Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kumam ve resmi nikahlı eşim beni evden atmak istiyor

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-06-2011, 16:26   #1
Konuk

Varsayılan Kumam ve resmi nikahlı eşim beni evden atmak istiyor

Ben şu an 76 yaşındayım resmi nikahlı eşim benim sağlık problemlerimi gerekçe göstererek bir kadınla dini nikahla yaklaşık 20 sene önce evlendi bende çocuğum ve bana sahip çıkacak yakınım olmadığı için bu durumu kabullenmek zorunda kaldım.Önceleri kadın bana kötü davransada kocam beni teselli ediyordu ancak zaman içinde kocamında bana olan davranışları gittikçe kötüleşti ölsün diye gözümün içine bakar hale geldiler kendimize ait evimizi kocam satıp yeni bir ev aldı tapusunu ise kadınla ortak tapu yaptırdı sanki kadında para katmış ortak almışlar gibi gösterdi.
Şu anda beni dışarı attılar ben yakınıma sığındım evi satıp başka bir yere yerleşeceklerini ve benden kurtulacaklarını söylüyorlar ne allahtan korkuyorlar nede kuldan utanıyorlar ben eşimin felçli annesine ölene dek baktım benim sakat kalmamın sebebide ağır kaldırmaktan kaynaklı bel kaymasıdır.
Sizden ricam ben ne yapmalıyım yasalar beni nasıl korur
maddi olarak kocama muhtacım ayrıca bu bana yapılanların yanlarına kalmasınıda istemiyorum sizden acil yardım istiyorum
Old 13-06-2011, 19:17   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

****Eşinize karşı sadece "nafaka" talepli bir dava açabilirsiniz. Kusurunuz bulunmaksızın evden atılmış durumdasınız. Eşinizin bu kusurlu davranışlarını kanıtlayarak tarafınıza tedbir nafakası bağlanmasını isteyebilirsiniz.

****Ev üzerinde aile konutu şerhi aldırmanız mümkündür. Eşinizin hissesi olan ev aile konutu olarak kullanılmakta idi. Tapuya gitmeniz gerekecektir. Gerekli belgeler aşağıdadır. Bu şerh ile evin satımını önleyebilirsiniz.
Alıntı:
Aile konutu, ailenin devamlı olarak ikametine ayrılan konuttur. Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir.
İstenen Belgeler
1- Aile konutunun bulunduğu yerden alınmış ailenin yerleşim yeri (ikametgah) belgesi,
2- Gerektiğinde taşınmaz malın şerhi talep edilen taşınmaz mal ile aynı olduğunun kadastro müdürlüğünce tespit edilmesi,
3- İstemde bulunan eşin, tapudaki malikin eşi olduğuna dair nüfus kayıt örneği,
4- İstemde bulunanın nüfus cüzdanı veya pasaportu, varsa bir adet vesikalık fotoğrafı.
İstem Belgesinin Yazımı
Yukarıda nitelikleri yazılı taşınmaz malın maliki/hissedarı bulunan ..... ......' ekte sunduğum Nüfus Kayıt Örneğinden de anlaşılacağı üzere eşimdir. Yine ekte sunduğum .....ilçesi, .....Mahallesi Muhtarlığından aldığım ../../2008 tarihli Yerleşim Yeri (İkametgah) Belgesinden de anlaşılacağı üzere bu taşınmaz malı aile konutu olarak kullanmaktayız. Bu itibarla, Medeni Kanunun 194. Maddesi uyarınca tapu kütüğüne aile konutu şerhi verilmesini arz ve talep ederim.

İşlemin Mali Yönü
Aile konutu şerhinin tapu kütüğüne yazımı ve şerhin terkini için her hangi bir harç veya vergi alınamaz. Çünkü Harçlar Kanununa ekli (4) sayılı Tarifede böyle bir harç alınacağı öngörülmemiştir.

Eğer boşanma davası açmak istiyorsanız, yine nafaka talebiniz ve ayrıca maddi ve manevi tazminat talebiniz de olabilir.

Eviniz 2002 öncesinde alınmış ise ve siz çalışmıyorsanız ev üzerinde bir hak iddia etmeniz olası gözükmemektedir. 2002 öncesi alınıp, 2002 sonrasında satılıp alınan yeni ev üzerinde de eşiniz kişisel malını satıp yerine başka biriyle ortaklaşa ev aldığından yine bu yeni alınan ev üzerinde de hakkınız olmaz.Kişisel malı ile aldığını kanıtlayacaktır. Yeni alınan bu eve harcanan para satılan eve ek yapılarak alınmışsa bu eklenen meblağ üzerinde tasfiye payı alacağınız doğabilecektir. Burada 3. kişinin evi almış gibi gözükmesi TMK.229 anlamında kötüniyetli tasarruf olarak kabul edilebilecektir.

Tasfiye alacağınız için önce boşanma davası olmalı, bu dava boşanma ile sonuçlanmalı ve kesinleşmelidir. sonrasında da yukarıda izah etmeye çalıştığım biçimde, evin alımı artı(+) bir para ile 2002 sonrasında yapılmış ise bu artı değer üzerindne alacağınız hesaplanır.

Bu konu oldukça detay bilgi gerektirmektedir. Lütfen doğrudan bir avukatla görüşünüz.

Bunun haricinde eşinizden ŞİDDET görmektesiniz. Bunun için de yine hiç boşanma davası açmadan en yakın aile mahkemesine ücretsiz olarak başvurup kişiler hakkında aşağıdaki TEDBİR kararlarının verilmessini isteyebilirsiniz.
Alıntı:
Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.

Yukarıdaki tedbirleri en fazla 6 ay için verirler ancak 6 ay sonrasında tekrar isteyebilirsiniz. Atıldığınız evden eşinizin uzaklaştırılmasına şiddete yönelik davranışlarına son vermesine yönelik kararlar aldırabilirsiniz.

Tüm bunlardan hariç eziyet hakaret, fiziki şiddet, tehdit görüyorsanız "kişileri" DOĞRUDAN Cumhuriyet Başsavcılığı'na SUÇ DUYURUSUNDA bulunabilirsiniz.

Sayın Katılımcı,

Lütfen tek başınıza hareket etmeyiniz. Mutlaka bir profesyonel avukattan destek alınız. Daha güçlü olursunuz.

Maddi durumunuzun avukatlık ücreti ödemeye elverişli olmadığını kanıtlamanız halinde size ücretsiz avukatlık hizmeti sağlanacaktır. Bunun için bulunduğunuz yerin il barosuna (avukatlık örgütü) başvurunuz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi