti olamaz.

Aldatmak acizliktir.

Saygılarımla...
Old 22-08-2007, 10:25   #23
Jeanne D'arc

Alıntı:
tabiri caizse siz değerli hukukçu ve maaşi aylık bilmem kaçliradan fazla olan ve kocasından ve toplumundan bağamsız olabilen siz değerli bayan hukukçu meslektaşlarım

Alıntı:
sözüm ona siz değerli hukukçu ve maaşi aylık bilmem kaçliradan fazla olan ve kocasından ve toplumundan bağamsız olabilen siz değerli bayan hukukçu meslektaşlarım

Yinelenen bu betimlemede hakaretimsi bir vurgu sezinliyorum!? Ve neden diye düşünmeden edemiyorum. Neden?

Bir erkeğin bize değer verme hakkını -hiç olmazsa teorik olarak- elinden aldığımız veya bize değer verirse bedelini kesinkes ödeyeceğini bildirdiğimiz için olabilir mi?

Alıntı:
eğer doğu toplumunu göz önünde tasfir edecek olurlarsa

Ben cam fanusta yaşamıyorum.

Sadece mantık yanlış!
Old 22-08-2007, 10:34   #24
M P

Sayin av-ufuk ,
Alıntı:
Fakat aldatıyorum çünkü; doğudaki kadınlar ve ya tüm kadınlar toplumda korunmaya mutaçtır vs. vs.
tum kadinlar demissiniz oysaki aylık maaşı bilmem kaçliradan fazla olan ve kocasından ve toplumundan bağamsız olabilen kisileri aldatmak yerine boşamak elbetteki daha doğrudur.yani toplumdaki tüm kadınlar için geçerli bir kıstas değil bu...
Alıntı:
Yüksek egonun sınırlandırılması,
Demişsiniz , evet bu cümlenize katılıyorum şöyleki , boşanıp tamamen özgür olabilmek varken bende yüksek egomu sınırladım ve eşimi düşündüğüm için boşanmadım...
Saygılarımla ,
Old 22-08-2007, 15:09   #25
Seyda

Önerme 1 : Boşanmıyorum öyleyse aldatırım..

Cevap : Boşanamıyorum öyleyse aldatılmaya göz yumarım..

Önerme 2 : Aldatıyorum öyleyse boşanırım..

Cevap : Aldatılıyorum öyleyse boşanırım..

Önerme 3 : Burası Doğu, boşanırsan ölürsün öyleyse en iyisi katlan..

Cevap : Boşanırsam ölürüm öyleyse en iyisi katlanayım..

Önerme 4 : Burası Batı ve eşim bilmem ne kadar maaş alıyor, aldatamam yoksa boşanır..

Cevap : Bilmem ne kadar maaş alıyorum, aldatma yoksa boşanırım..

**Sayın Doğu Akdenizli, 'Aldatmak' başlıklı konuyu bile Türkiye gerçeği diye bir Doğu-Batı sentezi yaparak ve ısıtarak önümüze getirdiniz ya gerçekten sizi tebrik etmek lazım..

Aldatmak erkek-kadın herkesin yapabileceği, belki egoyu tatmin etme isteği, belki kişisel bozukluk sebepli bir davranış.. Burda neden arıyoruz, sonuç değil..Öyle olsaydı başlık 'Aldatmanın sonuçları' olurdu. Sizin düşüncenize göre aldatmanın sebebi Doğu'da buna verilen cevap ve boşanamamak ise, bence burda Doğu'lu kadına ve erkeğe yapılmış büyük bir haksızlık vardır.. Siz en iyisi bu düşünce ile ve sizin tabirinizle o maaşı bilmem kaç YTL olan Batı'lı bir kadının kocası olmadığınıza dua edin..Ya da sizin gibi düşünmeyen Doğu'lu bir kayınpedere sahip olmadığınıza..

av_ufuk'un da belirttiği gibi aldatmanın sosyolojik açılımları yoktur,toplumun her kesiminden, her yöresinden, her cinsten canlının yapabileceği bir şey..

Aldatmak erkeğin verdiği değerin götergesi olmayacağı gibi, olsa olsa boşanmamak kadının kocasına beslediği sevginin veya herşeye rağmen saygının eseridir. Belki de olsa olsa bir baba olarak gözünde birazcık değeriniz kalmış olabilir..

Boşanmamayı kadına bir lütufmuş gibi gösteren ve anlatan bir mantığa, her ne şekilde olursa olsun katılmamız biz bilmem kaç YTL maaşlı kadınlar ve/veya biz bilmem nereli kadınlar için kabul edilemez..

*Düşünüyorum, öyleyse varım!!
*Düşünmüyorsun, öyleyse yoksun!!
Old 22-08-2007, 15:17   #26
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Küçük ya da büyük, her türlü yalan, karşıdaki kişinin benliğine ve karşıdakinin gerçeklik duygusuna yapılmış, büyük bir saldırıdır.

Aldatılanın gerçeklik duygusuyla alay etmek anlamı taşır. Dahası, aldatılanın, gerçeklere dayalı olarak yaşama/seçim yapma hakkını elinde alır.

Harriet G. Lerner (Kandırma Dansı kitabından anımsadıklarım)
Old 22-08-2007, 19:37   #27
Armağan Konyalı

Sayın Üyeler

Tartışmamızın odak noktasını gözden kaçırmayalım. Bir üyemiz bir bilim adamının sözlerini aktararak başlık açmış. Şimdi üzerinde konuşulması gereken konu bu sözler olmalı. Bilimsel olanı konuşalım. Kişisel düşüncelerimizi paylaşalım ama kişisel saldırıları paylaşmayalım.

Saygılarımla
Old 23-08-2007, 00:23   #28
sekerpinam

bir arkadasım şöyle demişti;
eğer eşim bana güven duymuyorsa bu benim için aldatma sebebidir.
güven konusunun temelinde yatan; evlilik sözleşmesi yapılması; mal ayrılığı rejimi benimsenmesi sonucu kadının eşine güvenmemesi göstergesi olmasıymış.

ilginç bir tespit olduğunu düşünmüştüm.

siz ne dersiniz?
Old 23-08-2007, 13:38   #29
Procurement Law

Varsayılan Madalyonun Diğer Yüzü

http://www.haberturk.com/haber.asp?i...&dt=2007/08/23

Yorumsuz...
Old 23-08-2007, 14:27   #30
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Serdar Bastık
http://www.haberturk.com/haber.asp?i...&dt=2007/08/23

Yorumsuz...

Ben yorumlayayım

Murathan Mungan bir şiirinde, "kalmış mıdır adresini yüzlerinde taşıyan insanlar" der. Kaç zamandır, iyi, duru, yalın, çalışkan insanlar özlediğinden söz eder. Diğerini aldatmanın kanıksanmışlığı ve bu kanıksanmışlıktan usanmışlık, değil midir sözünü ettiği?

Adres yüzden taşınmışsa, kadın ya da erkek , ne farkeder? Çıkmaz sokaklarda birbirine yalnız suret düşürenler, kendilerine katlanabilmek için yeni aynalar arar durur, dar, geniş, ama ille de başka sokaklarda, başka aynalarda.

Galiba kimliksizlik, en büyük problem.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi