Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Uyap Üzerinden İcra Takibi

Yanıt
Old 02-09-2019, 17:26   #1
Av.Gümüş

Varsayılan Uyap Üzerinden İcra Takibi

Merhaba

Yılların icra alışkanlıkları malum, müzekkereleri bile avukatın hazırladığı bir sistemden Uyap'tan takip açabildiğimiz bir sisteme doğru evrildik. Tabi bu durum biz avukatlar için harika.

Şimdi merakım şu; Uyap üzerinden açılan takiplerde icra dairelerinin işlem hızı nasıldır? Bu konuda bir iyileşme mevcut mu?

Biraz önce komşu ilçe için Uyap'tan bir takip açtım. Şimdi ise epey uzak bir yerde açmam gerekiyor. Ancak son durumlar nasıldır. Ne gibi aksilikler çıkıyor, nelere dikkat etmek lazım gibi sorular aklımı kurcalıyor.

Bu konudaki tecrübelerimizi paylaşalım istedim.
Old 03-09-2019, 12:11   #2
Av. Canan (:

Mutlu

Meslektaşım merhabalar,
Hangi adliyede açmak istediğinize göre durum biraz değişir açıkçası. İstanbul'daki adliyelerde Uyap'tan açsanız da aynı gün veya ertesi gün genellikle dosyanızı fiziken götürüp hazırlamanız gerekli, aksi ihtimalde süreç çok uzayabilmekte. Daha küçük yerleşim yerlerinde hafta başı açtığınız takip rn kötü ihtimalle cumaya kadar işlem görecektir.
Old 03-09-2019, 19:21   #3
Admin

Bazı adliyeler uyaptan açılmazsa bazı icra takiplerini almıyor. Örneğin İstanbul adliyesi ilamsız takipleri fiziki dosya üzerinden kabul etmiyor, mutlaka uyaptan açılmasını bekliyor ki bana göre yasal dayanağı olmayan bir uygulama. (Adalet komisyonu kararıymış)

Öte yandan bazı takiplerde de uyaptan açtığınızda almıyorlar! Örneğin örnek no 13 de ilamsız bir takip ama uyaptan gönderilirse, kabul edilmiyor hatta harcı vs. yatırmışsanız bile gidip vergi dairesinden geri almanız ve fiziki dosyayla yeni takip açmanız bekleniyor.

Uyaptan açılanlarda birkaç gün sonra fiziki dosyayı getirmeniz ve "işleme start vermeniz" de bekleniyor. Örneğin tebligat giderlerini vs. uyaptan ödeseniz bile siz gitmeden tebligatı çıkarmıyorlar.

Bazı icra daireleri ise pilot uygulamaya geçmişler, uyap dışında hiçbir şey kabul etmiyor. Örneğin Gebze İcra dairesinde fiziken işlem yapmak, hatta icra memurları ile "konuşmak" neredeyse imkansız, herşeyi uyaptan göndermenizi bekliyorlar.

Kısacası henüz sistem oturmuş değil. Adliyeden adliyeye değişen bir uygulama var. Sistemin evrildiği nokta pilot icra dairelerindeki nokta gibi gözüküyor. Muhtemelen birkaç yıla herşeyin sadece uyaptan yapıldığı bir hale dönüşecek tüm müdürlükler. Geçiş yaptığımız bu zaman ise sıkıntılı.
Old 06-09-2019, 10:22   #4
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Gümüş
.

Şimdi merakım şu; Uyap üzerinden açılan takiplerde icra dairelerinin işlem hızı nasıldır? Bu konuda bir iyileşme mevcut mu?

Bana denk gelenler daha kontak çevirmediler ki belirli bir hıza ulaşsın.

Kayseri'de 1 ay önce açtığım takibe yaklaşık, 30 talep dilekçesi yazmamıza rağmen selam veren olmadı...

Neyse ki "THS Adliye Gidiyorum" dayanışması var, Kayseri'den destek veren üye meslektaşım Av. Mustafa ÖZGEN tekrar teşekkürler...
Old 28-02-2020, 15:21   #5
Adem Gdk

Alıntı:
Yazan Admin
Bazı adliyeler uyaptan açılmazsa bazı icra takiplerini almıyor. Örneğin İstanbul adliyesi ilamsız takipleri fiziki dosya üzerinden kabul etmiyor, mutlaka uyaptan açılmasını bekliyor ki bana göre yasal dayanağı olmayan bir uygulama. (Adalet komisyonu kararıymış)

Öte yandan bazı takiplerde de uyaptan açtığınızda almıyorlar! Örneğin örnek no 13 de ilamsız bir takip ama uyaptan gönderilirse, kabul edilmiyor hatta harcı vs. yatırmışsanız bile gidip vergi dairesinden geri almanız ve fiziki dosyayla yeni takip açmanız bekleniyor.

Uyaptan açılanlarda birkaç gün sonra fiziki dosyayı getirmeniz ve "işleme start vermeniz" de bekleniyor. Örneğin tebligat giderlerini vs. uyaptan ödeseniz bile siz gitmeden tebligatı çıkarmıyorlar.

Bazı icra daireleri ise pilot uygulamaya geçmişler, uyap dışında hiçbir şey kabul etmiyor. Örneğin Gebze İcra dairesinde fiziken işlem yapmak, hatta icra memurları ile "konuşmak" neredeyse imkansız, herşeyi uyaptan göndermenizi bekliyorlar.

Kısacası henüz sistem oturmuş değil. Adliyeden adliyeye değişen bir uygulama var. Sistemin evrildiği nokta pilot icra dairelerindeki nokta gibi gözüküyor. Muhtemelen birkaç yıla herşeyin sadece uyaptan yapıldığı bir hale dönüşecek tüm müdürlükler. Geçiş yaptığımız bu zaman ise sıkıntılı.

Yasal uygulama, Alacaklının takip talebini hazırlayıp icra müdürüne vermesi, icra müdürünün de takip talebindeki bilgileri UYAP'a tek tek girmesi ardından ödeme/icra emri çıkarmasıdır. Olaya yasal açıdan bakarsak eski uygulamanın da yasal dayanağı yoktu yani.

İcra takipleri yerleşik uygulamada flash belleğe atılıp İcra Müdürlüğüne veriliyordu. Bu uygulama kamudaki veri güvenliği açısından oldukça tehlikeli bir uygulamadır. Ülkedeki milyonlarca insanın bilgilerine erişimi olan bilgisayarlara dışarıdan getirilen, içinde ne olduğu belli olmayan flash belleklerin takılması çok büyük bir veri güvenliği ihlalidir. Bu uygulamanın terkedilip UYAP üzerinden takiplerin alınması veri güvenliği açısından olumlu bir gelişmedir.

Kaldı ki bizlerin hazırladığı xml'ler çoğu zaman sorun çıkarır, icra müdürü takibi elle girmek zorunda kalıyordu. Gerek icra programlarının zamanında güncellenmemesi, gerek meslektaşlarımızın kullandıkları programları güncellememesi bu gibi sorunlar yaratıyordu.
Old 21-03-2020, 10:22   #6
av.murat kılıç

İcra takibini uyap üzerinden açıyorum hep. Ancak açtıktan sonra fiziki dosya hazırlayıp icra dairesine vermem gerekiyor yoksa kendileri dosya hazırlamıyorlar. Ama hiç yoktan icrada sıra beklemiyorum dosyayı verip geliyorum. Hatta bazı icralar ödeme emrini çıkarıp bana veriyorlar bende ptt ye gidip tebligatı gönderiyorum. Bu şekilde hızlı oluyor.
Old 08-07-2020, 14:23   #7
imsel

kolay gelsin üstadlar.ilamı icraya koyacağım vekalet ve yargılama gideri.uyapta son aşamaya geldiğimde takip talebini indirip imzalıyorum sisteme yüklüyorum,sonra ilam ,imzalı yüklüyorum dayanak olarak,sonra eki olarak imzalı mahkemece kesinleşme şerhini ekliyorum,sonra da vekaleti udf olarak imzalayıp yüklüyorum ama evrak gönder deyince Bu evrakta sadece sisteme bağlı kişinin imzası olmalıdır. şeklinde uyarı geliyor bir türlü açamadım.sorun nedir?lütfen yardım saygılar
Old 08-07-2020, 14:26   #8
granma

ilamları ve kesinleştirme şerhlerini taratıp yollayın
Old 08-07-2020, 14:28   #9
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan imsel
kolay gelsin üstadlar.ilamı icraya koyacağım vekalet ve yargılama gideri.uyapta son aşamaya geldiğimde takip talebini indirip imzalıyorum sisteme yüklüyorum,sonra ilam ,imzalı yüklüyorum dayanak olarak,sonra eki olarak imzalı mahkemece kesinleşme şerhini ekliyorum,sonra da vekaleti udf olarak imzalayıp yüklüyorum ama evrak gönder deyince Bu evrakta sadece sisteme bağlı kişinin imzası olmalıdır. şeklinde uyarı geliyor bir türlü açamadım.sorun nedir?lütfen yardım saygılar

Merhaba

İlamda hakimin e-imzası olduğundan siz üzerine imza attığınızdan uyap kabul etmiyor.

İki yol tercih edebilirsiniz.

1-) Kararı pdf olarak yazdırıp kaydedin ve pdf olarak uyapa yükleyebilirsiniz.

2-) Kararı udf olarak bir noktasını değiştirip farklı kaydedin ve e-imzalayın bu sefer hakimin imzası gidecek tek sizin imzanız kalacaktır.

Bu iki yolla ilamı sisteme yükleyebilirsiniz.
Old 09-07-2020, 09:27   #10
imsel

Alıntı:
Yazan av.murat kılıç
Merhaba

İlamda hakimin e-imzası olduğundan siz üzerine imza attığınızdan uyap kabul etmiyor.

İki yol tercih edebilirsiniz.

1-) Kararı pdf olarak yazdırıp kaydedin ve pdf olarak uyapa yükleyebilirsiniz.

2-) Kararı udf olarak bir noktasını değiştirip farklı kaydedin ve e-imzalayın bu sefer hakimin imzası gidecek tek sizin imzanız kalacaktır.

Bu iki yolla ilamı sisteme yükleyebilirsiniz.
üstadım saygılar.sanırım hakimin imzası geçersiz gözüküyor.kendimiz imzalarsak 2.şıktaki gibi üzerinde oynama filan diye itiraz yiyebilir miyiz?
1.şık içinde open office istiyor bir türlü kuramadım bilgisayara.
Old 09-07-2020, 09:52   #11
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan imsel
üstadım saygılar.sanırım hakimin imzası geçersiz gözüküyor.kendimiz imzalarsak 2.şıktaki gibi üzerinde oynama filan diye itiraz yiyebilir miyiz?

Merhaba

Pdf programının open office istememesi lazım. İnternetten araştırın. Hatta ben size linkini özel mesaj olarak atıyorum. Bu linkten yükleyebilirsiniz. Yükleyemezseniz bana udf kararı mail atın ben size pdf ye çevirip geri yollarım. av.muratkilic@gmail.com

udf nin üzerinde oynama yapmıyoruz; sadece kendinizin imzası olması için farklı kaydediyoruz bunun içinde bir noktasını değiştirmek dediğim farklı kaydetmek için yapılacak bir işlem. Herhangi bir itiraza maruz kalmazsınız çünkü bir değişiklik yapmıyoruz.
Old 16-07-2020, 20:52   #12
Adem Gdk

Alıntı:
Yazan imsel
UYAP doküman editörünün güncel sürümlerinde PDF oluşturma eklentisi yazılımın içine dahil edilmiştir. Herhangi ek program istememektedir. UYAP doküman editörünüz güncel değilse guncelleyin.
Old 16-07-2020, 22:06   #13
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Adem Gdk
UYAP doküman editörünün güncel sürümlerinde PDF oluşturma eklentisi yazılımın içine dahil edilmiştir. Herhangi ek program istememektedir. UYAP doküman editörünüz güncel değilse guncelleyin.

Teşekkürler, ben eski döküman editörünü kaldırdım ve yenisini kurdum. udf nin open office ve pdf ye çevrilmesi seçenekleri güzel olmuş ama bence daha gerekli olanı; google drive dan yazdığımız dilekçelerin udf ye çevrilmesidir. Şu anda öyle bir imkan yok, drive dan yazdığım dilekçeyi kopyalayarak udf ye yapıştırıyorum ama formatları aynı olmadığından farklı biçimlerde yapışıyor ve düzenlemesi çok vakit alıyor. Bu nedenle dilekçelerimi udf de yazmak durumunda kalıyorum, halbuki google drive doküman belgesi kullanmak hem ücretsiz hem de sınırsız; istediğiniz yerden erişmek imkanı var ve yıllarca saklanabiliyor, bilgisayarınızı değiştirseniz bile dilekçeleriniz hep drive da saklı kalabiliyor. İlerde bir gün bu eklentiyi birileri yapar ama ne zaman yaparlar bilmiyorum.
Old 24-07-2020, 21:18   #14
harr

Alıntı:
Yazan imsel

"mahkeme kararı yazımız ekinde sunulmaktadır" şeklinde bir dilekçe/önyazı hazırlayıp mahkeme kararını orjinal hakim imzalarını içerir şekilde bu dilekçenin ekinde sunmanızı tavsiye ederim. Dilekçede/önyazıda kendi imzanız yer alınca UYAP sistemi ekte yer alan hakim imzalarını reddetmiyor.
Old 26-07-2020, 21:37   #15
imsel

sayın meslektaşlarım geç oldu lakin yardımlarınıza müteşekkirim.
Old 27-07-2020, 20:59   #16
Maritime Expert

Alıntı:
Yazan harr
"mahkeme kararı yazımız ekinde sunulmaktadır" şeklinde bir dilekçe/önyazı hazırlayıp mahkeme kararını orjinal hakim imzalarını içerir şekilde bu dilekçenin ekinde sunmanızı tavsiye ederim. Dilekçede/önyazıda kendi imzanız yer alınca UYAP sistemi ekte yer alan hakim imzalarını reddetmiyor.

Bu ancak takip açıldıktan sonra yapilabiliyor bildiğim kadarıyla. Takibi açarken mecburen mahkeme kararını da biz imzalıyoruz... Daha sonra böyle bir dilekçe sunmak da icra müdürünü şüphelendirebilir. En iyisi mahkeme ilamını imzalamak ve bir şey olmamış gibi devam etmek
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi