Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

görme engelli hukukçular için mevzuatın seslendirilmesi

Yanıt
Old 25-08-2010, 10:40   #1
Av.Nur Hayat BURAN

Yeni Fikir görme engelli hukukçular için mevzuatın seslendirilmesi

Merhaba,

Görme engelli çok sayıda avukat olduğu gibi çok sayıda hukuk öğrencisi de olduğu malumunuzdur.

Birtakım derneklerde, kendi özel alfabelerinde yazılmış yeterli kitap olmadığından kitapların okunması ve kaydedilmesi yöntemiyle görme engellilere faydalı olunmaya çalışılmaktadır.

Ancak tüm bu çabalar yeterli gelmemektedir. Zira gönüllü okuyucuların çoğu roman türü şeyler okumakta ve akademik çalışmalara yer verilmemektedir.

Bu sebeplerle ben de ne yapabilirim diye düşünürken burada bulunan görme engelli avukat abimizle konuşmanın faydalı olacağını düşündüm. Kendisine nelere ihityaç duyduğunu sordum. O da bana şu sıralar Medeni Kanunun Aileye ilişkin kısmının okunmasının faydalı olacağını söyledi.

Evde önce elime bir kanun aldım, madde madde okuyarak bilgisayarıma kaydetmeye başladım. Sonradan aklıma sitemiz geldi ve sitede şerh bölümünden okumaya başladım. Bazı maddeler hakkında konulan içtihatları da okuyor ses dosyası olarak kaydediyorum.

Bu çabanın sonucunu burada canlı canlı görebileceğim.

Acaba diğer görme engelliler de bu çabadan faydalansa, hatta benim gibi başkaları da başka şeyler okusa, görme engelliler bu şekilde daha çok bilgilense iyi olmaz mı? Ne dersiniz?
Old 25-08-2010, 11:42   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan alameti farika
Merhaba,

Görme engelli çok sayıda avukat olduğu gibi çoks ayıda hukuk öğrencisi de olduğu malumunuzdur.

Birtakım derneklerde kendi özel alfabelerinde yazılmış yeterli kitap olmadığından kitapların okunması ve kaydedilmesi yöntemiyle görme engellilere faydalı olunmaya çalışılmaktadır.

Ancak tüm bu çabalar yeterli gelmemektedir. Zira gönüllü okuyucuların çoğu roman türü şeyler okumakta ve akademik çalışmalara yer verilmemektedir.

Bu sebeplerle ben de ne yapabilirim diye düşünürken burada bulunan görme engelli avukat abimizle konuşmanın faydalı olacağını düşündüm. Kendisine nelere ihityaç duyduğunu sordum. O da bana şu sıralar Medeni Kanunun Aileye ilişkin kısmının okunmasının faydalı olacağını söyledi.

Evde önce elime bir kanun aldım, madde madde okuyarak bilgisayarıma kaydetmeye başladım. Sonradan aklıma sitemiz geldi ve sitede şerh bölümünden okumaya başladım. Bazı maddeler hakkında konulan içtihatları da okuyor ses dosyası olarak kaydediyorum.

Bu çabanın sonucunu burada canlı canlı görebileceğim.

Acaba diğer görme engelliler de bu çabadan faydalansa, hatta benim gibi başkaları da başka şeyler okusa, görme engelliler bu şekilde daha çok bilgilense iyi olmaz mı? Ne dersiniz?

Bu son derece yararlı düşünce ve eyleminiz için teşekkür ederim.
Old 25-08-2010, 12:02   #3
Av. Engin EKİCİ

Sayın alameti farika;

Hassasiyetiniz ve özverili yaklaşımınızdan dolayı tebrik ve teşekkürlerimi sunarım..
Üniversite öğrenciliğim döneminde İstanbul Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde görme engelliler için okuma ünitesi olduğunu hatırlayarak kütüphanenin web sitesine göz attığımda, teknolojik gelişmelerle desteklenmiş şekilde bu hizmetin devam ettiğini öğrendim ve THS'yi takip eden herkesin bilgisine sunmak istedim: "..Kütüphanenin ikinci katına görme engelli okuyuculara hizmet vermek amacıyla 1992 yılında özel bir bölüm açıldı. Açıldığı günlerde bir teyp ve bir mikrofonla gönüllü okuyucular tarafından kasetlere kitapların okunduğu bu bölümde bugün son teknoloji ile donatılmış altı adet özel yalıtımlı ses kayıt odası vardır ve doğrudan dijital ortama kayıt yapılmaktadır..."

Saygılarımla..

http://www.beyazitkutup.gov.tr/kunye.php

http://www.yazmakutup.gov.tr/beyazit/kutuphane.html
Old 25-08-2010, 12:16   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan alameti farika
Sonradan aklıma sitemiz geldi ve sitede şerh bölümünden okumaya başladım. Bazı maddeler hakkında konulan içtihatları da okuyor ses dosyası olarak kaydediyorum.

THS Şerhi'ne PDF, DOC, DOCX, ODT, XLS, CSV ve RTF uzantılı dosyalar eklenebiliyor. Belki Admin MP3 ve WAV uzantılı dosya eklenmesini de sağlar. Böylece örneğin "Sesli mevzuat" mümkün olabilir.
Old 25-08-2010, 13:01   #5
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
THS Şerhi'ne PDF, DOC, DOCX, ODT, XLS, CSV ve RTF uzantılı dosyalar eklenebiliyor. Belki Admin MP3 ve WAV uzantılı dosya eklenmesini de sağlar. Böylece örneğin "Sesli mevzuat" mümkün olabilir.
Merhaba;

Bence de güzel ve yararlı bir düşünce, gerçekleşmesi ihtimalinde gerekli çabayı göstermeye hazır olduğumu bildirmek isterim. Sn. Alameti Farika'ya da açtığı konu için teşekkür ederim.

Saygılarımla...
Old 25-08-2010, 15:32   #6
Admin

Sayın alameti farika'nın özverili ve takdire değer çalışmasına THS olarak ne şekilde katkı sağlayabileceğimizi hep beraber düşünmek açısından bu konuyu genel alanlarda konuşmak istedik. Projeyi duyduğumda benim de ilk aklıma gelen Sayın Aladağ'ın fikriydi, yani bu ses dosyalarını THS şerhi içinde saklamak ve buradan erişebilir kılmak. Bu konuyla ilgili üzerinde düşünmemiz gerekenler ise:
1- Görme engelli meslektaşlarımızın şerhten bu dosyaya erişmeleri nasıl mümkün olacak? Bu erişimi kolaylaştırmak adına bizim teknik olarak yapabileceğimiz birşey var mı, onların bu erişim konusunda ihtiyaçları neler olabilir?
2- Bu çalışmaya kaç üyemiz katılır?
3- Bu projeyi görme engelli meslektaşlarımız kullanır mı, onlara yararlı olacağını düşünürler mi?
4- Projeyi uzun soluklu olarak devam ettirebilir miyiz? (Özellikle gönüllü okuyucu bulma konusunda)
Old 25-08-2010, 15:45   #7
Av. Engin EKİCİ

Sayın Admin;

1- Bilgisayar ve internet konularına hakim arkadaşlarımız bu konuda bilgilerini paylaşacaklardır, şahsen erişimi kolaylaştırmak adına sanırım yapabileceğim bir şey -en azından şimdilik- yok.

2- Çalışmaya ben katılırım Katılıma dair sanırım siz bir anket düzenlersiniz

3- THS gibi sadece gören gözlere değil gönüllere de hitap eden bir aile ortamına görme engelli meslektaşlarımızın ilgi duyacağını tahmin ediyorum.

4- Gönüllü okuyucu olarak katılımların, THS'nin başlangıcından bu yana kazandığı ivme ve hacme bakıldığında artarak devam edeceği inancındayım.

Saygılarımla..
Old 25-08-2010, 16:23   #8
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Admin
1- Görme engelli meslektaşlarımızın şerhten bu dosyaya erişmeleri nasıl mümkün olacak? Bu erişimi kolaylaştırmak adına bizim teknik olarak yapabileceğimiz birşey var mı, onların bu erişim konusunda ihtiyaçları neler olabilir?

Görme engelliler özel klavye ile bilgisayar ve internet kullanabilmektedirler. Bu açıdan THS ana sayfasına ulaşmaları sorun olmasa gerek. Klavyeden girilen karakterleri algılayan bir javascript kodunun index.php'ye eklenmesi ile THS ana sayfasından örneğin "yasa" yazıldığında görme engelliler için hazırlanacak mevzuat sayfasına ulaşılması, burada da yine klavye girişi ile "MK" yazılınca Medeni Kanun, "TTK" yazınca Ticaret Kanunu vb. ses dosyasına erişilmesi sağlanabilir.
Old 25-08-2010, 21:23   #9
Admin

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Katılıma dair sanırım siz bir anket düzenlersiniz
Ben de bunu düşündüm, hatta hala da düşünüyorum da itiraf etmek gerekirse, bu anketler bilahare hayalkırıklıkları yaratabiliyor. BKZ.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=16302
http://www.turkhukuksitesi.com/showp...5&postcount=71

Alıntı:
Görme engelliler özel klavye ile bilgisayar ve internet kullanabilmektedirler.
Sayın alameti farika (veya görme engelli bir meslektaşımıza ulaşma şansı olan bir başka üyemiz) bu konudaki teknik detayları (bu özel klavyelerin nasıl çalıştığı, hangi sitelere erişebildiği, siteden nasıl bir teknik altyapı istediği, nasıl bir javascript'e ihtiyaç duyduğu vs.) biraz daha ayrıntılı olarak buraya aktarırsa bu konuda bir proje üretebileceğimize inanıyorum.
Old 25-08-2010, 22:59   #10
Av.Nur Hayat BURAN

Sayın Admin,

Bu konuyla hemen ilgilenip sizleri bilgilendireceğim. Foruma katılan ve destek veren tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.
Old 27-08-2010, 11:20   #11
ElifŞimşek

Bir kaç yıl önce uzaktan bir akrabamızın görme engelli kızıyla tanıştığımdan beri içimde hep bu konuda birşeyler yapmaya dair yoğun istek vardı. Çünkü okuyacak çok fazla bir şey bulamadığından, kaydedilmiş sesli kitapların azlığından oysa onların bu tip çalışmalara ne kadar ihtiyaç duyduklarından bahsetmişti. Ancak nasıl yapacağımı, işin teknik boyutunun nasıl halledildiğini bilemeyişimden dolayı bir türlü bu düşüncemi hayata geçirememiştim. Şimdi böyle bir konunun açıldığını görünce büyük heyecan duydum. Seve Seve gönüllü okuyucu olabilirim. Konuyla ilgilenen arkadaşların yönlendirmesini ve bilgilendirmesini bekliyorum. Ayrıca konuyu açan arkadaşımıza da cidden tüm samimiyetimle teşekkür ediyorum.
Old 27-08-2010, 12:29   #12
Av.Nur Hayat BURAN

Sayın Admin,

Acaba Görme Engelliler için Web Sayfalarında Erişilebilirliğin Sağlanması başlıklı yazının bulunduğu http://hci.metu.edu.tr/conference/gorme_engelliler.pdf link bize yardımcı olur mu? Ayrıca linkte adı geçen şahıslara da mail attım yardımcı olmaları için ama henüz bir yanıt gelmedi.
Old 27-08-2010, 13:25   #13
Levent Cirit

Ben de elimden geldiğince gönüllü okuyucu olarak katkıda bulunacağım ancak bizim amatör olarak yapacağımız kayıtların kalitesi acaba bu dosyaya ihtiyaç duyacak arkadaşlar açısından sorun mudur? Zira maalesef hiçbirimizin evinde veya ofisinde bir stüdyo bulunmamakta...
Old 28-08-2010, 13:39   #14
Admin

Alıntı:
Yazan Levent Cirit
Ben de elimden geldiğince gönüllü okuyucu olarak katkıda bulunacağım ancak bizim amatör olarak yapacağımız kayıtların kalitesi acaba bu dosyaya ihtiyaç duyacak arkadaşlar açısından sorun mudur? Zira maalesef hiçbirimizin evinde veya ofisinde bir stüdyo bulunmamakta...
Bu konuda profesyonel kaydın sorun olacağını hiç sanmıyorum. Görme engelli ziyaretçilerimizin ihtiyacı metni duymaktan ibaret olarak gözüküyor ve evimizdeki bilgisayara bağlı bir mikrofona metnin okunması ve bunun wav dosyası olarak kaydedilmesi bu ihtiyacın görülmesi için yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

THS Şerhine böyle bir özellik eklememiz mümkün. Kanun metinleri üyelerimiz tarafından tek tek wav dosyası olarak kaydedilirse, bunları şerh üzerindeki metinlere ekleyebilir ve tıklandığında sesin dinlenmesini sağlayabiliriz.

Benim daha çok aklıma takılan, görme engelli bir meslektaşımızın bu ses dosyasının linkine nasıl erişeceği konusundaydı ancak düşünebildiğim kadarıyla bunun bir çaresi yok. Sanıyorum biz bu ses dosyalarını internette sunmakla yetineceğiniz ve görme engelli meslektaşımızın bu dosyaları bir başkasının yardımıyla kendi bilgisayarına transfer ettikten sonra dilediği şekilde dinlemesi mümkün olacak. Benim özellikle sormak istediğim bu meslektaşlarımızın kullandığı özel bir program vs. varsa ve bu programın da teknik bir ihtiyacı varsa,bu ihtiyacı öğrenmek ve sistemi buna göre hazırlayıp hazırlayamayacağımızı düşünmekti ancak sanıyorum böyle bir program mevcut değil.
Old 28-08-2010, 13:57   #15
ElifŞimşek

Ben sitenin belirlediği bir kanunu seslendirmeye hazırım. Buradan veya özelden ilgililerce ulaşılması ve bilgi verilmesi durumunda seslendirmeye hemen başlayabilirim.
Old 01-09-2010, 13:28   #16
Admin

Şerhimize bu özelliği ekleyecek değişiklikleri yaptım. Elinizdeki sesli dosyaları madde metinlerine YENİ ŞERH EKLEYİN/Ses Dosyası Eklemek İstiyorum seçeneğini kullanarak ekleyebilirsiniz.
(Örnek bir şerh için tıklayınız: http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=6434 )

Bu özellik şu anda test aşamasındadır, bazı ufak tefek hatalar/sorunlar olabilir. Eğer bir sorunla karşılaşırsanız düzeltebilmem için lütfen bana bilgi veriniz ve sorunu detaylı anlatınız (ne yaparken nasıl bir hata çıktı vs.)

Ses dosyalarını şerhe eklerken aşağıdaki konulara dikkat etmemizi rica ediyorum:

1- Her maddeyi ayrı bir ses dosyası olarak kaydediniz ve ilgili maddeye ekleyiniz (bir diğer deyişle birden fazla maddeyi aynı anda okumayınız, her şerh tek madde ile ilişkilendirilebildiğinden onları şerhe eklemek mümkün olmayacaktır)

2- Madde metnini okurken başında madde numarasını da okuyunuz (örneğin "MADDE 132" gibi).

3- Sadece sizin tarafınızdan seslendirilmiş dosyaları şerhe ekleyiniz, telif hakkı size ait olmayan başkaları tarafından seslendirilmiş sesli dosyaları şerhe eklemeyiniz.

4- Ses dosyalarında sadece madde metnini okuyunuz, madde içindeki diğer bilgileri, şerhleri, içtihatları vs. okumayınız (ileride bu şerhler için ayrı ses dosyaları yaratabiliriz, projemiz şimdilik sadece madde metinlerinin seslendirilmesine yönelik olarak tasarlanmıştır).

5- Sorunları/hataları vs. bana bildiriniz.

Projemizi bu başlık altında bir süre test ettikten ve hataları ayıkladıktan sonra siteye de ayrıca duyuracağım. Şimdilik test aşamasında olduğumuz için genel bir duyuru yapmak istemedim.
Old 01-09-2010, 13:59   #17
Av.Nur Hayat BURAN

Sayın Admin size tüm özverili çalışmalarınız için çok teşekkür ederim. Kayıtlarımı akşam eklemeye başlayacağım. iyi çalışmalar...
Old 01-09-2010, 14:57   #18
Av.Duygu Işık Behrem

Bu kıymetli fikri için canım arkadaşım alameti farika'ya,
Uğraşıp çözüm yolunu bulduğu ve uygulamayı sağladığı için Adminimize,
İlgi gösteren ve gösterecek tüm meslektaşlarıma kendi adıma teşekkür ediyorum.

Ben de zaman buldukça ve evdeki bilgisayarım ile becerebilirsem, gönüllü okuyuculuk yapmak isterim.

Sayın Admin, bunun için gönüllü okuyuculara özel bir alan belirlemesi ve görevlendirme yapılacak mı yoksa kendimiz uygun gördüğümüz yerden mi başlayalım?
Old 01-09-2010, 16:21   #19
ElifŞimşek

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
Sayın Admin, bunun için gönüllü okuyuculara özel bir alan belirlemesi ve görevlendirme yapılacak mı yoksa kendimiz uygun gördüğümüz yerden mi başlayalım?

Duygu hanım tamda sormak istediğim soruyu sormuş. Eğer bu konuda da bir bilgilendirme yaparsanız biran evvel başlayabiliriz diye düşünüyorum. Emekleriniz içinde ellerinize sağlık.
Old 01-09-2010, 19:03   #20
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
Şu aşamada projeye katılmak isteyen herkesin kendi uygun gördüğü şekilde (istediği kanundan vs.) başlamasını önerebilirim. Çalışmaya katılacak üyelerimiz dilerlerse bu başlık altında da haberleşebilir ve koordinasyon sağlayabilirler. Sayın alameti farika MK üzerinde çalışıyor sanıyorum, dileyen üyelerimiz bu kanundaki çalışmaya katılabilir.

Eğer bu projede süreklilik sağlarsak bu organizasyonu bir HÇG haline getirmeyi de düşünebiliriz. Yeterki, katılım sürekli olsun.
Old 01-09-2010, 20:06   #21
Av.Nur Hayat BURAN

Varsayılan medeni kanun

Evet ben ilk mesajımda da ilettiğim gibi Medeni Kanunun aile bölümünü okuyorum ama içtihatları da maddenin hemen akabinde okuyup kaydetmiştim. Bu sebeple okuyup kaydettiğim halde bazı maddeleri ekleyemedim. O maddeleri yeniden kaydedeceğim. Medeni Kanun'dan başladığımıza göre onu tamamlayalım önce derim ben. Siz ne dersiniz?
Old 01-09-2010, 21:00   #22
Av.Duygu Işık Behrem

Ben şimdilik, TMK 1 ila 55. maddeler arasını üstlenebilirim.
Bitirdiğimde yeni görev edinirim.
Uygun mudur?
Old 02-09-2010, 08:53   #23
ElifŞimşek

Bende miras hukukunu alırım eğer sizlere uyarsa.
Old 02-09-2010, 15:05   #24
Av.Nur Hayat BURAN

Duygucum, okumaya başlamışsın gördüm, katkın için teşekkürler...

Sayın elfokumus siz de miras okursanız seviniriz, size de katkınız için teşekkürler...
Old 02-09-2010, 15:40   #25
Levent Cirit

Kanaatimce öncelikle 1982 Anayasasını seslendirmek uygun olacaktır. Bu görevi seve seve üstlenirim. Ancak aklıma gelen 1-2 soruyu sormadan edemeyeceğim;
1) Herhangi bir madde değiştiğinde değişikliği okuyamayan arkadaşlar bundan nasıl haberdar olacak? Seslendiren kişiye değişikliğe göre güncelleme yapması yükümlülüğünü yüklemenin de uygun olmayacağı kanaatindeyim.
2) Her ne kadar sayın Admin madde madde seslendirme yapmamızı söylemişse de kanunları tek bir dosya olarak seslendirmek ve böylece engelli arkadaşların devamındaki maddelere ulaşımını kolaylaştırmayacak mıdır?
Old 02-09-2010, 15:55   #26
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Kanaatimce öncelikle 1982 Anayasasını seslendirmek uygun olacaktır. Bu görevi seve seve üstlenirim. Ancak aklıma gelen 1-2 soruyu sormadan edemeyeceğim;
1) Herhangi bir madde değiştiğinde değişikliği okuyamayan arkadaşlar bundan nasıl haberdar olacak? Seslendiren kişiye değişikliğe göre güncelleme yapması yükümlülüğünü yüklemenin de uygun olmayacağı kanaatindeyim.
2) Her ne kadar sayın Admin madde madde seslendirme yapmamızı söylemişse de kanunları tek bir dosya olarak seslendirmek ve böylece engelli arkadaşların devamındaki maddelere ulaşımını kolaylaştırmayacak mıdır?

Sayın meslektaşım,
1. sorunuza cevaben şöyle düşünüyorum:
Şerhte görünen madde ne ise onun okunması daha iyi olacaktır. Şayet maddede değişiklik var ise dileyen üye bunu da şerhe ekleyebilir. Bu durumda seslendirmesi yapılan maddede değişiklik yapılmış olsa bile dinleyen kişi maddenin değişiklikten önceki halini de duyabilmiş olur. İsteyen üye de maddenin yeni halini seslendirebilir. Böylece hem maddenin eski hali hem de yeni halini ekleyerek seslendirmesini de tamamlayabilir.

2. sorunuza cevaben de;
Tek bir dosya haline getirmemiz halinde kanunun tamamını dinlemek istemeyen, sadece belli maddeleri dinleme isteğinde olan üyelere zorluk teşkil edecektir diye düşünüyorum. Bu nedenle bence tek tek seslendirme yapmak daha sağlıklı olacaktır.
Old 02-09-2010, 16:08   #27
Levent Cirit

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
2. sorunuza cevaben de;
Tek bir dosya haline getirmemiz halinde kanunun tamamını dinlemek istemeyen, sadece belli maddeleri dinleme isteğinde olan üyelere zorluk teşkil edecektir diye düşünüyorum. Bu nedenle bence tek tek seslendirme yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Kanımca dinleyen kişi her zaman ileri-geri tuşlarını sararak dinlemek istemediği kısmı atlayabilir. Ancak maddelerin tek tek eklenmesi halinde örneğin 500-600 maddelik bir kanunda inceleme yapmak isteyen görme engelli bir kişinin 500 dosya indirmesi gerekecektir. Kişi zaten görebilse, girip dosyayı da okuması mümkündür. Göremeyen bir kişinin her bir dosyayı indirmesi için ortalama 3 tuşa basması gerekeceğini düşünürsek 500 maddeyi indirmek için 1.500 tuş eder. Bir de daha sonra bilgisayarında bunları tasniflemesi var. Oysa tek bir dosya halinde yüklemek mümkün olsa sanırım engelli arkadaşlarımız için daha kolay bir yöntem olur.
Saygılar...
Old 02-09-2010, 16:32   #28
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Levent Cirit
Kanımca dinleyen kişi her zaman ileri-geri tuşlarını sararak dinlemek istemediği kısmı atlayabilir. Ancak maddelerin tek tek eklenmesi halinde örneğin 500-600 maddelik bir kanunda inceleme yapmak isteyen görme engelli bir kişinin 500 dosya indirmesi gerekecektir. Kişi zaten görebilse, girip dosyayı da okuması mümkündür. Göremeyen bir kişinin her bir dosyayı indirmesi için ortalama 3 tuşa basması gerekeceğini düşünürsek 500 maddeyi indirmek için 1.500 tuş eder. Bir de daha sonra bilgisayarında bunları tasniflemesi var. Oysa tek bir dosya halinde yüklemek mümkün olsa sanırım engelli arkadaşlarımız için daha kolay bir yöntem olur.
Saygılar...

Tamamen katılıyorum. Görme engellilerin gereksinimi sadece sesli kitap şeklinde mevzuattır.
Old 02-09-2010, 16:44   #29
Av.Duygu Işık Behrem

Konunun teknik yönlerini çok fazla bilmediğimden soruyorum. Diyelim tek dosya içerisinde okumaya başladık, yorulunca kaydı durdurduk, sonra yine başlattık burada sorun yok. Ancak kayda devam ettik ve diyelim ki devamında okurken ciddi bir hata yaptık, kelimeleri yanlış okuduk ya da başka bir şey oldu. Bu durumda ilgili kısmı silip kaldığımız yerden devam etmek mümkün müdür? Açıkçası ben dün yaptığım kayıtlarda hiç böyle bir seçenek gördüğümü hatırlamıyorum. Bunun bir çözümü yoksa, okuyucu için büyük zorluk teşkil etmez mi?

Bir de ben bir şey sormak istiyorum. Cehaletime verin bilgisayardaki teknik hususlara çok uzağım.

Bütün wma dosyalarını ardı ardına ekleyerek tek bir dosyada birleştirmenin mümkün olduğu bir sistem var mıdır? Eğer var ise diyelim ki bir kanunun tüm maddelerinin okuması bittiğinde, tüm kayıtları tek dosyada birleştiren bir ana dosyayı da ilgili mevzuata ekleyebiliriz.
Old 02-09-2010, 16:58   #30
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
Konunun teknik yönlerini çok fazla bilmediğimden soruyorum. Diyelim tek dosya içerisinde okumaya başladık, yorulunca kaydı durdurduk, sonra yine başlattık burada sorun yok. Ancak kayda devam ettik ve diyelim ki devamında okurken ciddi bir hata yaptık, kelimeleri yanlış okuduk ya da başka bir şey oldu. Bu durumda ilgili kısmı silip kaldığımız yerden devam etmek mümkün müdür? Açıkçası ben dün yaptığım kayıtlarda hiç böyle bir seçenek gördüğümü hatırlamıyorum. Bunun bir çözümü yoksa, okuyucu için büyük zorluk teşkil etmez mi?

Bir de ben bir şey sormak istiyorum. Cehaletime verin bilgisayardaki teknik hususlara çok uzağım.

Bütün wma dosyalarını ardı ardına ekleyerek tek bir dosyada birleştirmenin mümkün olduğu bir sistem var mıdır? Eğer var ise diyelim ki bir kanunun tüm maddelerinin okuması bittiğinde, tüm kayıtları tek dosyada birleştiren bir ana dosyayı da ilgili mevzuata ekleyebiliriz.

Konu bilgisayar olunca, "olmaz" diye birşey yoktur.
Hataları önlemek için MK, TTK gibi uzun yasalar bölüm bölüm kaydedilip, sonra birleştirilebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi