Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Bir kişilik hikayesi

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-08-2006, 17:36   #31
Murat Serdar

1_Kadı:çünkü herkes kendi bakış açısından haklı ama esas önemli olan adil karar vermek..
2_mehmet:O aşkı hep tek taraflı yaşamış onun beklediği bir gün ayşenin kendini olduğu gibi sırf sevdiği için ali varken bile tercih etmesi..Oysa Ayşenin yaptığı sadece onun aşkını zor durumunda kullanmak.herşeye rağmen aşk onursuz olmamalı bence tamamen haklı
3_sandalcı:aslında bencil bir tip,insanlara yardım etmenin karşılığının yalnızca maddi olmadığını umursamıyor dahada kötüsü mazeret olarak da ailesinin ekmekparasının arkasına saklanıyor..
4_ayşe:haklılık payı vermek için çok söze gerek yok o aşık ve aşkın gözü kör...
5_Ali:Yazık ki aşkı hiç anlayamamış,evet manzarayı gören her erkeğin ilk tepkisi aynı hatta daha fazla olurdu,ama sevgi ne olursa olsun güven ister,ve yar bilip onca zamandır tanıdığın sevdiğin insanı bir kalemde slip atamazsın..o hiçbir zaman aşkın ne olduğunu anlayamayacak.
veysel bey yorumlarınızı merak ettim doğrusu
Old 16-08-2006, 13:15   #33
Av.Ali Alagöz

hepsi haklı ama aynı zamanda hapesi haksız.
sandalcı haklı iaşesi için para alması gerekirdi.(Bizim toplmda bir bayanı yarı çıplak görecek ona dokunmayacak ....)
ali haksız kendisi için namusunu ortaya koyuyo demkki ali sevmiyro.Sevseydi ayşeyi kabul etmesi gerekirdi.
mehmet tamamnen haksız
kadı herhalde haklıdır
Old 17-08-2006, 23:09   #34
kHa's

1- Mehmet: Mehmet en haklı olan kişi çünkü Ayşe'nin gerçek yüzünü görmüş ve ona göre davranmıştır
2- Sandalcı: Bu adam çocukları için para kazanıyor. Ya o gün Ayşe'den başka kimse karşıya geçmezse ne olur hali?
3-Ayşe: Kızcağız ne yapsın değerlerini bir kenara bırakıp Alisine gitmiş. Ama kendinden ödün vererek kendine en büyük haksızlığı yapmış
4-Ali: Sevdiği kızı böyle bir nedenden dolayı bırakmış ayıp etmiş. Kız onun için neler yapmış, haklılık sırasında 3. sırayı almış ama yaranamamış
5- Kadı: Eğer düşünecek olursak en haksız kadıdır çünkü hepiniz haklısınız diyerek en büyük hatayı yapmış, kendi kendisiyle çelişmiştir. E be kadı efendi Ayşe haklıysa Mehmet nasıl haklı oluyor

Biraz geç katılıyorum bu konuya ama yorumunzu da çok merak ediyorum. Umarım cevap alabilim sizden.
Old 31-08-2006, 21:47   #36
ankara7406

Yeni Fikir Geç oldu, güç olmasın...

Çok geç oldua ama; kusura bakmayın...
1-Kadı
2-Sandalcı
3-Mehmet
4-Ayşe
5-Ali
Old 04-09-2006, 16:51   #37
Fevzi Yavuz

Alıntı:
Yazan Veysel
Merhaba ;
Ali : Ayşe' nin yavuklusu. Ayşe ona çılgınlar gibi aşık. Ali de Ayşeyi seviyor ama, biraz mesafeli. Herşeyi oluruna bırakan cinsten.
Ayşe : Ali' nin sevdalısı, dedim ya Ali' ye çılgınlar gibi aşık. onun için yapamayacağı hiç bir şey yok.
Mehmet : Ayşe' ye aşık ancak, Ayşe ona ilgisiz. çünkü o Ali' yi seviyor. Mehmet ise Ayşe' ye olan sevdasını içine gömmüş, Ayşenin dönüp dolaşıp bir gün kendisine geleceği günü umutla ve sabırla bekliyor.
Sandalcı : İki köy arasında geçen ırmakta sandalı ile ücret karşılığı yolcu taşıyarak geçimini sağlayan kendi halinde evli / çocuklu biri. Kısacası ekmek parası derdinde...
Kadı : Bildiğimiz kadı işte...
Ali ve Mehmet karşı köyde oturmakta, Ayşe ise bu tarafta. Ayşe bir gün Ali' ye gitmeye karar verir. Sandala biner, Sandalcı Ayşe'den ücret ister. Ayşenin parası yoktur. Ancak bir yandan da gitmesi gerektiği ... Sandalcı, " iyi güzel de benimde bir ailem var, onlara akşam aş ve ekmek lazım, sizden almazsam, ondan almazsam nasıl geçineceğim" der. Ayşe çaresiz " sizi anlıyorum, üzerimdeki elbiselerimi vereyim (iç çamaşırlar hariç ) eskicide satarsınız sanırım ücretinizi karşılar" der. Sandalcı bu teklifi kabul eder, elbiseleri karşılığında Ayşe' yi karşıya geçirir. Karşıda Ali kendisini beklemektedir. Az ileride de Mehmet. Aman allahım Ali ne görsün ? Ayşe yarı çıplak, yanında Sandalcı. Buz gibi kesilir, etrafına bakar, Mehmet de onları izlemektedir. Ayşe olanı biteni Ali' ye anlatır. Ali, biraz düşündükten sonra " Hayır der, ben seni bu halinle kabul edemem. Biliyorum, beni çok seviyorsun ama, yaptıklarını asla kabul etmiyorum." der ve yılların sevdasını bir kalemde orada bitirir.
Ayşe tekrar çaresizdir. Sevdası uğruna ortada kalmıştır. Az ileride bekleyen Mehmet'e gider. Hani der " sen beni seviyordun ya, bak işte sana geldim. Beni kabul edermisin ?" Mehmet' de " Hayır der, ben seni eski halinle sevmiştim. yani hayatında Ali varken. eğer o zaman gelmiş olsaydın kabul ederdim. Ancak şimdi Ali seni terk ettiği için bana geldin. Şimdi de ben seni kabul etmiyorum." der ve gider.
Mağdurlar (Ali-Ayşe-Mehmet) ve sandalcı toplanıp bu olayı kendi aralarında kim haklı, kim haksız diye tartışırlarken içlerinden biri " ya biz niye tartışıyoruz, gelin hep birlikte Kadı' ya gidelim o karar versin kim haklı, kim haksız."
Hep birlikte Kadı' ya çıkarlar. Kadı herkesi sabırla dinler ve der ki ; " Çocuklar bence hepiniz haklısınız"

Şimdi siz ; kişileri haklılık sırasına göre sıralamak isterseniz (doğal halinizle ve önyargısız) sıralamayı nasıl yaparsınız ?
Örnek :
1. Kadı
2. Ayşe
3. Ali
4. Sandalcı
5. Mehmet şeklinde

Not : verdiğiniz cevaplar ışığında sizin hakkınızdaki yorumumu (yanılma payı için anlayış gösterirsiniz herhalde) ana sayfada isminizi gördüğümde mail olarak gönderirim.
Hoşçakalın.

Bence Kadı haklıysa zaten bir sıralama olmamalı,bu nedenle çözümcü olması gereken hukukcu kadı en sona gidiyor.Sandalcı,Ayşenin aşkına rağmen ondan para istemek ve onu yarı çıplak bırakmakla öngörülür bir durumu başlatıyor kadıdan önce sandalcı var. Mehmet koşullu olarak seviyor Aliyle gerekçeleri aynı değil Ali yoksa bende yokum diyor ve sandalcıdan sonra Mehmet yer alıyor.Ali ile Ayşe atbaşı gidiyor ancak sıralama şartsa Mehmetten sonra Ayşe geliyor,çünkü Mehmet'e gitmeseydi tartışmasız haklı olurdu ancak Aliden sonra Mehmet'e gitmesi onu Mehmet'ten sonra ki pozisyona getirdi,bu durumda içlerinde en haklı Ali görünüyor.Neden?Ali her şeyi oluruna bırakan bir adam.Şüphesiz Ayşe'yi o şekilde yüzüstü bırakması hata ama kendi şartlarını biliyor ve Ayşeye dürüst davranıyor.Bu durumda benim sıralamam;
1- Ali
2- Ayşe
3- Mehmet
4- Sandalcı
5- Kadı
Old 04-09-2006, 23:15   #38
Ayfer Gökçen

Mutlu Şıpsevdi Ayşe :)

Sıralama yapmak zorunlu mu bilmiyorum ama ben Ayşe'yi haksız görmekten daha çok suçluyorum.Ali gibi sevgisine ve sevdiğine sahip çıkmayan,risk almayan ve en önemlisi de sevdiğine güvenmeyen bir erkek için Ayşe niçin böylesine riskli ve özverili bir davranışta bulundu ki?...Ah Ayşe ah,erkeklere bu kadar yüz verilmeyeceğini anlayamadıysan kadı ne yapsın
Old 05-09-2006, 11:41   #39
PINAR YILMAZ

Soru

Sayın Veysel hikayenizi gerçekten çok beğendim.Teşekkür ederim.Ama ben bu olayda kimsayei haklı göremedim.Hepsininde davranışları yanlış geldi bana.Saygılarımla...
Old 17-09-2006, 23:47   #40
lavania

1)mehmet
2)kadı
3)ali
4)sandalcı
5)ayşe.....
içimden hepsi de haklılıkta haksız demek geldi içimden
Old 29-09-2006, 21:35   #41
oferol

mehmet
sandalcı
kadı
ayse
ali
umarım devam edıyordur yorumların beklıyorum
Old 08-12-2006, 20:29   #42
yasemen_k

1- sandalcı
2-kadı
3-mehmet
4-ayşe
5-ali

Yanlış hatırlamadığım kadarıyla bu hikayede birde 6. kahraman olmalıydı yada ben hikayeleri karıştırdım
Old 09-12-2006, 16:58   #44
mehtapa99

bence hepsi aynı derece de haklı ve haksız ...sıralamak mümkün değil....
benim için de yorumunuz olacak mı ?
Old 10-12-2006, 12:21   #45
Ayşegül Kanat

Yasemen K haklı, bu öykünün birkaç kullanımı var. Bir de ben anlatayım(Yorum yapmayacağım, kimse beklemesin):

"Kadına Yönelik Şiddet" alanında gönüllü çalışmak isteyenlere verilen eğitimde kullanılan "yargılarımız- önyargılarımız"ı gösteren bir örnek.

"Yaratıcı Yazarlık Seminerleri"me katılan arkadaşlara "karakter oluşturmada yargılarımız-ezberlerimiz"i gösterebilmek için kullandığım bir örnek.

1) Ayşe ve Ali ortasından nehir geçen iki köyde yaşar ve birbirlerini severler.

2)Ayşe'yi babası, kendi köylerinden bir varsılla evlendirmek ister.

3)Bunu öğrenen Ayşe, bir an önce karşıya geçip Ali ile birlikte olmayı ister.İki köy arası ulaşımı sağlayan bir tek yol vardır o da sandal. Sandalcıyla konuşur Ayşe. Evet, parası yoktur. Sandalcı, kendisiyle yatarsa bedava karşıya geçireceğini söyler.

4) Öfkelenen Ayşe sandalcıya küfrederek evine döner, durumu annesine anlatır ve ne yapması gerektiğini sorar.

5)Anne, hayatın ve bedenin kendisine ait olması gerektiğini söyleyerek "kararın ne olursa olsun, seninleyim" diye yanıtlar kızını.

6) Uykusuz geçen bir gecenin ardından Ayşe sandalcıya giderek öneriyi kabul ettiğini söyler ve adamın istediğini yerine getirir.Karşıya geçer Ayşe.

7) Ali bir arkadaşıyla (kimliği ve cinsiyeti bildirilmez) karşıda beklemektedir.Ayşe neler olduğunu anlatır Ali'ye. Ali öfkelenir ve bir tokat atarak oradan uzaklaşır.

8)Ağlayan Ayşe'yi Ali'nin arkadaşı teselli eder ve birlikte uzaklaşırlar.

Öykümüz bu. "İster haklılık, ister iyilik-kötülük olarak düşünün ve sıralayın" deriz katılımcılara.

Kadı mı? Kadı bizleriz burada. Ezberlerimiz, önyargılarımızla.

Saygılar
Old 11-12-2006, 03:41   #46
Kavaz

Veysel beyın sorusunun sıralaması;
1-Mehmet
2-Sandalcı
3-Ali
4-Kadı
5-Ayşe
Old 11-12-2006, 03:49   #47
Kavaz

Oncelıkle tesekkurlerımı sunarım.
1-Anne
2-Alinin kimliği belirsiz arkadası
3-Ali
4-Ayşe
5-Sandalcı...

Pekı merak ettıgım husus; her ıkı oyku farklı yazılan ama aslında aynı olan oykuler ıse,benım verdıgım cevaplar her iki oykude aynı anlama mı sahip oldular yoksa tamamen iki farklı cevap mı verdim?Benim psikolojik durumum açısından sanırım bu mumkun olabılır.Cunku tam bir ikizler burcuyum.
Old 11-12-2006, 10:48   #49
Ayşegül Kanat

Alıntı:
Yazan İLKİNC
Oncelıkle tesekkurlerımı sunarım.
1-Anne
2-Alinin kimliği belirsiz arkadası
3-Ali
4-Ayşe
5-Sandalcı...

Pekı merak ettıgım husus; her ıkı oyku farklı yazılan ama aslında aynı olan oykuler ıse,benım verdıgım cevaplar her iki oykude aynı anlama mı sahip oldular yoksa tamamen iki farklı cevap mı verdim?Benim psikolojik durumum açısından sanırım bu mumkun olabılır.Cunku tam bir ikizler burcuyum.

Sayın İlkinç, eğer öyküyü bir kez daha okursanız farklı bir yanınıtınız olacaktır. Kalabalık ve yüzyüze yapılan bir çalışmada "kolaylaştırıcı" size her "neden" dediğinde konu biraz daha açılacak, sizin de fikirleriniz değişecektir. Yani burcunuzla ilgili değil.

Örneğin size Ali'nin arkadaşının kadın olduğunu söyleyerek sizi yönlendirirsem belki eşcinsellik kavramı gündeme gelecektir. Size, gerek sosyal danışman, gerek yazar olarak, bu konuda ne düşündüğünüzü sorarım. Amaç ezberinizi öğrenmek.

Anne neden "haklı-iyi" diyebilirim. Kutsal annelikle ilgili ezberlerinizi sıralarsınız.

Ali neden "haklı-iyi" diye sorarım. İlişkide yer değiştiren, özveride bulunan Ayşe'dir. "Ali neden yüzerek de olsa gelip Ayşe'yi kurtarmamış? Üstelik tokat atarak şiddet uygulamış?" derim size. Siz de ezberinizi, bekareti, kadınlar ve erkekler nasıl olmalıyı anlatmaya başlarsınız.

Diğer şıklarla ilgili açıklamalardan sonra yeniden değerlendirme yapmanızı isterim. İnanın ilk açıklamanızın tamamen dışında bir değerlendirme yaparsınız.

İstenen budur. Saygılar
Old 28-02-2007, 23:38   #51
Av.Mehmet Saim Dikici

1. Kadı
2. Sandalcı
3. Ayşe
4. Mehmet
5. Ali

Kadı hepiniz haklısınız demiş ama hepiniz aynı derecede haklısınız dememiş. Biz haklılık sıralaması yaptığımıza göre kadı 1. derecede haklı. Sandalcı parasız götürmek zorunda değil. Ayşe, sevdiği uğruna yola çıkmış aşkı uğruna her şeyi yapmaya hazır Mehmet, adi tipin teki, kıskanç ve yaramaz herif. Ali tam bir şerefsiz. Kendisi için herşeyini veren Sevdiğini sokağa atıp, kötü yola düşme ihtimalini yaratmış... )
Old 01-03-2007, 12:45   #52
libra

Sayın Veysel,

teşekkürler.

haklıdan, haksıza;

1- Ayşe
2- Sandalcı
3- Ali
4- Mehmet
5- Kadı

Kim haklı, kim haksız? Herkes haklı, herkes haksız !

Old 01-03-2007, 13:57   #53
aşk-ı adalet

1-mehmet
2-sandalcı
3-Ali
4-ayşe(gitmemeli idi,Ali yanına gideydi ya...)
5-Kadı(somut anlamda görevi olup da yapmayan tek kişi kadı)
Old 01-03-2007, 17:22   #54
bengi

1-mehmet
2-sandalcı
3-kadı
4-ayşe
5-ali
Old 01-03-2007, 17:26   #55
bengi

Alıntı:
Yazan bengi
1-mehmet
2-sandalcı
3-kadı
4-ayşe
5-ali
bu sıralama aslında tam olarak içime sinmiyor ama en çok içime sineni de bu sanırım.ayşe ne olursa olsun ali'ye gitmemeliydi.kadı böyle söylemeyip bir karar vermeliydi.ali sorgulamadan ayşe'yi yargılamamalıydı....bi parça haksız sanki buradaki kişilerin hemen hemen hepsi..
Old 09-03-2007, 10:13   #56
libra

Alıntı:
Yazan Veysel
Not : verdiğiniz cevaplar ışığında sizin hakkınızdaki yorumumu (yanılma payı için anlayış gösterirsiniz herhalde) ana sayfada isminizi gördüğümde mail olarak gönderirim.

Sayın Veysel,

yorumunuzu bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
Old 09-03-2007, 10:40   #57
sahinaydın

Varsayılan ahlaksızlık sıralaması!

Alıntı:
" sizi anlıyorum, üzerimdeki elbiselerimi vereyim (iç çamaşırlar hariç ) eskicide satarsınız sanırım ücretinizi karşılar" der
haksızlık(ahlaksızlık) sıralamasına koyarsak;
1-Ayşe: aşık bi hatundan böyle bir teklif beklenemez, aşkı için fedakarlık yaptığını zanneden ayşe, düşüncesizce davranarak sadakatsizlik örneği sergilemiştir. Başka bir erkeğin önünde soyunmak hiç bir şekilde kabul edilemez.Tabi ayşe, ayşe hatun önal değilse
2-Sandalcı: terbiyesiz bir adam. ayşenin bu teklifini kabul etmesi saflığından olamaz, "hayır bacım öyle şey olmaz " demesini beklerdim. O akşam sadece çocukları doyuracak kadar başka birşey yapabilirdi,kendisi ise bir akşam aç yatmalıydı. Her gün biri gelip soyunuyosa bu işi bırakmalı. Çocuklarının geçimini sadece bu işten sağlayan bir adamın, bu gerekçeyle başkasının mahremiyetini "ekmek parası" felsefesiyle ihlal etmesi ahlaksızlık.
3-Kadı: "Sen nasıl kadı oldun" demezler mi? görevden alınması lazım. basiretsiz. hadi ayşe hakkında yorum yapmasın(gerek yok), ama sandalcıyı paylaması gerekirdi.
4-Ali: Sıralamada sonlarda olması onun haklı olduğunu göstermez, seven adam/kadın affeder. Zaten Ali'nin sevgisinden şüphelerimiz olması gerektiği hikayede verilmiş, ayşe'yi iğfal etmiş, belki de ayşenin olur olmaz adamlar karşısında soyunmasının nedeni bu alidir.
5-Mehmet: Harbi delikanlı çocuk...
Old 09-03-2007, 14:58   #58
sahinaydın

Varsayılan ?

Alıntı:
Mehmet, adi tipin teki, kıskanç ve yaramaz herif
neden Hocam?
Old 10-03-2007, 22:21   #59
sahinaydın

Alıntı:
Sayın Veysel,

yorumunuzu bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Bende
Old 11-03-2007, 22:15   #60
sekoya

ayşe gibi zeki ve cesur bayanlar nedense ali gibi kişileri seçer,düzeltme ve sahiplenme içgüdüsü ile herhalde, kendileri için ve hayat için mücadele etmeyen,şüpheci ve biraz da mücadele zor geldiğinde değerlerinden hemen vazgeçen tiplerdir bunlar.Ayşenin çaresizlikle yaklaştığı mehmet ise,daha kararlı ama daha az romantik birisidir, ayşe şaşkınlıkla bu kararlılığa doğru çekilir.Kadı mı,kadı resmi makamdır,o mesaisini doldurmaya ve geleneksel-erkeksi- davranmaya devam eder.Burada neo korteksi en gelişmiş canlı ayşe,en geleneksel ve değişmez olan kadıdır.ali ve mehmet ise birer çaresizdir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi