Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma ve araç hakkında

Yanıt
Old 18-12-2019, 10:35   #1
Konuk

Varsayılan boşanma ve araç hakkında

selamlar,
benim adıma olan hacizli kredili araç olduğundan ve aracı benden 3 senedir kaçırdığından dolayı şiddetli geçimsizlik sebebiyle çekişmeli boşanma davası açtım 4 yıldır evliydik mahkemede delil ve tanık bildirmediğim için red edildi avukata başvurun veya anlaşmalı boşanın dedi bende mali durumlar yetersiz olduğundan adli yardım bürosundan randevu istedim benden kesin karar istendi ve kesin karar Mart 2019 dan Kasım 2019 a kadar anca çıktı.Dün büroya gittiğimde 3 yıl boşanamazssın dediler.Şu aşamada 2 yıldır ayrı yaşıyoruz mahkemeler hakkında hiçbir tecrübem olmadığından size danışmak istedim.Kesin karar tarihinden sonra tekrar dava açılamıyormu? Bu araç hakkında ve arac bende değil diyor birine vermiş onuda bulamıyormuş.Kimliğini gönderdi savcılığa git şikayetçi ol dedi.Lütfen yardım acil boşanmak ve aracı bulmak için ne yapabilirim.
Old 18-12-2019, 14:16   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
selamlar,
benim adıma olan hacizli kredili araç olduğundan ve aracı benden 3 senedir kaçırdığından dolayı şiddetli geçimsizlik sebebiyle çekişmeli boşanma davası açtım 4 yıldır evliydik mahkemede delil ve tanık bildirmediğim için red edildi avukata başvurun veya anlaşmalı boşanın dedi bende mali durumlar yetersiz olduğundan adli yardım bürosundan randevu istedim benden kesin karar istendi ve kesin karar Mart 2019 dan Kasım 2019 a kadar anca çıktı.Dün büroya gittiğimde 3 yıl boşanamazssın dediler.Şu aşamada 2 yıldır ayrı yaşıyoruz mahkemeler hakkında hiçbir tecrübem olmadığından size danışmak istedim.Kesin karar tarihinden sonra tekrar dava açılamıyormu? Bu araç hakkında ve arac bende değil diyor birine vermiş onuda bulamıyormuş.Kimliğini gönderdi savcılığa git şikayetçi ol dedi.Lütfen yardım acil boşanmak ve aracı bulmak için ne yapabilirim.

Sayın Konuk,

Davanızı avukatsız takip etmeyi tecrübe etmenize rağmen aynı şeyi deniyorsunuz.Adli Yardım Bürosundaki gibi ayaküstünde alınacak bilgiler ile ya da burada olduğu gibi kısacık bilgilerle işinizi sağlıklı yürütmeniz mümkün olmayabilir. O nedenle, sizi ayrıntılı dinleyecek bir avukattan profesyonel destek almalısınız.

1- "3 yıl boşanamazsınız" meselesini ele alalım. Bu halk arasında çok yaygın maalesef. Boşanmayı gerektirecek "yeni" sebepler çıktıkça her zaman dava açılabilir. Ancak bir dava açıp da red ile sonuçlandıysa ve taraflar kararın "kesinleştiği tarihten itibaren 3 yıl biraraya gelmemişse" bu ayrı bir boşanma sebebi olup, tarafların 3 yıl biraraya gelmediği kanıtlanırsa başka bir husus araştırılmadan boşanmaya karar verilir. Siz "Şu aşamada 2 yıldır ayrı yaşıyoruz " demişsiniz ama konuyu yanlış anlamışsınız. Karar kasım 2019'da kesinleşti diyorsunuz, örneğin 01.11.2019 tarihinde kesinleşmişse 30.10.2022 tarihine kadar biraraya gelmezseniz bu sebeple (fiili ayrılık) dava açbilirsiniz. Ama diyelim ki, bu arada eşiniz sizi aldatmya başladı, o sebepten dolayı hemen dava açabilirsiniz.

Davayı 2 yıl önce açtıysanız, o davada ileri sürdüğünüz sebepler nedeniyle ve o tarihleri kapsayacak şekilde yeni bir dava açamazsınız. Kısaca o davada ele alınmamış yeni olaylar yaşanması zorunludur.

2- Mesajım uzun oldu, araç için detaylı yazmayacağım. Ancak 3 yıl boyunca aracın bulunmaması parçalanmış olabileceğini akla getirmekte. Bu konuda da neler yapılabileceğini bir meslektaştan öğrenin.
Old 18-12-2019, 15:28   #3
Konuk

Mutsuz Cahillik başa bela

Sn.Suat Ergin
Öncelikle teşekkürler cvp verdiğiniz için, şöyle ki PARAM olsaydı zaten avukat tutardım ve sizi meşgul etmezdim.5 Nisan 2018 de dava açtım İlk mahkeme 7 Kasım 2018 ön inceleme duruşması oldu hakimin tayini çıkmış, bunda benim bir suçum varmı? Mahkemeye gelmediniz diye ön inceleme tutanağı ile hakim değişikliği nedeniyle tensip zaptı okundu yazısı geldi sonra 05.Mart 2019 tarihine karar verildi sonra benden tanık ve delil istemedikleri için ikinci mahkemede ben ek süre talep ettim hakimde avukata başvurun dedi.Avukatlık için büroyu aradım onlarda fakirlik belgesi, nüfus cüzdanı, kesin karar lazım dediler.Bütün süreç bu şekilde.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi