Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

İktisatçılar da avukatlık yapabilirmi?

Yanıt
Old 06-09-2006, 19:10   #1
gulyabani

Varsayılan İktisatçılar da avukatlık yapabilirmi?

merhaba
burda bulunan forumların hepsini okudum ve günlerdir bu konu hakkında araştırma yapıyorum sormak istediğim birkaç şey var
ben anadolu üniversitesi iktisadi ve idari bilimlerde okuyorum ama ikametim istanbulda olduğu için ileriki zamanlarda istanbulda mali hukuk üzerine yükseklisans yapmak istiyorum
zor olduğunu biliyorum ama şansımı denicem
çünkü hep avukat olmak istedim ama mümkün olmadı
akademik kariyer değil amacım sadece birkaç sene önce iktisat ve işletme mezunlarının eğer hukuk alanında master yaparlarsa sadece mali davalarda avukatlık yapabileceğimi duymuştum
bu mümkün mü yoksa sadece danışamanlık hizmeti verilebiliyor merak ediyorum
yardımcı olursanız sevinirim
saygılarımla
Old 06-09-2006, 21:16   #2
Av.Ayşe

AVUKATLIĞA KABUL ŞARTLARI:Madde 3 - (Değişik madde: 30/01/1979 - 2178/1 md.)
Avukatlık mesleğine kabul edilebilmek için :
a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
b) Türk hukuk fakültelerinden birinden mezun olmak veya yabancı memleket hukuk fakültesinden mezun olup da Türkiye hukuk fakülteleri programlarına göre noksan kalan derslerden başarılı sınav vermiş
bulunmak,
c) Avukatlık stajını tamamlayarak staj bitim belgesi almış bulunmak,
d) (Ek bend: 02/05/2001 - 4667/1. md.) Avukatlık sınavını başarmış olmak.
e) Levhasına yazılmak istenen baro bölgesinde ikametgahı bulunmak,
f) Bu Kanuna göre avukatlığa engel bir hali olmamak gerekir.
İSTİSNALAR: Adli, idari ve askeri yargı hakimlik ve savcılıklarında, Anayasa Mahkemesi raportörlüklerinde, Danıştay üyeliklerinde, üniversiteye bağlı fakültelerin hukuk bilimi dersleri dalında profesörlük, doçentlik, yardımcı doçentlik görevlerinde dört yıl, kamu kurum ve kuruluşlarının hukuk müşavirliği görevinde on yıl süre ile hizmet etmiş olanlarda 3 üncü maddenin (c) ve (d) bentlerinde yazılı koşullar aranmaz.

Avukatlık Kanununun yukarıya eklemiş olduğum maddelerindeki koşulları taşımayanlar avukatlık yapamazlar.Bu durumda sizin avukatlık yapmanız pek mümkün gözükmüyor.Saygılarımla.
Old 06-09-2006, 22:16   #3
gulyabani

ilgilediğiniz için teşekkür ederim
peki şirketlere hukuk danışmanlığı yapılabilirmi
nereden öğrenebilirim
sonuçta bizde bir sürü hukuk dersi gördük
vergi hukuku, iş ve sosyal güvenlik hukuku gibi
kendimi biraz geliştirmek ve kendime daha çok şeyler katmak istiyorum sadece yoksa illa avukat olacam diye bir iddaam yok
hem bende sizin gibi mesleğimi seviyorum
Old 07-09-2006, 19:54   #4
Av.Ayşe

Danışmanlık konusunda net bir bilgim yok.Konuyu bilen bir arkadaşımız mutlaka yardımcı olacaktır.Saygılarımla.
Old 10-09-2006, 22:36   #5
Av.Nebi

Tam bilgim olmamakla birlikte üzgünüm ama bu da mümkün diil sanırım
Old 13-09-2006, 13:30   #6
gulyabani

tam bilgisi olan bir arkadaşımızın yardımlarını bekliyorum
ilgilenenlere ve yanıtlayanlarada teşekkürler ediyorum
Old 13-09-2006, 14:08   #7
Admin

Avukat olamazsınız, duruşmaya giremezsiniz ve avukatlık kanununa göre bir avukatın yapabileceği diğer işleri yapamazsınız.

Ancak bu koşullarla sizi işe alıyorlarsa bir şirkete girebilir ve onların her departmanında çalışabilirsiniz. Buna hukuk departmanları da dahil. Buna yasal bir engel yok, şirketin kendi iç işidir.

Bu işin teori yönü.. Eğer uygulamayı soruyorsanız, tanıdığınız yoksa böyle bir iş almanızın güç olduğunu söylerim. Siz şirket yöneticisi olsanız hukuk departmanlığına hukuk fakültesi mezunu mu alırsınız, iktisat mezunu mu, siz kendiniz karar veriniz..
Old 01-10-2006, 15:51   #8
Adilyaşam

Sayın adminin düşüncelerine aynen katılıyorum. saygılarımla
Old 16-10-2006, 23:11   #9
Samanyolu

Varsayılan iibf mezunları ve hukukculuk

Syaın gulyabani siz avukat olamassınız ancak mali hukuktan yüksek lisans yapmanız yararınızadır cünkü vergi uyuşmazlıklarına bakabilirsiniz.ama bunu avukatlık anlamında anlamayın bende mali hukuk alanında yüksek lisans yapıyorum.ama iktisadi ve idari bilimler mezunu olarak idari hakim olabilirsiniz.Vergi mahkemelrinde hakim sıfatıyla görev alabilirsiniz.iibf mezunlarında böyle bir hakkı var.kolay gelsin....
Old 20-10-2006, 11:12   #10
ayhakan

Uluslararası Vergi Ve Finansman Hukuku İşlerini Takip eden Hukuk Bürolarında Konunuzun Uzmanı olarak çalışabilirsiniz. Ama Hukukçu Sıfatını alamazsınız, Finans ve/veya Vergi Uzmanı olabilirsiniz.. İyi çalışmalar dilerim.
Old 01-11-2006, 02:58   #11
pharaoh

hukuk masterin varsa hakimlik savcılık sınavına girebiliyorsun.. ama avukat olunuyor mu? bilemeyeceğim
Old 16-11-2006, 22:15   #12
gulyabani

Varsayılan cevap veren herkese teşekkürler

benim için zahmet edip yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim
bu yazışmalardan başkalarınında yararlandığını umuyorum bu yüzden sormak ihtiyacı duyuyorum
acaba başka neler yapılabilir
yorumlarınızı bekliyorum
saygılarımlal
Old 26-11-2006, 15:51   #13
allegria

İktisat mezunu olup da idari hakimlik sınavını kazanan bir yakınım var bu sizin için de güzel olur diye düşünüyorum idari hakimlik işini de bir düşünün bence.
Old 11-06-2007, 10:37   #14
Üye7528

avukatlık yapamayacağınız avukatın yaptığı işleri yapamayacağınız noktasında duraksanmamalıdır.Ama idari yargı sınavlarına girebilirsiniz.vergi denetmeni olabilirsiniz.özel bir şirkette sadece iktisadi alanlarda danışmanlık yapabilirsiniz.şöyle örnek vereyim,stajer avukatlar ile avukatlar arasında o kadar büyük farklar vardır ki kaldı ki bir iktisatçı ile avukat arasında benzer bir yan bulmak güçtür doğrusu.Yani avukatlık iktisat fakültesi mezunu için hayal.
Old 14-12-2008, 00:30   #15
M.A.B

Alıntı:
Yazan allegria
İktisat mezunu olup da idari hakimlik sınavını kazanan bir yakınım var bu sizin için de güzel olur diye düşünüyorum idari hakimlik işini de bir düşünün bence.
aynen katılıyorum ancak idari hakim alımlarında geçen seneye kadar bir ayrım yapılmıyordu tabi hukuk mezunlarının mülakatlarda aldıkları pozitif ağilim ayrım sayılmaz ) ancak bu sene başlarında yapılan bir düzenlemeyle idari hakim alımlarında kadronun %80 i hukuk mezunlarına %20 side İİBF mezunlarına olmak üzere ayrıldı böylelikle İİBF mezunlarının idari hakim olma yoluna koca bir taş konuldu hukuk mezunlarının önüde açıldı.
Old 14-12-2008, 22:51   #16
PINAR YILMAZ

Önemli

Bir mesleği olabilmek için okunması gereken bölümler farklı farklıdır. İnsanlar neden olmak istedikleri mesleklerle ilgili bölümleri okumazlar da başka bölümleri bitirip başka mesleklere sahip olmak isterler anlamak mümkün değil doğrusu. hukukçu olunacaksa hukuk, iktisatçı olunacaksa iktisat fakültesi mezunu olunmalıdır. bu iki kere ikinin dört ettiği kadar kesin ve haklı bir düşüncedir. Kim hangi eğitimi almışsa onun işini yapmalı, sonuçta kimse kimseye bu bölümleri zorla okutmuyor. saygılar...
Old 21-05-2010, 00:26   #17
multipack

Hukuk fakültesi mezunu olmadığı hâlde meslek yaşamında hukukla uğraşmak isteyenler karamsarlığa kapılmamalıdırlar kanımca. Avukat olmaya, sıradan hâkim olmaya, savcı olmaya gerek yok. Anayasa Mahkemesi Başkanı olabilirler örneğin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi