Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Birden Fazla Sanık - Etkin Pişmanlık - Birlikte Ödeme

Yanıt
Old 18-06-2020, 11:25   #1
Av. Musa TAÇYILDIZ

Varsayılan Birden Fazla Sanık - Etkin Pişmanlık - Birlikte Ödeme

Tüm meslektaşlara merhabalar ve iyi çalışmalar.

Kaçakçılık suçuna konu davada; 3 sanık var ve hepsinin vekilliğini yürütmekteyiz.

5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun 5. Maddesinde belirtilen etkin pişmanlık hükmü gereği; eşyanın gümrüklenmiş değerinin 2 katını ödedik. Yani zararı giderdik. Ödemeyi de tüm sanıkların ismini belirterek yaptık.

Ancak son celsede hakim değişti ve yeni hakim;"ödemenin hangi sanık tarafından yapıldığını" sordu ve beyanımız üzerine "etkin pişmanlıktan faydalanmak isteyen her bir sanığın ayrı ayrı zararı gidermesi gerektiğini " söyledi.

Ben de beyanda bulunmak için süre istedim. Zira kafama yatmıyor. Zarar belli, her bir sanık ayrı ayrı yatırırsa, bu karşı yan açısından zenginleşme olmaz mı?

Bilgi, görüş ve yorumlarınızı rica ediyorum
Old 18-06-2020, 12:14   #2
Av.Burak Can Yaz

Öncelikle iyi günler diliyorum meslektaşım. Benzer bir sorunla önceki tarihlerde karşılaşmıştım. Yapmış olduğum araştırma sonucunda Yargıtay 1. Ceza Dairesinin bu konu hakkında vermiş olduğu karara ulaşmıştım. Kararı aşağıda paylaşıyorum, umarım sorununuzu çözmede yardımı olur. İyi çalışmalar diliyorum.

"Yağma suçu nedeniyle zararın soruşturma aşamasında diğer sanık J. Ö.’ın ailesi tarafından karşılandığının anlaşılması karşısında, sanık Z. J. hakkında da TCK 168/3 madde gereğince 1/2 oranında indirim yapılması gerekirken yazılı şekilde indirim yapılarak fazla ceza tayini, bozmayı gerektirmiştir." [ Yargıtay 1. CD. 2011/465 E. 2011/19 K. 20.11.2011 ]
Old 25-05-2022, 21:20   #3
Batu Han

Alıntı:
Yazan Av. Musa TAÇYILDIZ
Tüm meslektaşlara merhabalar ve iyi çalışmalar.

Kaçakçılık suçuna konu davada; 3 sanık var ve hepsinin vekilliğini yürütmekteyiz.

5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun 5. Maddesinde belirtilen etkin pişmanlık hükmü gereği; eşyanın gümrüklenmiş değerinin 2 katını ödedik. Yani zararı giderdik. Ödemeyi de tüm sanıkların ismini belirterek yaptık.

Ancak son celsede hakim değişti ve yeni hakim;"ödemenin hangi sanık tarafından yapıldığını" sordu ve beyanımız üzerine "etkin pişmanlıktan faydalanmak isteyen her bir sanığın ayrı ayrı zararı gidermesi gerektiğini " söyledi.

Ben de beyanda bulunmak için süre istedim. Zira kafama yatmıyor. Zarar belli, her bir sanık ayrı ayrı yatırırsa, bu karşı yan açısından zenginleşme olmaz mı?

Bilgi, görüş ve yorumlarınızı rica ediyorum

Bu konuda nasıl bir sonuç elde ettiniz acaba?
Zararın tüm sanıklarca birlikte karşılanması mümkün mü?
Old 25-05-2022, 21:31   #4
Batu Han

Alıntı:
Yazan Av.Burak Can Yaz
Öncelikle iyi günler diliyorum meslektaşım. Benzer bir sorunla önceki tarihlerde karşılaşmıştım. Yapmış olduğum araştırma sonucunda Yargıtay 1. Ceza Dairesinin bu konu hakkında vermiş olduğu karara ulaşmıştım. Kararı aşağıda paylaşıyorum, umarım sorununuzu çözmede yardımı olur. İyi çalışmalar diliyorum.

"Yağma suçu nedeniyle zararın soruşturma aşamasında diğer sanık J. Ö.’ın ailesi tarafından karşılandığının anlaşılması karşısında, sanık Z. J. hakkında da TCK 168/3 madde gereğince 1/2 oranında indirim yapılması gerekirken yazılı şekilde indirim yapılarak fazla ceza tayini, bozmayı gerektirmiştir." [ Yargıtay 1. CD. 2011/465 E. 2011/19 K. 20.11.2011 ]

Acaba sizde kararın tam metni mevcut mudur? Google'da kararı ararken ilginç bir şey ile karşılaştım.

Sanırım aynı karar ama metin aynı değil. Ana fikre etki etmese de tarih ve isimlerde farklılıklar var.

https://caneryenidunya.com/malvarlig...kin-pismanlik/

“…Yağma suçu nedeniyle zararın soruşturma aşamasında diğer sanık Osman’ın ailesi tarafından karşılandığının anlaşılması karşısında, sanık Bilal hakkında da TCK. 168/3 madde gereğince 1/2 oranında indirim yapılması gerekirken yazılı şekilde indirim yapılarak fazla ceza tayini..” (Yarg.1.CD.,20.01.2011, 465/19, Eker, Etkin Pişmanlık, s.374, dn.33).

isimler ve karar tarihi farklı, esas ve karar numarası aynı.
Old 02-06-2022, 09:45   #5
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan Batu Han
Bu konuda nasıl bir sonuç elde ettiniz acaba?
Zararın tüm sanıklarca birlikte karşılanması mümkün mü?

Meslektaşım olumlu sonuç elde edemedik maalesef. Hakim başta her iki yönde de karar ver dedi. Ancak daha sonra uygulama bu yönde gelişti sanıklardan ancak bir tanesi faydalanabilir dedi. Ben de buna ilişkin birkaç yazı okuduğumu hatırlıyorum ve hakimin görüşünde idi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi