Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Davayı nerede açayım maddi manevi güçlük içindeyim, çocuklarımı ve haklarımı istiyorum..

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-09-2011, 04:58   #1
Gurbetci

Varsayılan Davayı nerede açayım maddi manevi güçlük içindeyim, çocuklarımı ve haklarımı istiyorum..

Bilgileriniz icin simdiden tesekkür ederim cok ihtiyacim var...
Ben resit olmadan ailemin izni ile evlendim ve 14 yillik evliyim almanyada yasiyorum iki cocugum var...
11. yildan sonra aramizdaki gecimsizlik arrti ve cekinilmez bir hal aldi alkol ve esrar kullaniyordu kimselere bi sey söleyemve cektim ailem cocuklarim derken bundan sonrasinda dayanamacagimi anladim ayrilmak istedigimi söledim oda bnde istiyorum anlasmali bosanicaz bnim cünkü kimsem yok burda ve yeterli almancamda yok cocuklarimda var insan gibi ayrilalim die bekledim 2 sene oyaladi bu süre icersinde iyiyiden iyiye kötüye gitti her sey siddet gördüm rapor almadim ve son siddete ugradigimda polise gittim evden uzaklastirildi ve cocuklarimin gecimini saglamak icin hc bi yardimi olmadi 7 aydir yani ne halin varsa gör dedi bundan sonra nafaka davasi actim mahkemem var yakin tarihlerde karar olumlu olur die bekliyorum alman kanunlarina göre burda bir sorun yok .. biz halen dava falan acmis deiliz üzerinde kayitli mallar var evligimiz icinde aldigimiz ve bunlari Türkiyeye gidip elden cikarmis ve pisikolojik olarak baski uyguluyor alicam cocuklari sunu yapicam bunu yapicam arti yalan sölüyor.. burda bir sene ayri kalmam gerekiyormus avukatimda yardimci olmuyor Türk hukunu bilmiyorum diyor siddetten dolayi mahkeme görüldü bn hakli bulunmadim madur durumdayim ama hakkimi aramak istiyorum fakat masraflar cok tutuyor bu seferde cocuklarimin ihtiyaclarini karsilayamiyorum ailesi ile birlesip beni cöketiceklerini sölüyorlar ve yapiyorlarda anlatmaya calistim durumumu bn nerde dava acsam benm icin daha iyi olur egerki ben burda dava acarsam ki dedigim gibi masraflar burda daha daha yüksek oluyor Egerki Türkiyede acsam ona mahkemeden gelen mektuplara cvp vermicegini sölüyor varmidir böle bir sey .. mallar icin bisi yapabiliyormuyum... Darireyi ve arsalari sattigini biliyorum ama nereye yatirdi gelen miktari bilmiyorum bana ne olur bil yol gösterin cocuk yasta evlenip emek verip sonrada iki yavrumla böle haklarin söz edildigi ülkde madur kalmak zoruma gidiyor.. Tesekür ederim..
Old 13-09-2011, 12:14   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Davanızı Türkiye'de açmanız halinde, davalı eşinizin yasal adresine teligat yaptırabilmenzi yeterlidir. Yani dava tebligatını alsın isterse gelmesin duruşmaya..

Davanızda siz iddia ettiğiniz hususuları kanıtlamakla yükümlüsünüz. Maddi, manevi ve ekonomik şiddet gördüğünüzü her tür delille ispat edebilirsiniz.

Maddi ve manevi tazminat olmak üzere iki tür tazminat talep edebilirsiniz.

Bu tazminatlardan ayrı, evlilik birliği içinde edinilen mallar için mal rejiminin tasfiyesi ve tasfiye alacağınız ile şartları varsa değer artış payı alacağınızı talep edebilirsiniz. Eşin evi arsayı satması, evlilik birliği mallarını kasıtlı olarak azıltmak amacıyla yapılmışsa, köüniyetli ise bunların değerleri hesaba dahil edilirler ve yine bu satılan malların değerleri bankada bulunuyorsa veya başka bir şeye dönüşmüşse yine hesaba dahil edilecektir. Daha fazla ayrınıtı için mutlaka bir avukatla doğrudan görüşmelisiniz.

Çocuklarınızın velayetlerini istemelisiniz. Onlar ve kendiniz için nafaka talebinde bulunabilirsiniz.

Yoksul iseniz, bir yerden geliriniz yoksa Türkiye'de ikamet ettiğiniz yerin il barosundan dava açmak ve haklarınızı takip etmek için ÜCRETSİZ avukatlık hizmeti verilmesini talep edebilirsiniz.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi