Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Karar Harcı Kalktı, Şimdi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-08-2010, 00:40   #1
üye14072

Varsayılan Karar Harcı Kalktı, Şimdi?

şimdi ne olacak

davacı davayı kazandı

gitti kararı aldı,
tebliğe çıkarmadı,

verdi icreye ilamlı icra takibini,

ekine ekledi ilamı

davalının eline icra emri ile birlikte karar da geldi ulaştıııııı

davayı kaybetmiş olan davalının temyiz süresi böylece başladı mı,

yoksa.

hayııır
illaki mahkemeden tebliğ gerekir mi dileceğiz

saygılar
emin öztürk
Old 09-08-2010, 07:10   #2
erturkerdal

Emin bey, "gitti kararı aldı, tebliğe çıkarmadı" demişsiniz ama uygulamada aynı anda tebliğe çıkarmak gerek.

Çünkü Devlet harcı o zaman kimseden alamıyor. Bir taraf karardan sonra işlem yapsın ki, Devlet bakiye harcı alabilsin.
Old 09-08-2010, 07:33   #3
Av.MB

Sayın Öztürk
Kararı alırken karşı tarafa da tebliğe çıkarttırıyorlar.
Old 09-08-2010, 08:58   #4
Av.Ertan Uzunoğlu

GELİR VERGİSİ KANUNU İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

Kanun No. 6009
Kabul Tarihi: 23/7/2010

MADDE 18- 2/7/1964 tarihli ve 492 sayılı Harçlar Kanununun 28 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“a) Karar ve ilam harcı,

Karar ve ilam harçlarının dörtte biri peşin, geri kalanı kararın verilmesinden itibaren iki ay içinde ödenir. Şu kadar ki, ölüm ve cismani zarar sebebiyle açılan maddi ve manevi tazminat davalarında peşin alınan harcın oranı yirmide bir olarak uygulanır. Bakiye karar ve ilam harcının ödenmemiş olması, hükmün tebliğe çıkarılmasına, takibe konulmasına ve kanun yollarına başvurulmasına engel teşkil etmez.”
Old 09-08-2010, 14:20   #5
üye14072

tebliğe çıkarmıyorum,
mecbur değilim,
karardan suret istiyorum,

hadi buyur aldım

dediğiniz uygulama o mahkemeye has bir şey
açıkça bana keyfi geldi,

sorumu saygıyla tekrar ederim.

ıttıladan itibaren temyiz başlayacakmı
yoksa illaki mahkemeden tebliğ gerekir mi
Old 09-08-2010, 14:40   #6
Av. Mehmet Demirezen

Temyiz süresi ''......kararın tebliğinden.......kararın tefhiminden'' itibaren başlar dendiğine ve icra dairesininde ilamı tebliğ veya tefhim etme yetkisi olmadığına göre temyiz süresinin başlamayacağı görüşündeyim.
Old 10-08-2010, 08:06   #7
caner87

Kararın fotokopisi ile nasıl icra takibi başlatıyorsunuz, kesinleşme şerhi olmadan?
Old 10-08-2010, 22:25   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan caner87
Kararın fotokopisi ile nasıl icra takibi başlatıyorsunuz, kesinleşme şerhi olmadan?

Tüm kararların ilamlı icraya konu olabilmesi için "kesinleşme şerhi" gerekiyor mu?
Old 10-08-2010, 23:02   #9
Gonca Aydın

Benzer bir durum bizim başımıza geldi.Evet temyiz süresi tebliğden itibaren başlar,fakat kararı tehir-i icra talepli temyiz ettiğimizden ve teminatı 7 günlük süre içerisinde depo etmek zorunda olduğumuzdan, kararı kalemde tebliğ alıp, aynı gün temyiz etmek zorunda kaldık.Yani icra emrini aldığımız günden itibaren 7 gün içerisinde temyiz ettik ki, bu durum 15 günlük temyiz süremizi de garip bir şekilde yarıya indirdi:/
Old 11-08-2010, 22:07   #10
üye14072

ben kararı almak istemiyorum,
karşının bana tebliğ vazifesi de kalmadı,
karşı yan icraya verdi,
ilamlı takiple birlikte ilamda geldi
temyiz süresi başladımı
Old 12-08-2010, 10:17   #11
neseargun

Karar/ icra emri davalının eline geçti. Ya temyiz eder yada zaten ödemek zorunda kalır. takip kesinleştiği zaman. Bunun başka yolu var mı?
Neticede siz kararı harcını ödemeden aldığınızda da temyiz için süre sizin için başlıyor.
Old 12-08-2010, 12:22   #12
avmurat

Alıntı:
Yazan isim bulamadım
ben kararı almak istemiyorum,
karşının bana tebliğ vazifesi de kalmadı,
karşı yan icraya verdi,
ilamlı takiple birlikte ilamda geldi
temyiz süresi başladımı
Başlamaz...Mahkeme kararının tebliğ görev ve yetkisi yine mahkemenindir. Aksinin kabulü ciddi hak kayıplarına sebep olacağı gibi yasal da değildir, saygılar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi