Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

askeri personelin görevi sırasında geçirdiği kaza

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-11-2008, 11:41   #1
Av. Sümay

Acil askeri personelin görevi sırasında geçirdiği kaza

Herkese selamlar,
Öncelikle geçtiğimiz hafta ruhsatını almış yeni ve acemi bir avukat olarak (ilk davam olacak ) değerli görüşlerinize ihtiyacım olduğunu belirtmek istiyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum..

Hava savunma uzman çavuşu olan müvekkilim Türk Silahlı Kuvvetlerinde köpek eğitim uzmanı olarak görev yapmakta olup ( 6 aydır çalışmakta), 2 ay önce keşif eğitimi uygulamasının dönüşünde birlikte göreve gittiği köpeğin öndeki uzman çavuşa doğru ani hamlesi sonucu yere düşüp yaralanmış ve geçirdiği ameliyatla dalağı alınmıştır. Olayla ilgili tutanak düzenlenmiştir. Sağlık kurulu muayenesi sonucunda "Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapamaz" şeklinde rapor verilmiştir. Bu durumda başvurabileceğimiz hukuki yollar nelerdir? Tazminat davası açabilir miyiz, bu dava adli yargıdamı idari yargıdamı açılmalı? Görev malülü olarak aylık bağlanmasını sağlayabilir miyiz?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum
Old 27-11-2008, 18:31   #2
bilenkişi

Varsayılan Dalak eksikliği

Dalağın alınması çalışmaya engel olmadığından malul maaşı alamaz ama bir zarara uğramış bedenen olduğu kadar işini kaybederek manen zarar görmüştür.Maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.
Old 27-11-2008, 20:09   #3
lawyer35

Slm.baŞvuracaĞiniz Kaynaklar, 3269 Sayili Uzman ErbaŞ Kanunu Ve Tsk SaĞlik YeteneĞİ YÖnetmelİĞİ.bu Metİnlerİ İnceledİĞİnİzde Konu İle İlgİlİ BÖlÜmlere UlaŞmaniz MÜmkÜndÜr.eskİ Bİr Ordu Mensubu Olarak Şunu Belİrtebİlİrİm; Tsk Da GÖrev Yapamaz Şeklİnde Rapor Alan Bİr Personelİn BİrÇok Hakki Mevcuttur.yargi Yolunu Öncelİklİ Olarak DeĞİl De, İdarİ ProsedÜrden SonuÇ AlinamadiĞi Taktİrde Kullanin Derİm. Kolay Gelsİn.
Old 27-11-2008, 20:12   #4
lawyer35

Nakdİ Tazmİnat Kanununu Belİrtmeyİ Unuttum. Tazmİnat Taleplerİ İÇİn O Kanun HÜkÜmlerİ Merİdİr.
Old 28-11-2008, 13:44   #5
Yerleşik Yabancı

Yapılacak şudur: MSB.lığına (Hava Kuvvetleri olması nedeniyle) maddi ve manevi tazminat için başvurulur. Muhtemeln bu başvuru reddedilecektir. İdari işlem tesis etmiş oluyorsunuz. Sonrasında (süresi iinde) Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne MSB.lığı aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açıyorsunuz. Ancak talep edeceğiniz miktarı kesi olarak belirleyin. Bilirkişi raporu sonrasında davanızı ıslah etmeniz mümkün değil. Usul böyle. Kolaylıklar diliyorum.
Old 30-11-2008, 20:30   #6
Av. Sümay

Herkese çok teşekkür ediyorum, yanıtlarınız çok yardımcı oldu Sayın Yerleşik Yabancı, dava açma süresi 60 gün diye biliyorum ama acaba doğrumu, birde hava kuvvetleri olmasaydı nereye başvurmamız gerekiyordu?
Old 01-12-2008, 08:27   #7
Yerleşik Yabancı

Varsayılan Dava Açma Süresi ve Davalı İdare

Sn.Sümay;
Hava Kuvvetleri, Kara Kuvetleri, deniz Kuvvetleri ve Genelkurmay Başkanlığı açısından davalı idare MSB.lığıdır. Jandarma Genel Komutanlığı açısından ise İçişleri Bakanlığı davalıdır. Dava açma süresi ise 60 gündür. Saygılarımla.
Old 02-12-2008, 12:00   #8
Av. Sümay

Varsayılan tazminat miktarı hakkında

Davanın başında belirttiğimiz miktarla bağlı kalmamız nedeniyle biraz panik oldum, müvekkilin hakkının zayi olmasını istemem, ancak yatırılacak harcında nispi olması sebebiyle tereddütte kaldım. Acaba maddi- manevi ortalama bir tutar belirtmeniz mümkün mü??
Old 31-08-2009, 13:44   #9
Avsibel

sayın meslektaşlarım herkese iyi çalışmalar diliyorum.Müvekkil jandarma subayıdır. Görev süresi içinde,askeri araçta yolun bozuk olması,hiç bir uyarı levhasının olmamasından dolayı trafik kazası geçirmiştir.Açılacak tazminat davasında husumet kimlere yöneltilmelidir.SAYGILARIMLA
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi