Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Istinaf mahkemesi kararından sonra haklarımı nasıl alacağım

Konuyu Kilitleyin
Old 07-02-2021, 07:11   #1
Konuk13

Varsayılan Istinaf mahkemesi kararından sonra haklarımı nasıl alacağım

Öncelikle bu platformun varlığında emeği geçen ve sorulara cevap veren tüm üyelere çok çok teşekkür ediyorum. Eşimle 2 aylık resmi evliligimimizde bana tokat attığı için boşanma davasi açtım, oda karşı dava açtı. Ilk mahkeme beni az kusurlu eşimi tam kusurlu buldu. Tedbir nafakası talebimizi red etti. Fakat Maddi manevî tazminat hükmetti. Sonra oda bende istinaf başvurusunda bulunduk. Istinaf kararı düzelterek yeni hüküm kurdu. Karşı tarafın davasını reddetti. Ve maddi manevî tazminat miktarını arttirdi ve tedbir nafakasını kabul etti ve benim dava açtığım tarihten karar kesinlesene kadar ödenmesine temyize uygun diye belirterek karar verdi. Sendelerdir süren bu süreçte çok yıprandım, 1-)daha bu süreç uzarmi, karşı taraf uzaması için birşey yapabilir mi ?
2-) karşı tarafin resmi gelirinin olmadığını çalışmadığını biliyorum ve onlarca banka borç vs hakkında icra davaları olduğunu öğrendim. Üzerine de kayıtlı hiçbirşey yok. Bu durumda ben mahkemenin hükmettiği tazminatları ve sonradan kabul edilen tedbir nafakalarını toplu almak için ne yapabilirim, yine dava vs. ne şekilde alabilirim?
Old 07-02-2021, 09:35   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-İstinaf Mahkemesi kararlarına karşı eşiniz temyize başvurabilir. Eşiniz hem kendi boşanmanın reddi kararını hem sizin davanızdaki boşanmanın kabulü kararını temyiz ederse boşanma kesinleşmediğinden tazminatların icra takibi yapılamaz. Bu durumda temyiz sonucunu beklemeniz gerekmektedir. Gözlemlerimize göre Yargıtay 2 Hukuk Dairesi kararları hızlıca verilmektedir. Fazla beklemeniz gerekmeyeceğini düşünüyorum.

2-İstinaf mahkemesince belirlenen tedbir nafakası kararı gereğince birikmiş ve kesinleşinceye kadar işleyecek nafakalar için icra takibi yapabilirsiniz.

Birikmiş nafakalar adi alacak niteliğinde olup ödenmemesi halinde cezai yaptırımı yoktur. Fakat icra takibinden sonra işleyen nafakaların ödenmemesi halinde icra ceza mahkemesine şikayette bulunabilirsiniz. Mahkeme koşulları varsa zorlama hapsi kararı verecektir. Eşiniz ancak yargılamaya konu olan nafaka miktarını öderse ( veya siz feragat ederseniz) ceza kararı uygulanmaz.

3- Boşanma kararı kesinleştiğinde maddi manevi tazminat kararını icra takibine konu edebilirsiniz. Fakat karşı tarafın adına kayıtlı mal veya gelir yoksa tahsilde zorluk yaşayabilirsiniz.

Takibi sürekli açık tutarak mal edinip edinmediğini veya çalışıp çalışmadığını sorgulamanız veya icra müdürlüğünden sorgulatmanız gerekir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi