Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Karşı Komşum Dişdoktoru Açtı İtiraz Etme Şansım Varmı ?

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-03-2004, 18:05   #1
tahir

Varsayılan Karşı Komşum Dişdoktoru Açtı İtiraz Etme Şansım Varmı ?

Ben şanlıurfa da 2 katta daire satın aldım.
Mütahit daha sonra karşı dairemi diş doktoruna sattı.
Diş doktoru tapuyu işyeri olarak aldı.
Belediye ye ve sağlık müdürlüğüne dilekçe verip muvafakiyetimizin olmadığını belirtik.
Belediye bana sözlü olarak Doktorlar işyeri ruhsatı alırken muvafakatiyet şartı yoktur. Duvarlarını indirip daire içersindede tadilat yapabilirler.
Belediye doğrumu söylüyor .Dava açsam kazanma şansım varmı toplam 4 komşum beni destekliyor.
http://www.sanliurfa.com/modules.php...ticle&sid=3590
adresinde bu konuyu haber yaptım .Yine de çözüm bulamadım. Huzurum kaçtı .Şimdi burayı satıp başka bir yerde daire alsam ordada başka biri işyeri açarsa ben yine dairemi satarak çözüm bulmak zorundayım.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 14-03-2004, 18:48   #2
vefa

Merhabalar Sayın Tahir,

Karşı komşunuz konusunda belediyenin size yaptığı açıklama doğru. Diş hekimleri, avukatlar (hukuk bürosu), tapuda mesken olarak kayıtlı bağımsız bölümleri işyeri olarak kullanabilirler.

Başka bir yerde daire aldığımda , karşı daireme yine işyeri açarsa yine taşınmak zorundayım demişsiniz.
karşınıza taşınacak işyerinin niteliğine göre değişir bu.
Eğer yine bir diş hekimi taşınırsa korkarım evet taşınmanız gerekecek.

Bu arada benim oturduğum 20 daireli apartmanda 3 daire işyeri ve bunlardan ikisi diş hekimi. Açıkçası 30 yıldır istenmeyen hiçbir durum yaşanmadı. Sizi tedirgin eden şey ne bilmiyorum ama önyargılı olmayın bence.

Sonuç olarak muvafakatınız olmadığı için komşunuza açacağınız davayı kazanma şansınız yok. Ancak sizi ve diğer komşuları rahatsız eden davranışları olursa ve süreklilik arzederse Kat Mülkiyeti Kanunun size sağladığı başka bir yasal yolu kullanabilirsiniz.
Old 15-03-2004, 16:49   #3
OKoseoglu

Kat Mülkiyeti Kanunu
"VII - Yasak işler:

Madde 24 - Anagayrimenkulün, kütükte mesken, iş veya ticaret yeri olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde hastane, dispanser, klinik, poliklinik, ecza laboratuvarı gibi müesseseler kurulamaz; kat maliklerinin buna aykırı sözleşmeleri hükümsüzdür; dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olmıyan muayenehaneler bu hükmün dışındadır. "
Old 15-03-2004, 17:24   #4
tahir

Varsayılan teşekkür

göstermiş olduğunuz alakaya ve cevaplarınız için teşekkür ederim.Artık Ahrete bırakıp komşuluk haklarımı helal etmeyerek çözebilirim.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi