Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Şaka Nasıl Yapılır?İnternet Ortamında Saygılı İletişim Yolları Nelerdir?

Yanıt
Old 20-07-2009, 23:26   #1
Nur Deniz

Varsayılan Şaka Nasıl Yapılır?İnternet Ortamında Saygılı İletişim Yolları Nelerdir?

Bu mesajı okuduğunuza göre sizde internette iletişim kuruyorsunuz demektir.

Karşılıklı sohbet edemediğimize göre bazen gereksiz kırgınlıklar yaşıyoruz. Oysaki bu yüz yüze konuşmada çok daha rahat olabilecek bir ifade, ne yazık ki internet ortamında zorluğa neden oluyor.

Tartışma forumlarında ise, söz uçar yazı kalır , düşüncesinin adeta savaşını veriyoruz.

Bu durumun daha sağlıklı bir şekilde olabileceğine inanan, önerileri olanları bu foruma bekliyorum.

Saygılarımla..
Old 21-07-2009, 17:09   #2
Av.Özgür KARABULUT

Merhabalar;

Ben bunun bir tür otokontrol veya empati mekanizması ile mümkün olacağını düşünüyorum. Sizin de belirttiğiniz gibi, yüz yüze olmayan konuşma ve yazışmalarda eksik kalan şey bakış, eda, tavır, jest, mimik vesairedir. Yani şöyle bir diyalog düşünelim (ki yaşadım ben bunu):

"- Özgürcüğüm bahsettiğin dosyaya bakamadım.
- Ayıp ettin...
- Kusura bakma ama işim vardı işte!!!
- Yok, yani ben mühim değil anlamında şey ettiydim..."

(Ki biliyorsunuz bu çok küçük bir örnek, iletişimsizlik bir sanattır. Mizah bu sanatın içerisindeki en geniş alanı kaplar)

Arkadaşımdan ilk mesajı aldığımda dilekçe yazıyrdum ve kaptırmış gidiyordum, cevap vermemezlik de etmeyeyim dedim, ayıp olur. Cevabımın sonuna bir ( ) eklesem ondan o cevabı almayacaktım.

Yani, "iletişim" karşılıklıdır ve sanal ortamda da hangi ruh haliyle ve hangi yüz ifadesiyle yazdığımızı bilmeyen bir karşı taraf var. Bu yüzden olabildiğince açık, anlamlı cümleler kurmaya; konuşmanın gidişatına göre farklı anlamlara bürünebilecek cümle ve kelimelerden kaçınmaya, yazdığımızı göndermeden önce bir de okuyucunun gözünden okumaya dikkat edersek sorunları asgariye indirebiliriz, diye düşünüyorum...

Bu arada, konuyu açtığınız için teşekkürler Nur Deniz
Old 21-07-2009, 22:56   #3
üye25928

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Bu mesajı okuduğunuza göre sizde internette iletişim kuruyorsunuz demektir.

Karşılıklı sohbet edemediğimize göre bazen gereksiz kırgınlıklar yaşıyoruz. Oysaki bu yüz yüze konuşmada çok daha rahat olabilecek bir ifade, ne yazık ki internet ortamında zorluğa neden oluyor.

Tartışma forumlarında ise, söz uçar yazı kalır , düşüncesinin adeta savaşını veriyoruz.

Bu durumun daha sağlıklı bir şekilde olabileceğine inanan, önerileri olanları bu foruma bekliyorum.

Saygılarımla..

Kesinlikle katılıyorum, hatta ben de yaşadıklarımdan ekleyeyim.

Mesela sevgilinizle aranız bozuksa mümkünse telefondan uzak durun sorunları yüz yüze halletmeye çalışın yoksa sonu üzücü olabiliyor. Bir sözü karşıdakinin yüzünün içine bakarak söyleyebilmek, o cesareti göstermek, vardır bir de mesaj yoluyla bir anlık sinirin kurbanı olmak vardır.

İnsanları kırmanın kolay yollarından birisidir, interaktif ortamdaki muhabbetler. Ben bu yüzden elimden geldiği kadar bu konuda hassasiyet sergilemeye çalışıyorum ayrıca arkadaşlarıma da telefonda mesaj atarsam ya da msnde bir şey söyler de aramız bozulursa kesinlikle dikkate almayın derim, nitekim bir kaç defa denedim arkadaşlarım dikkate almadı, internet ortamındaki kırıcılığımı yüzlerine karşı sergileyemedim. Hassas olduğum bir konudur, açmanız isabet olmuş.
Old 22-07-2009, 00:05   #4
Nur Deniz

Kişileri tanımadan şaka yapmak doğru mudur?

Şaka kişisel midir?

Kişiselse herkesin gülmesi nasıl engellenir?Kısaca şaka yerine nasıl ulaştılır?
Old 22-07-2009, 11:13   #5
yeditepelişehir

Alıntı:
Kişileri tanımadan şaka yapmak doğru mudur?

Şaka kişisel midir?

Kişiselse herkesin gülmesi nasıl engellenir?Kısaca şaka yerine nasıl ulaştılır?
Doğru yerde doğru zamanda yapılan şakaların ve esprilerin -muhatabamızı tanımıyor olsak da- sakıncası yoktur.Şaka,şaka yaptığımız muhatapla aramızdaki samimiyete göre çok basit şakalardan ağır diyebileceğimiz şakalara kadar gidebilir,yani kişiseldir bence.Bir grubun içindeki arkadaşımıza birebir de yapacağımız şakaları yapmamalıyız tabi. Diğer kişiler de gülebileceği için ve arkadaşımız da rahatsız olabileceği için doğru yer-doğru zaman ilkesine dikkat etmemiz gerekir diye düşünüyorum.
Old 22-07-2009, 11:28   #6
yeditepelişehir

Tanımadığımız kişilere şaka nasıl yapılır,böyle birşey mümkün mü diyenler olabilir.Geniş bir uygulama alanı olmamakla beraber öğrenci yurtlarını ve asker ocaklarını tanımadıklarımıza şaka yapabileceğimiz yerlerin tepesine koyabiliriz Öğrenci yurduna yada yurtta kaldığınız odaya yeni gelen arkadaşlara ' bu battaniye ve yastığı al doğruca ziraat bankası x şubesine git kaydını yaptır sana bir numara versinler vs ' şeklinde yapılan şaka ilk kez gördüğünüz,tanımadığınız birine yapılan şakaya örnek olarak verilebilir
Old 22-07-2009, 11:31   #7
Nur Deniz

Hiç tanımadığımız birine şaka mı yapılır espri mi?

Espri herkese yapılır da, şaka yapmanın farkı bir şekli olmalı.
Old 22-07-2009, 12:05   #8
uSaRe01

Şakalar aslında samimiyet ürünü olarak yapılırsa bir anlam ifade eder, elbette tanımadığımız kişilere de şaka yapılır ama kaldırılır mı kaldırılmaz mı o ayrı.Tanımadığımız kişilere yapılan şakaların çoğu -şaka yapılan kişi tarafından- eşek şakası olarak algılanabilmektedir. Kamera şakası olarak yapılanların çoğu bence bu kategoridedir, şakayı yapanların bir tarafı zedelenmiyorsa şaka yapılanın tahammül sınırı bayağı geniş demektir yahut şaka olgusu erken farkedilmektedir.
Old 22-07-2009, 12:07   #9
yeditepelişehir

Alıntı:
Hiç tanımadığımız birine şaka mı yapılır espri mi?

Espri herkese yapılır da, şaka yapmanın farkı bir şekli olmalı.
Espri yabancı olduğunuz bir ortamda da herkese karşı yapılabilir,hem ortmı ısıtır kaynaşmanızı kolaylaştırabilir.Kaliteli güzel bir espri olacak ama Şaka konusunda ise bahsettiğim iki ortamda(yurt ve askerlik) hiç tanımadığınız insanlara sık sık ve çeşitli şakalar yapılmaktadır. Başka bir ortamda zor tabi.
Old 22-07-2009, 20:09   #10
Nur Deniz

Kaliteli bir espri için farklı bakış açısı gerekir..

- Uğur böceği naber?

-İyiyim kazım böceği senden naber?
Old 22-07-2009, 20:11   #11
Nur Deniz

En sevdiklerimden biri ise, kelime oyunlarıdır..

-Damlaya damlaya göl olur...

-Abi damlanın neresinden göl olacak, kızcağızın içtiği 2 bardak su..
Old 22-07-2009, 20:33   #12
Av.Cengiz Aladağ

Konu, internet ortamındaki şakalar değil miydi; kamera şakası, yurt, askerlik falan nereden çıktı?
Old 22-07-2009, 21:13   #13
uSaRe01

---Allah seni ıslah etsin.
---Seni de hal-i sabıka irca eylesin...
Old 22-07-2009, 21:24   #14
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan uSaRe01
---Allah seni ıslah etsin.
---Seni de hal-i sabıka irca eylesin...

Merak etmeyin, kötü birşey demedi.
Old 22-07-2009, 21:26   #15
yeditepelişehir

Cengiz Bey konu internet ortamındaki iletişimden başladı,sonra Nur Hanım'ın diğer mesajlarında şaka tanımadığımız kişilere yapılır mı? şaka kişisel midir? sorularından hareketle tanımadıklarımıza da şaka yapabileceğimiz ortamlar olan askerlık ve yurt hayatından bahsettim.
Old 22-07-2009, 21:28   #16
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Fatih G
Cengiz Bey konu internet ortamındaki iletişimden başladı,sonra Nur Hanım'ın diğer mesajlarında şaka tanımadığımız kişilere yapılır mı? şaka kişisel midir? sorularından hareketle tanımadıklarımıza da şaka yapabileceğimiz ortamlar olan askerlık ve yurt hayatından bahsettim.

Halen dışarı çıkamadığım hafta sonu izinlerimin acısı duruyor, hem de 16 yaşındayken..

Tövbeliyim ben yurt şakalarına.
Old 31-07-2009, 20:47   #18
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Vay be!

Emin misiniz?

Emin değilim, Nur Abla yım..
Old 31-07-2009, 20:53   #19
Nur Deniz

Alıntı:
Cengiz Bey bile bu kadar kötü espri yapmazdı.

Abi O hiç bir şekilde yapamıyor ki, kötüsünü yapsın..

Kötüsünü yapsa , iyileştirmek için uğraşırdık.
Old 31-07-2009, 20:56   #20
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Abi O hiç bir şekilde yapamıyor ki, kötüsünü yapsın..

Kötüsünü yapsa , iyileştirmek için uğraşırdık.

O, kesin şaka yapıyordur. )
Old 31-07-2009, 21:03   #21
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Özgür KARABULUT
Merhabalar;

Ben bunun bir tür otokontrol veya empati mekanizması ile mümkün olacağını düşünüyorum. Sizin de belirttiğiniz gibi, yüz yüze olmayan konuşma ve yazışmalarda eksik kalan şey bakış, eda, tavır, jest, mimik vesairedir. Yani şöyle bir diyalog düşünelim (ki yaşadım ben bunu):

"- Özgürcüğüm bahsettiğin dosyaya bakamadım.
- Ayıp ettin...
- Kusura bakma ama işim vardı işte!!!
- Yok, yani ben mühim değil anlamında şey ettiydim..."

(Ki biliyorsunuz bu çok küçük bir örnek, iletişimsizlik bir sanattır. Mizah bu sanatın içerisindeki en geniş alanı kaplar)

Arkadaşımdan ilk mesajı aldığımda dilekçe yazıyrdum ve kaptırmış gidiyordum, cevap vermemezlik de etmeyeyim dedim, ayıp olur. Cevabımın sonuna bir ( ) eklesem ondan o cevabı almayacaktım.

Yani, "iletişim" karşılıklıdır ve sanal ortamda da hangi ruh haliyle ve hangi yüz ifadesiyle yazdığımızı bilmeyen bir karşı taraf var. Bu yüzden olabildiğince açık, anlamlı cümleler kurmaya; konuşmanın gidişatına göre farklı anlamlara bürünebilecek cümle ve kelimelerden kaçınmaya, yazdığımızı göndermeden önce bir de okuyucunun gözünden okumaya dikkat edersek sorunları asgariye indirebiliriz, diye düşünüyorum...

Bu arada, konuyu açtığınız için teşekkürler Nur Deniz

Sayın Karabulut'a yazacağım şeyleri azalttığı için teşekkür ederim.

Ben de konunun açılmasının iyi olduğunu düşünüyorum.

Yukarıda yazılanlara şunları ekleyebilirim. Bizim sohbet odasına benzeyen Konusuz Hoş Sohbetler alanımız var biliyorsunuz. Sanırım Sayın Nur Deniz de oradaki şakalaşmalardan yola çıkarak, bu forumu açmıştır. O zaman oradan örnek vermek istiyorum. İlgili alan, tüm THS üyelerinin katılımına açıktır. Yaklaşık 15-20 müdavimi vardır. Bu üyelerden bazıları (Örn; Ben, Saim Bey, Cengiz Bey, Engin ve Adli Tip) dışarıda da sık sık buluşmaktadırlar. Birbirlerini az çok tanımaktadırlar. Hangi şakayı kaldırıp kaldıramayacağını da (yine diğer üyelere oranla) bilebilecek durumdadırlar. Aralarında kırıcı şakalar yapılsa bile, birbirleriyle dost oldukları için tolere edebilirler. Yani kolay kolay küsmez. Şimdi sözkonusu 5 li KHS'de şakalaşırken, KHS'ye yeni girmeye başlamış bir üyenin aynı samimiyetle şaka yapması yadırganabilmektedir.

Kiminin yaş kompleksi; kiminin kilo kompleksi; kiminin boy kompleksi vardır. Bu kişilere sıkıntılı olduğu konularda şaka yapılırsa kaldıramayabilir. Ama herkese sıkıntı gibi gelecek konularda barışık ise, yapılabilir.(Örn. Ben yaş konusundaki şakalara aldırmıyorum bile...Saim Bey de kiloyla ilgili şakalara aldırmıyor...dur. )

Bir de "smiley " leri kullanmak önemlidir. Hiç kullanmamak sorun yaratır ve şaka cidiye alınabilir. Yerli-yersiz kullanmak da üzücü durumlara yol açabilir.

Yine herkese yapabileceğiniz şakayı, bazı insanlara yapamazsınız. Bana, Saim Bey'e ve Cengiz Bey'e tuttuğumuz takım konusunda şaka yapabilirsiniz, ama Admin'e asla yapamazsınız. Bir gün sorusuna yanıt da verdiğim THS üyesi genç meslektaşıma, takım konusunda şaka yaptım. Hiç beklemediğim bir tepki aldım. Özür diledim. Çünkü konunun onun için hassas olabileceğini düşünmeliydim. Ben takım konusunda şaka yaptığım dostlarıma (Gerçek hayatta da) bir hezimet yaşanması durumunda takılmam. Çünkü hoşgörü katsayısı düşmüş olabilir.

Bir başka sorun da şu olabilir.Yaşı veya mesleki tecrübesi fazla olan bir meslektaşla genç bir meslektaşın şakalaşmasında da sorun olabilir(Bunu kendim için yazmıyorum tabii ki). İki genç arasında kullanılan şaka dili ile iki yaşlının veya bir yaşlı bir gencin kullandığı şaka dili örtüşmeyebilir. Aynı durum; iki erkek; iki kadın; bir kadın bir erkek sözkonusu olduğunda da geçerlidir.

Belki devam ederim.
Old 31-07-2009, 21:15   #22
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın Karabulut'a yazacağım şeyleri azalttığı için teşekkür ederim.

Ben de konunun açılmasının iyi olduğunu düşünüyorum.

Yukarıda yazılanlara şunları ekleyebilirim. Bizim sohbet odasına benzeyen Konusuz Hoş Sohbetler alanımız var biliyorsunuz. Sanırım Sayın Nur Deniz de oradaki şakalaşmalardan yola çıkarak, bu forumu açmıştır. O zaman oradan örnek vermek istiyorum. İlgili alan, tüm THS üyelerinin katılımına açıktır. Yaklaşık 15-20 müdavimi vardır. Bu üyelerden bazıları (Örn; Ben, Saim Bey, Cengiz Bey, Engin ve Adli Tip) dışarıda da sık sık buluşmaktadırlar. Birbirlerini az çok tanımaktadırlar. Hangi şakayı kaldırıp kaldıramayacağını da (yine diğer üyelere oranla) bilebilecek durumdadırlar. Aralarında kırıcı şakalar yapılsa bile, birbirleriyle dost oldukları için tolere edebilirler. Yani kolay kolay küsmez. Şimdi sözkonusu 5 li KHS'de şakalaşırken, KHS'ye yeni girmeye başlamış bir üyenin aynı samimiyetle şaka yapması yadırganabilmektedir.

Kiminin yaş kompleksi; kiminin kilo kompleksi; kiminin boy kompleksi vardır. Bu kişilere sıkıntılı olduğu konularda şaka yapılırsa kaldıramayabilir. Ama herkese sıkıntı gibi gelecek konularda barışık ise, yapılabilir.(Örn. Ben yaş konusundaki şakalara aldırmıyorum bile...Saim Bey de kiloyla ilgili şakalara aldırmıyor...dur. )

Bir de "smiley " leri kullanmak önemlidir. Hiç kullanmamak sorun yaratır ve şaka cidiye alınabilir. Yerli-yersiz kullanmak da üzücü durumlara yol açabilir.

Yine herkese yapabileceğiniz şakayı, bazı insanlara yapamazsınız. Bana, Saim Bey'e ve Cengiz Bey'e tuttuğumuz takım konusunda şaka yapabilirsiniz, ama Admin'e asla yapamazsınız. Bir gün sorusuna yanıt da verdiğim THS üyesi genç meslektaşıma, takım konusunda şaka yaptım. Hiç beklemediğim bir tepki aldım. Özür diledim. Çünkü konunun onun için hassas olabileceğini düşünmeliydim. Ben takım konusunda şaka yaptığım dostlarıma (Gerçek hayatta da) bir hezimet yaşanması durumunda takılmam. Çünkü hoşgörü katsayısı düşmüş olabilir.

Bir başka sorun da şu olabilir.Yaşı veya mesleki tecrübesi fazla olan bir meslektaşla genç bir meslektaşın şakalaşmasında da sorun olabilir(Bunu kendim için yazmıyorum tabii ki). İki genç arasında kullanılan şaka dili ile iki yaşlının veya bir yaşlı bir gencin kullandığı şaka dili örtüşmeyebilir. Aynı durum; iki erkek; iki kadın; bir kadın bir erkek sözkonusu olduğunda da geçerlidir.

Belki devam ederim.

Devam edin bence. Dur bakalım n'olacak?!
Old 31-07-2009, 21:17   #23
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Devam edin bence. Dur bakalım n'olacak?!

Devam edelim.
Old 31-07-2009, 21:22   #24
Av.Cengiz Aladağ

Sitenin kalıcı ve herkese açık alanları ile sohbet odası niteliğindeki, üye olmayanlara kapalı Konusuz Hoş Sohbetler alanında yapılan şakaları da birbirinden ayırmak gerekir diye düşünüyorum.
Old 31-07-2009, 21:23   #25
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sitenin kalıcı ve herkese açık alanları ile sohbet odası niteliğindeki, üye olmayanlara kapalı Konusuz Hoş Sohbetler alanında yapılan şakaları da birbirinden ayırmak gerekir diye düşünüyorum.

Devam edelim.
Old 31-07-2009, 21:26   #26
Nur Deniz

Allah aşkına, Saim Abi nin, Suat Abinin, Cengiz Abinin KHS haricinde girip espri yapıpta aynı şekli ile muhafaza edilmiş bir tek forum örnek verin..

Veremezsiniz..
Old 31-07-2009, 21:38   #27
Nur Deniz

Alıntı:
Bu kısmı anlayamadım ama...

Siz espri yaptıktan sonra o forumda ciddiyet kalmıyor..
Old 01-08-2009, 13:35   #28
üye25928

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Siz espri yaptıktan sonra o forumda ciddiyet kalmıyor..

ama çok zevk veriyor
Old 02-08-2009, 22:24   #29
Av.Nevra Öksüz

Şaka: Güldürmek, eğlendirmek amacıyla karşısındakini kırmadan yapılan hareket veya söylenen söz, latife.
Espri (Kökü Fransızca’dan gelen (esprit) bir kelimedir): İnce anlamlı, düşündürücü ve şakalı söz, nükte.
Aslında forum sorusunun anlamı tanımlarda yatmakta (diye düşündüğüm için) öncelikle kelime anlamlarını yazmak istedim. Şaka yaparken en önemli olan şey karşınızdaki kişiyi kırmamaktır. Dolayısıyla şaka yapmanın sine qua non şartı –karşınızdaki kişiyi tanımaktır-. Çünkü, sizin şaka yapmak “amacıyla” söylediğiniz/yazdığınız bir şeyi karşınızdaki kişi “kendisiyle dalga geçiliyor” olarak algılayabilir (bir de yazdığınıza cevap gelmezse dakikalarca “acaba yanlış mı anladı” diye düşünmek zorunda kalabilirsiniz )
Espri, içinde sadece güldürmeyi barındırmaz. Örn: “ironi” yi de kapsar. Dolayısıyla her ne kadar espriyi de “tanıdığımız kişilere yapmakta” fayda var ise de (forum konusuna bağlamak gerekirse) çok fazla tanımadığımız ve/veya internet üzerinden yazışırken “deneme-yanılma” ile sonuca ulaşabileceğimiz kişilere de (küçüklerinden başlayarak ) yapılabilir (diye düşünüyorum )

Not: Espride “karşınızdakini kırabilirsiniz, sorun yok” diye bir düşünce içerisinde –elbette- değilim

Saygılarımla...
Old 04-08-2009, 06:05   #30
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Allah aşkına, Saim Abi nin, Suat Abinin, Cengiz Abinin KHS haricinde girip espri yapıpta aynı şekli ile muhafaza edilmiş bir tek forum örnek verin..

Veremezsiniz..

Örnek veren ne kazanıyor?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi