Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hakim "Kitap Okuma" cezasi verebilir mi?

Yanıt
Old 07-11-2006, 22:54   #1
Cest la vie

Varsayılan Hakim "Kitap Okuma" cezasi verebilir mi?

Bu kanunda ongorulmus bir yaptirim midir, eger oyleyse hangi maddeye gore, nasil?

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...7887#post39762
Old 08-11-2006, 18:06   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
KANUN NO: 5395
ÇOCUK KORUMA KANUNU
Kabul Tarihi: 3 Temmuz 2005

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması
MADDE 23- (1) Çocuğa yüklenen suçtan dolayı yapılan yargılama sonunda belirlenen ceza, en çok üç yıla kadar (üç yıl dahil) hapis veya adli para cezası ise; mahkemece, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilir.
(2) Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının verilebilmesi için gerekli koşullar şunlardır:

a) Çocuğun daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmamış bulunması.
b) Çocuğun yeniden suç işlemeyeceği hususunda kanaat gelmiş olması.
c) Çocuk hakkında, kişilik özellikleri ile duruşmadaki tutum ve davranışları itibarıyla bir cezaya hükmedilmesine gerek görülmemesi.
d) Suçun işlenmesiyle mağdurun veya kamunun uğradığı zararın, aynen iade, suçtan önceki hale getirme veya tazmin suretiyle tamamen giderilmesi. Suçun işlenmesiyle kamunun uğradığı zarar miktarının belirlenememesi halinde, mahkemece takdir edilecek bir miktarda paranın bir defada Maliye veznesine yatırılması. Ancak bu koşul, çocuğun ailesinin veya kendisinin ekonomik durumunun elverişli olmaması halinde aranmayabilir.

(3) Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının verilmesi halinde, çocuk, beş yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulur. Bu süre içinde çocuğun bir eğitim kurumuna devam etmesine, belli yerlere gitmekten yasaklanmasına, belli yerlere devam etmek hususunda yükümlü kılınmasına ya da takdir edilecek başka yükümlülüğü yerine getirmesine karar verilebilir. Denetim süresi içinde dava zamanaşımı durur.

(4) İkinci fıkranın (d) bendinde belirtilen koşulun yerine getirilememesi halinde; denetimli serbestlik süresince sanığa aşağıdaki yükümlülüklerden biri yüklenerek, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilir:

Sayın Ahu,

Haber konusu genç 18 yaşından küçükse sorunu hallettik demektir.

Yasanın ilgili maddesini aktardım. Kalınlaştırdığım bölüme bakarsak, hakim ceza olarak her şeye hükmedebilir.Kitap okuma cezası yerine; tek ayak üstünde durma cezası da verebilir.

Ancak erginler için böyle cuk diye oturan bir kanun maddesi bulamadım(Henüz). Diğer forumda; cezaların kanuniliğine aykırı olduğundan bu yönde bir başvuru ve yargı kararı var mı?Diye sormuştunuz. Bu cezaya mahkum olan birisi niye kanun yollarına başvursun ki . Sanık ceza almaktan kurtulmuş olmaktadır.

Saygılarımla
Old 29-11-2006, 23:29   #3
hukukcu_gurhan

evet gercekten cok güzel bir ceza belki bu sekilde ülkemizdeki okuyucu kitlesini coğaltabiliriz
Old 30-11-2006, 15:07   #4
allegria

Ben bu tarz ceza veren hakimleri yaratıcı hakimler olarak görüyorum ve çok beğeniyorum bu uygulamalarını isabetli bir karar bence.
Old 15-01-2007, 00:28   #5
ömer adaleti

Sevgili Ahu bugün haberlerde dinledim,okulda üzerinde yuşturucu bulunan bir öğrenciye,savcılık her gün 100 adet öss test sorusu çözme cezası istemiş ve yargıç bu cezayı uygulamağa sokmuş.Şu anda öğrenci her gün çözdüğü 100 adet test sorusunu karakola götürüyor,karakolda savcıya teslim ediyor.Savcının görüşüne göre öğrenci şu anda pek parlak değil bakalım önümüzdeki günlerde ceza bir fayda sağlayacak mı? merakla bekliyorum
Old 15-01-2007, 10:26   #6
sdoğan

merhabalar biz ds çalışanları olarak bu türden cezaların infazını gerçekleştiriyoruz.. çok faydalı bir yaptırım olduğunu düşünüyorum..
şubemizde infazı yapılan bir vakada şahıs okuma cezası bittikten sonra kütüphaneye üye olmuştur.. belki de hayatında ilk defa böyle faydalı bir etkinlik yapmasına olanak tanınmıştır..
verilen cezaların yanında özellikle çocuklara bu tür yaptırımların verilmesini hakimlerimizden talep ediyoruz..
iyi çalışmalar
Old 03-06-2007, 22:24   #7
BOZDOGAN

Peki arkadaşlar 18 yaşından büyükler için böyle uygulamalar var mı? Sanırım kanunda bu konu hakkında bir düzenleme yok.
Old 04-06-2007, 17:42   #8
Kemal Yıldırım

Sayın BOZDOGAN;

Aşağıdaki linkte yer alan haberlere göz atmanızı öneririm

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=13353

Saygılar...
Old 29-09-2007, 01:08   #9
Mehmet Taşcı

Kitap

5237 S.K.nun 50.md. "Kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlar" başlıklı maddenin c, d ve f fıkraları, l8 yaşından büyük sanıklar için BENZER hükümler içermektedir. Ancak Çocuk koruma kanunu daha geniş ve sanıkların ÇOCUK olduğu gerçeğini ön plana aldığı için , bu hususu daha toleranslı düzenlemiştir.
50. maddeye göre sanığa kitap okuma cezası verilmeyebilir ama KÜTÜPHANEYİ TEMİZLEME cezası (görevi desek daha iyi olacak gibi) verilebilir.veya okuma yazma öğretme cezası verilebilir.Gerçekten reform sayılabilecek yasal yenilikler bunlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi