Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

cari hesap sözleşmeleri ve taksitle satım sözleşmeleri

Yanıt
Old 22-04-2009, 14:32   #1
aysun nalbant

Varsayılan cari hesap sözleşmeleri ve taksitle satım sözleşmeleri

Değerli hukukçular,
İnceledikçe içinden çıkılmaz hale getirdiğim bir hususta görüşlerinize ihtiyacım var.
Müvekkilim, giyimden,beyaz eşyaya uzanan geniş bir ürün yelpazesiyle satış yapan, daha çok, düzenli ve orta seviyede geliri bulunan halka yönelik, büyük bir mağaza.Mağazadan alışveriş yapan müşteriler için bir, taksitle alışveriş sözleşmesi düzenlemek durumundayım.
Bu sözleşmeyle kurulan ilişki gereğince müşteri dilediği zaman mağazadan taksitli alışveriş yapabilecek ve borçları taksitlendirilecek,bu taksitleri de günü geldiğinde, mağazaya giderek nakden ödeyecek,müşteri ve mağaza, sözleşme süresi boyunca bu sözleşmeyle bağlı olacaklar.
Mağazanın,vekilliğimden evvelki dönemde hazırlatmış ve uygulamakta olduğu bir sözleşmesi var aslında,fakat sözleşmeyi hukuka uygun bulmuyorum.
Bu sözleşmenin başlığı CARİ HESAP SÖZLEŞMESİ olarak konulmuş,ayrıca Limiti, 3 maaş gibi muğlak bir ibare ile belirlenmiş, matbu, taksitler için; "her ayın 2 si" gibi bir vade konulmuş,muacceliyet şartı yerleştirilmiş,faiz oranı yazılmış bir sözleşme metni.
Bu sözleşmede bir taraf ticari işletme olmakla beraber, alıcı taraf kişi de olabilir ki bu halde tüketiciyi koruma yasası devrede olacaktır veya ticari işletme de olabilir ki bu durumda TTK devrede olacaktır.
Sözleşmeye CARİ HESAP SÖZLEŞMESİ adı verilmiş ama mağaza ile müşteri arasında,Cari H. S ne dayanak olur türde bir mal veya hizmet mübadelesi yok,aksine mal satılıyor-para ödeniyor.
Yine CARİ H.S. adı verilmiş ama öte yandan para ödemesi aylık taksitler halinde yapılıyor,Cari H.S. de olduğu gibi hesap kapatmayla ilgili dönemler söz konusu değil.
Sözleşme matbu ki bu hali ile tüketici koruma yasasına da uygun değil.Yani karmakarışık bir durum söz konusu.
Taksitli satım sözleşmesi diyemiyoruz zira böyle bir sözleşme , bir mal alımı sırasında yapılır,başka mal alımlarında o mala, bedeline ve ödemelerine göre yeni bir taksitle satış sözleşmesi yapmak gerek.Oysa bizde müşteri, sözleşme süresi boyunca defalarca ve dilediği sayıda alış-veriş yapabilecek.Bu uygulama yönünden de , Cari H. S. ndeki alış-veriş tipine uygunluk gösteriyor.
Bu sözleşmeye dayalı olarak yapılan bir icra takibinde, mahkeme,sözleşmeyi bir Cari H. Sözleşmesi kabul etmiş ve de, "icra takibi yapmadan evvel İ.i.K madde 68/b ye göre bir hesap kat ihtarını borçluya göndermeli ve ondan sonra takip yapmalıydın" şeklinde bir karar vermiş,halbuki hesap kat ihtarı bu alış-veriş tipinde anlamsız, çünkü ödemeler bir cari hesap dönemi sonunda hesaplaşılarak yapılmıyor,aksine nakit ve her ayın 2 sinde düzenli olarak yapılır şeklinde bir kuralı var ,yani bu taksitli bir satım şekli.Mahkemenin bu kararı da, sözleşmeyi içime sindiremememde önemli oldu.
Şimdi ben bir sözleşme hazırlıyorum;
1-Bu sözleşmeyi taksitle satış ve cari hesap sözleşmesi niteliklerini taşıyan karma bir sözleşme tipinde hazırlamayı düşünüyorum,hukukumuz karma sözleşmelere cevaz veriyor,diyerek yola çıkıyorum, ne dersiniz?
2-Buna göre bir sözleşme döneminde, sözleşmede belirtilen üst limit dahilinde,arzu edilen sayıda alış-veriş yapılmasına imkan veren, muacceliyet şartı ve faiz oranı taşıyan, ancak ödemelerin taksitlerle yapılabileceği ve dolayısıyla hesap kapatma,mutabakat vb. gibi eylemlere gerek duyulmayan,temerrüt faizine ilişkin hüküm taşıyan bir sözleşme hazırlıyorum ve adını da CARİ HESAP-TAKSİTLİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ koyuyorum,bu icadıma ne dersiniz ? ya da elinizde buna dair,hukuken geçerlilik taşıyan bir sözleşme örneği var ise benimle paylaşır mısınız ? Teşekkür ederim şimdiden.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi