Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

fuzuli şagil

Yanıt
Old 03-07-2008, 12:55   #1
ersen

Varsayılan fuzuli şagil

merhabalar
müvekkil maliki bulunduğu daireyi A şahsına kiraya veriyor. Ancak bu şahıs kiranın bir kısmını ödedikten sonra evi X şahsına (bu kişinin ad ve soyadını bilemiyoruz) kiralıyarak evden ayrılıyor ve X şahsı eve yerleşiyor. müvekkilin uzunca süre bu durumdan haberi olmuyor. öğrendikten sonra A şahsına ulaşmaya çalışıyor ama ulaşamıyor. eve gittiğinde kapı X şahsı tarafından açılmıyor. Apartmandaki kimse de bu şahsı tanımıyor. elektrik,su ve aidat giderleride karşılanmıyor.(Zaten yöneticinin aidat talebi üzerine müvekkilin bu olaydan haberi oluyor. Şimdi X şahsı işgalci konumunda evet ama adını soyadını öğrenemiyoruz. açacağımız tahliye davasını kime yönelteceğimiz ve nasıl bir yol izleyeceğimiz konusunda bilgi ve tecrübesi olan arkadaşların ilgisini beklemekteyiz. zira önce tespit yaptıralım dersek bu defa da X şahsı gecenin muhtelif saatlerinde evde olduğundan burda da sıkıntı yaşayacak gibiyiz. ayrıca 3091 e göre bir yol izlemek doğru olabilirmi. ilginize şimdiden teşekkür ederim
Old 08-07-2008, 11:55   #2
Demet Yuruk

Sayın meslektaşım tahliye davalarıyla ilgili olarak bu aralar sıklıkla karşılaştığım durum Kaymakamlıktan yardım istenmesi. Malik adına kaymakamlığa gidip evde aranızda kira sözleşmesi olmayan birinin oturduğunu ve tahliyesini talep ettiğinizi bildiriyorsunuz. Bunun üzerine Kaymakamlıktan görevliler gidip evdeki şahıstan bir kiraz sözleşmesi soruyor. İşgalci durumbdaki şahis şayet bir kira sözleşmesi gösteremezse 10 gün ( gün konusunda emin değilim ama bu civarda olması lazım) süre veriyorlar. Sonra gerekli masrafları yatırmanız halnde evtahliye ediliyor.
Old 08-07-2008, 12:04   #3
ersen

öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. ancak kaymakamlığa başvurduğumda zilyet olmadığınız için bizim yapabileceğimiz bir şey yok o nedenle genel mahkemelere başvurun yanıtını aldım.
Old 08-07-2008, 13:23   #4
Pınar

aynı olay benim de başıma geldi, hatta fuzulu şagil nedeniyle tahliye ve ecrimisil talepli davam bugün lehime sonuçlandı....en başta ben de kaymakamlığa başvurdum ve ilgili kanunun sadece zilliyetliğin korunmasına ilşkin olup malikleri içermediği gerekçesiyle red cevabı geldi. ben bunun üzerine gitmedim ve şimdi çok pişmanım.

çünkü, ordan red yanıtı gelince doğrudan ecrimisil ve tahliye davası açtım...dava devam ederken tası tarağı toplayıp taşındılar ve izlerine ulaşamıyoruz, bugün dava lehimize sonuçlandı ama ilamı icraya koyduğumuzda muhattabı bulmak çok zor olacak, eğer zamanında bir tespit yaptırsaydım sanırım daha avantajlı olacaktım.

Bazı meslektaşlarım , kaymakamlığın olumsuz cevabına itiraz etmemi çünkü istanbul ve ankara gibi şehirlerde zilliyet veya malik ayrımı yapılmadığını dolayısla kısa bir zamanda kaymakamlık vasıtasıyla olayın çözüldüğü konusunda beni uyarmışlardı ama dinlemedim.

yönetici ve diğer komşuların da tanıklığı ile , ve emsal kira kontratları ile davayı kazandık şimdi sıra tahsilatta.size de önce KAymaklık yolunu kullanmanızı tavsiye ederim eğer olmazsa benim gibi, fuzuli işgal nedeniyle tahliye ve ecrimisil talepli dava açabilirsiniz.

ama ben bir hata daha yapıp, ecrimisil bedeli üzerinden sulh hukuk ta açmıştım, meğer gayrımenkul değri belirtip bu değer üzerinden asliye hukuk ta açılacakmış,biraz zaman kaybetmiş oldum.Bir de ecrimisil talebinde, dava tarihine kadar olan değer talep edilebiliyor sadece, yani dava tarihi ile tahliye tarihine kadar olanlar için sonradan ayrı bir dava açmak gerekiyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi