Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Stajyer avukatlık döneminin psikolojik etkileri

Yanıt
Old 14-10-2020, 14:09   #1
Av.Reyyanur Çiçekli

Varsayılan Stajyer avukatlık döneminin psikolojik etkileri

Merhabalar herkese. Yaklaşık 2 ay önce İstanbul Çağlayan adliyesinde stajımı başlattım. Aynı zamanda butik bir ofiste tanıdık bir avukat büyüğümün yanında staj yapıyorum. Ofiste icra işleri çok olmasa da adliyeye her gittiğimde gerçekten sinir krizi geçiriyorum.
Bugün daha önce talepte bulunmamıza rağmen işlemimizi yapmayan bir icra memuruyla tartıştık. Müdüre durumu izah ettim. Beni müdüre şikayet etmişsin sen böyle yaparsan benim motivasyonum düşer şeklinde bir karşılık aldım. Kendisinden işlemimi yapmasını istedim ancak bu sefer de ''yapmıyorum'' diyerek çıkışmaya başladı. Biraz tartıştık ancak tartışma büyümesin ve avukata mahcup olmayayım diye düşünüp lütfen işlemim bugün yapılsın diyerek daireden ayrıldım
Bu muameleler yüzünden mesleğe karşı umutsuz düşüncelere kapılmaya başladım. Meslek büyüklerimizden tavsiye almak isterim bu işlerimizi bu memurlara nasıl vaktinde ve sorunsuz yaptıracağız? Bütün meslek hayatı bu stresle mi geçecek? : Teşekkür ederim şimdiden...
Old 19-11-2020, 16:51   #2
Av. Ömer G.

Merhaba meslektaşım,
Ben de stajımı henüz başlattım ve aynen sizin gibi butik bir ofiste çalışmaktayım. Size tavsiye vermekten ziyade yazılanları okumak üzere buradayım. Ancak çok kısıtlı tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim. Memurlara yaklaşım tarzı çok önemli. Ben kendi adıma konuşacak olursam kesinlikle münakaşaya girmemeye özen gösteriyorum. Ancak bunu yaptığımda kontrolü onlara bıraktığım anlamı çıkmasın. Kastım olabildiğince düzeyli ve mesafeli bir iletişim kurulması. Elbette buna rağmen sorunlar olacaktır ancak benim şu an için kullandığım yöntem bu. Umarım faydalı olur.
Old 07-06-2021, 20:25   #3
Av.Selim Balku

Memurlarla ilişkilerinizde psikolojik sorun yaşamak istemiyorsanız,

1- Bilgi sahibi olun
2- Ne istediğinizi bilin
3- Onların da insan oldğunu unutmayın...

Kolay gelsin...
Old 08-06-2021, 22:25   #4
Av.Burak Polat

Merhabalar. Konuyu açalı 8 ay olmakla birlikte konuyu açan meslektaşımızın stajının bitmesine 2 ay kalmış yine de fikirlerimi beyan etmek isterim. Sorun icra memurları ile sınırlı ise; işlemlerinizi makul sürede yapmayan memuru şifaen tekit etmeniz, geçerli bir neden sunamaması yahut 'Yapmıyorum var mı diyeceğin' şeklinde hoş olmayan bir cevap vermesi durumunda orada bulunan 2 görgü tanığı kimseyi veya meslektaşınızı da hazirun göstermek suretiyle tutanak tutarak, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu' na memur hakkında ihbarda bulunmanız yerinde olacaktır. Zira hak kaybına uğramanız muhtemel bir durumda, memurun görevinin gereğini ifa etmemesi,ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma suçunu teşkil edebilecektir. Eğer sorun genel itibariyle memurlar ile alakalı ise Mevzuat Genel Müdürlüğü' nün 06/04/2020 tarihli görüş bildirimi yazısı size fayda sağlayacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi