Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Stajyer avukatlara kim yardım ediyor?

Yanıt
Old 31-03-2008, 17:25   #1
CENTELBOY 54

Varsayılan Stajyer avukatlara kim yardım ediyor?

Arkadaşlar stajyer avukatlara kim yardım ediyor siz biliyor musunuz acaba? Yanına daha çok şeyi bilmeden okuldan çıkar çıkmaz çalışmak için geldiği avukatı mı?Yoksa icra dairelerinde onları umarsızca azarlayan müdürler mi? Yok yok hayır yoksa dosya istendiğinde yüzünüze bile bakmayan memurlar mı? Ben kendime çok sordum ama kendimizden başka kimseyi bulamadım arkadaşlar sizlerin kimi bulduğunuzu merak edip paylaşmak istedim teşekkürler.
Old 31-03-2008, 22:04   #2
av.nazzehra

Öyle haklısın ki.. Ben de stajımı Ankara Barosunda yaptım ve adliyede hakimler ve savcılar ve doğal olarak memurlar suratınızı bilmezler. İşin en ilginci de hakimler mahkeme stajını yaparken sana ödev verirler sanki adliyeye değil okula gidiyorum. Ben zaten okulda dersime çalışmış ve hakkıyla bitirmişim her ne kadar ortalamam yüksek olmasa da başardım bunu. ama stajda işi öğreneceksiniz dediler bir umutla adliye kapısından giriyorsun ama zamanını çoğunlukla stajı yapamamanın verdiği bezginlikle harcıyorsun. Arkadaşıma böyle bi konuya değinmesinden dolayı da teşekkür ediyorum ama sesimizi maalesef duyuramıyoruz maalessef kulakları tıkalı yetkililerin olsun arkadaşlar biz azmedelim ve başaralım her ne kadar bize her koyun kendi bacağından asılır muamelesi yapsalar da bir şeyler başarmaya çalışalım.. Şimdiden kolay gelsin.
Old 01-04-2008, 09:01   #3
tuval2310

Merhaba arkadaşlar ,
Ben de stajyerim..Hakimlerin , savcıların ve adliye personelinin tavrı konusunda sizlere kesinlikle katılıyorum..
Alıntı:
Yazan av.nazzehra

işin en ilgincide hakimler mahkeme stajını yaparken sana ödev verirler sanki adliyeye değil okula gidiyorum. ben zaten okulda dersime çalışmış ve hakkıyla bitirmişim hernekadar ortalamam yüksek olmasada başardım bunu. ama stajda işi öğreneceksiniz dediler bir umutla adliye kapısından giriyosun ama zamanını çoğunlukla stajı yapamamanın verdiği bezginlikle harcıyosun.
Bu fikre katılamayacağım,Hakim 'hadi canım kürsüye sen geç kararı ver de işi ögren' ya da 'hadi bakalım savunmayı sen yap nasıl yapılırmış ögren' demez,diyemez..
Bence hakiminizin değerini bilin zira bazı mahkemelerde hakimler stajyerlerin duruşmalara girmelerini bile istemiyor..
Stajda duruşmalara girilir avukatlar nerde duruyor,nelere nasıl cevap veriyor,duruşmalardaki tavırları nasıl vs.vs bunları gözlemleriz..Stajın amacı da budur zaten..
Ama hakimlerin ve savcıların ödev vermeleri bence çok iyi bir uygulama,unuttuğumuz ya da gözden kaçırdığımız bir çok şey var çünkü..
Arkadaşlar stajyerlere kimse yardım etmez ; adliye koridorlarında , icra dairelerinde , haciz mahalinde kendisi koşturur hata yapa yapa ve çogu zaman da adliye personeliyle deyim yerindeyse 'çarpışarak' işi ögrenir...
Old 01-04-2008, 09:08   #4
av.nazzehra

Fikirleriniz için teşekkürler ama sanırım ödev konusunu anlatamadım hakimlerin sana dersi anlaman konusunda ödev vermesi kadar saçma bir şey olamaz çünkü sen zaten o konuyu okulunda öğrenmişsen öğrenmişsindir. Onu sorgulamak hakime düşmemeli eğer hakim veya savcı sana staj anlamında ödev verirse ona katılırım ve zevkle yaparım ama o benim öğreticim değil yol göstericim olmalı veya dosya da inceletebilir ama bu konuda size katılmıyorum ve ödev verme konusunu başından savsaklamak olarak düşünüyorum.
Old 01-04-2008, 12:21   #5
tuval2310

Alıntı:
Yazan av.nazzehra

ödev verme konusunu başından savsaklamak olarak düşünüyorum..
Herkesin bakış açısı ve stajdan baklentileri farklıdır tabi ama bence ödev vermek başından savsaklamak değil aksine stajyerle ilgilenmektir..Ben kendi adıma ödev veren hakim ve savcıların yanında staj yapmaktan çok memnunum..
Old 03-04-2008, 11:30   #7
CENTELBOY 54

Evet katılımınız için teşekkürler arkadaşlar ayrıca birşey daha belirtmek istiyorum şu ödev konusu ben ofiste bile ödev konusuna karşıyım çünkü stajyer artık işin teori kısmını değil pratik kısmını öğrenme aşamasına gelmiş olan kişi demektir.Yani uygulamanın içerisindedir bu uygulama yapılırkende ödev anlayışıyla değil iş anlayışıyla yapılırsa stajyer usanmaz.Ozaten yeterli merakından dolayı öğrenmeye açıktır.Normali budur ben çok duyuyorum biz senin birşeyler öğrenmeni istiyoruz deyip stajyeri işe boğanları....
Old 03-04-2008, 11:43   #8
tuval2310

Tabi seve seve gelirim Ben çalışmayı çok severim
Old 03-04-2008, 11:57   #9
Av.Cengiz Aladağ

Kimi ilgisizlikten şikayet eder, kimisi de fazla ilgiden. İnsanları memnun etmek çok zor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi