Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ortaklığın giderilmesi davasında Uyap'a değer girmek

Yanıt
Old 10-08-2022, 19:21   #1
Metrdotel

Varsayılan Ortaklığın giderilmesi davasında Uyap'a değer girmek

Merhaba sayın meslektaşlarım
Sizlere bir sorum olacak izninizle
Ben meslek hayatına yeni başlamış genç bir avukatım ve malesef staj dönemini verimli geçiremedim ve şimdi karşımda ilk potansiyel davam var. Bu dava bir ortaklığın giderilmesi davası ve ben Uyap'ı biraz kurcalamak için girdiğimde bu davayı açarken değer girilmesi gerektiğini gördüm. Sorum şu ki bu taşınmazın değerini mahkeme bilirkişi vasıtasıyla belirlemeyecek mi ? Peki biz neye dayanarak böyle bir değer girebiliriz davayı açarken ? Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim
Old 11-08-2022, 09:59   #2
Admin

Siz şu anda size göre olan değerini girerek davanızı açabilirsiniz. Hiç fikriniz yoksa belediye rayiç değerini kullanabilirsiniz veya davanızda belirli bir değer iddianız varsa bu değeri de kullanabilirsiniz.

Dava görülürken bilirkişi tespitinde daha yüksek bir değer çıkarsa, hakim eksik harcı size tamamlatacak.
Old 11-08-2022, 10:04   #3
Metrdotel

Alıntı:
Yazan Admin
Siz şu anda size göre olan değerini girerek davanızı açabilirsiniz. Hiç fikriniz yoksa belediye rayiç değerini kullanabilirsiniz veya davanızda belirli bir değer iddianız varsa bu değeri de kullanabilirsiniz.

Dava görülürken bilirkişi tespitinde daha yüksek bir değer çıkarsa, hakim eksik harcı size tamamlatacak.

Yanıtınız için çok teşekkür ederim
Old 12-08-2022, 21:17   #4
Lord Mozart

Ortaklığın giderilmesi davası maktu harca tabidir. Uyapta maktu harca tabi davalarda dava değeri girmeye çalışsanızda sistem girişe müsade etmediği için harca esas değer girişi yapılmasına gerek yoktur.
Old 28-12-2022, 23:59   #5
Av.Ayşegül Akbal

Dava açılırken maktu harca tabii bunu biliuorum ama uyapta ortakligin giderilmesi başlığı altında 3 seçenek çıkıyor ..
-elbirligi mülkiyetinde (sozlesmeden doğan )
-Paylı mülkiyette
-Miras nedenli
İlk ikisi maktu harç gösteriyor ama 3.sebepten açarsanız dava değeri girin diyor ..Bu kısım kafamı çok karıştırdı. .
Ancak değer girin dediği yere ne yazarsaniz yazın sabit bir harç çıkıyor ..yani 10 lira ya da 1 milyona da 826 lira harç çıktı ..Henüz bugün yaptığım için çok iyi hatırlıyorum ..
Bugünkü davam mirastan kaynaklı Elbirligi mülkiyetin giderilmesi idi ancak secenekerde tam olarak bu başlık olmadığı için ilk seçeneği seçtim maktu olanı ..Daha önce de böyle yapmıştım sorun yaşamadım ..Harç vs tamamlama olmadı maktu olarak bitti dava. .İş satış kısmına gelince nispi harcı orada ödüyorsunuz ..
Ama bu durumu aydınlatmaları lazım ..Kafa karıştırıyor hakikaten ..
Old 29-12-2022, 00:12   #6
Av.Ayşegül Akbal

Alıntı:
Yazan Admin

Ben daha önce ortaklığın giderölmesi davalarini hep maktu açtım ve harç tamamlatma da söz konusu olmadı ..Davalar da sonuclandi..Siz birebir örneğini yaşadınız mı ? Çünkü tereddüte düştüm şimdi ..
Old 22-07-2023, 20:15   #7
AVUKAT2549

Alıntı:
Yazan Av.Ayşegül Akbal
Dava açılırken maktu harca tabii bunu biliuorum ama uyapta ortakligin giderilmesi başlığı altında 3 seçenek çıkıyor ..
-elbirligi mülkiyetinde (sozlesmeden doğan )
-Paylı mülkiyette
-Miras nedenli
İlk ikisi maktu harç gösteriyor ama 3.sebepten açarsanız dava değeri girin diyor ..Bu kısım kafamı çok karıştırdı. .
Ancak değer girin dediği yere ne yazarsaniz yazın sabit bir harç çıkıyor ..yani 10 lira ya da 1 milyona da 826 lira harç çıktı ..Henüz bugün yaptığım için çok iyi hatırlıyorum ..
Bugünkü davam mirastan kaynaklı Elbirligi mülkiyetin giderilmesi idi ancak secenekerde tam olarak bu başlık olmadığı için ilk seçeneği seçtim maktu olanı ..Daha önce de böyle yapmıştım sorun yaşamadım ..Harç vs tamamlama olmadı maktu olarak bitti dava. .İş satış kısmına gelince nispi harcı orada ödüyorsunuz ..
Ama bu durumu aydınlatmaları lazım ..Kafa karıştırıyor hakikaten ..

Merhaba Sayın Meslektaşlarım,
Ben de intikali gerçekleşmemiş taşınmazları olan müvekkilim adına ortaklığın giderilmesi davası açacağım fakat Uyap üzerinden hangi seçeneği seçmem gerektiği konusunda kafam karıştı. Herhangi birisini seçmemin mahsuru var mıdır?
Bana göre miras nedenli ortaklığın giderilmesi olan üçüncü seçenek ama onda da dava değeri girilmesi gerekiyor. Maktu harca tabii olarak biliyorum. Ne tutar yazmam gerektiğini kestiremedim. Ne önerirsiniz?
Teşekkür ederim.
Old 01-08-2023, 19:07   #8
hukuk işçisi

Alıntı:
Yazan AVUKAT2549
Merhaba Sayın Meslektaşlarım,
Ben de intikali gerçekleşmemiş taşınmazları olan müvekkilim adına ortaklığın giderilmesi davası açacağım fakat Uyap üzerinden hangi seçeneği seçmem gerektiği konusunda kafam karıştı. Herhangi birisini seçmemin mahsuru var mıdır?
Bana göre miras nedenli ortaklığın giderilmesi olan üçüncü seçenek ama onda da dava değeri girilmesi gerekiyor. Maktu harca tabii olarak biliyorum. Ne tutar yazmam gerektiğini kestiremedim. Ne önerirsiniz?
Teşekkür ederim.
Merhaba.
Dilediğiniz gibi seçip açabilirsiniz. Maktu harç ile görülüyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi