Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Staj sonrası SSK'lı olarak mı yoksa kendi vergi açılışını yaparak mı çalışmak?

Yanıt
Old 27-09-2013, 10:22   #1
Semender33

Varsayılan Staj sonrası SSK'lı olarak mı yoksa kendi vergi açılışını yaparak mı çalışmak?

Merhabalar;
Staj sonrası ne yapmam gerektiği konusunda iki görüş arasında kaldım:

1-SSK'lı bir şekilde çalışmanın askerlik dönemi açısından yararlı olacağını savunanlara karşın tam anlamıyla bir Avukat olamayacağımı söyleyenler .

2-Kendi vergi açılışımı yapmam halinde sırtıma daha yolun başındayken çok ağır bir yük bineceği ve muhasebe hesapları ile uğraştan Avukatlığa zaman kalmayacağını ayrıca askerlik döneminde vergi dairesi ile ofis arasında epeyce git gel yapacağımı söyleyenler.

Siz değerli meslektaşlarımdan stajımın bitmesine bir aydan kısa bir süre kalması ile birlikte kafamı takılan staj yaptığım büroda SSK'lı olarak mı çalışmam yoksa kendi vergi açılışımı yapmam mı kendim için daha yararlı olur? ikilemde görüşlerinizi bekliyorum.
Saygılar.
Old 27-09-2013, 10:39   #2
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan Semender33
Merhabalar;
Staj sonrası ne yapmam gerektiği konusunda iki görüş arasında kaldım:

1-SSK'lı bir şekilde çalışmanın askerlik dönemi açısından yararlı olacağını savunanlara karşın tam anlamıyla bir Avukat olamayacağımı söyleyenler .

2-Kendi vergi açılışımı yapmam halinde sırtıma daha yolun başındayken çok ağır bir yük bineceği ve muhasebe hesapları ile uğraştan Avukatlığa zaman kalmayacağını ayrıca askerlik döneminde vergi dairesi ile ofis arasında epeyce git gel yapacağımı söyleyenler.

Siz değerli meslektaşlarımdan stajımın bitmesine bir aydan kısa bir süre kalması ile birlikte kafamı takılan staj yaptığım büroda SSK'lı olarak mı çalışmam yoksa kendi vergi açılışımı yapmam mı kendim için daha yararlı olur? ikilemde görüşlerinizi bekliyorum.
Saygılar.

Askerlik için bürodan ayrı kalacağınız düşünülürse, bu süreç öncesinde bağımsız büro açmamak daha mantıklı sanıyorum.
Old 01-10-2013, 06:46   #3
Semender33

Vergi kaydının açılması ve staj yaptığım Avukatın bir odasını kira gibi göstermem halinde izlemem gereken prosedür nasıl olur?
Old 01-10-2013, 13:00   #4
Av. İlknur Sezgin Temel

Her iki halde de aynı büroda devam edecekseniz SSK'lı (daha doğrusu 5510 S.Y.'nın 4 /1 (a) bendine göre sigortalı) olmak daha avantajlıdır.
Old 01-10-2013, 17:33   #5
fountain

http://www.barobirlik.org.tr/dosyala...24_yonerge.pdf

SAYIN MESLEKTAŞIM; SSK'LI OLARAK ÇALIŞMAYI DÜŞÜNÜYORSANIZ "BİR AVUKAT YANINDA, AVUKATLIK ORTAKLIĞINDA VEYA AVUKATLIK
BÜROSUNDA ÜCRET KARŞILIĞI BİRLİKTE ÇALIŞAN AVUKATLAR
YÖNERGESİ"Nİ OKUMANIZI VE BUNA GÖRE İŞVEREN AVUKAT İLE YAZILI BİR SÖZLEŞME KURARAK İŞE BAŞLAMANIZI MESLEĞİNİZİN İLK YILLARINDA KÖTÜ ANILAR TECRÜBE ETMEMEK VE HAKLARINIZI GARANTİ ALTINA ALABİLMEK ADINA TAVSİYE EDERİM. ŞİMDİDEN BAŞARILAR DİLERİM!
Old 01-10-2013, 17:36   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan fountain
http://www.barobirlik.org.tr/dosyala...24_yonerge.pdf

SAYIN MESLEKTAŞIM; SSK'LI OLARAK ÇALIŞMAYI DÜŞÜNÜYORSANIZ "BİR AVUKAT YANINDA, AVUKATLIK ORTAKLIĞINDA VEYA AVUKATLIK
BÜROSUNDA ÜCRET KARŞILIĞI BİRLİKTE ÇALIŞAN AVUKATLAR
YÖNERGESİ"Nİ OKUMANIZI VE BUNA GÖRE İŞVEREN AVUKAT İLE YAZILI BİR SÖZLEŞME KURARAK İŞE BAŞLAMANIZI MESLEĞİNİZİN İLK YILLARINDA KÖTÜ ANILAR TECRÜBE ETMEMEK VE HAKLARINIZI GARANTİ ALTINA ALABİLMEK ADINA TAVSİYE EDERİM. ŞİMDİDEN BAŞARILAR DİLERİM!

Meslektaşın işine son verdireceksiniz.
Old 01-10-2013, 20:45   #7
Semender33

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Meslektaşın işine son verdireceksiniz.

Suat Bey her zaman olduğu gibi güzel bi tespit yapmışsınız.

Ücret konusunda stajyerken aldığım maaş/harçlık üzerine zam yapılması için 2 haftadır karnım yırtıldı ve aldığım ise stajyerken aldığım yol ve yemeği Avukatken almamak koşulu ile zam totalde bir fark göremedim ama Avukat SSK piriminide katarsan sana aylık 300 TL'ye yakın ekstra zam yaptım diyor.
Old 02-10-2013, 15:57   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Semender33
Suat Bey her zaman olduğu gibi güzel bi tespit yapmışsınız.

Ücret konusunda stajyerken aldığım maaş/harçlık üzerine zam yapılması için 2 haftadır karnım yırtıldı ve aldığım ise stajyerken aldığım yol ve yemeği Avukatken almamak koşulu ile zam totalde bir fark göremedim ama Avukat SSK piriminide katarsan sana aylık 300 TL'ye yakın ekstra zam yaptım diyor.:şaşkın:

Birlikte çalıştığınız avukatın mantığı pek hoşmuş doğrusu. Aylık akbil:155 TL. 300-155=145 TL

Cumartesi çalışmadığınızı düşünürsek 145:24=6,45 TL günlük yemek ücreti olur. Bu matematiğe göre size aslında hiç zam yapmamış.

Bir de, stajyerin yol ve yemek ihtiyacı olduğunu düşünüp de, avukatın yol ve yemek ihtiyacı olmadığına kanaat getiren zihniyete...Ne demeli?
Old 03-10-2013, 10:48   #9
Semender33

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Birlikte çalıştığınız avukatın mantığı pek hoşmuş doğrusu. Aylık akbil:155 TL. 300-155=145 TL

Suat Bey birlikte çalıştığım Avukatın hakkını yemeyin yol 150 TL yemek 150 TL olarak veriyor. Sonuçta hafta sonu çalışmadığımız günlerde akbili kullanıyoruz öyle böyle masraftan düşmek gerekir.
Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bir de, stajyerin yol ve yemek ihtiyacı olduğunu düşünüp de, avukatın yol ve yemek ihtiyacı olmadığına kanaat getiren zihniyete...Ne demeli?

İstisnalar mevcut olmakla birlikte şuan iş arayan arkadaşlarımın durumları dahada beter TBB yeni çıkarmış olduğu yönetmelikle alakalı anket sayfasında da belirtmiştim baro levhaısnda geçen hafta verilen ilanın birinde hatrı sayılır Avukatlarımızdan biri yeni başlayacak Avukat arkadaşımıza 500 TL maaş teklif etmiş yol ve yemek konusu hiç açmıyorum zaten Avukatın yol ve yemek gibi ihtiyacı olmaz.
Old 03-10-2013, 10:55   #10
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan Semender33
Suat Bey birlikte çalıştığım Avukatın hakkını yemeyin yol 150 TL yemek 150 TL olarak veriyor. Sonuçta hafta sonu çalışmadığımız günlerde akbili kullanıyoruz öyle böyle masraftan düşmek gerekir.

İstisnalar mevcut olmakla birlikte şuan iş arayan arkadaşlarımın durumları dahada beter TBB yeni çıkarmış olduğu yönetmelikle alakalı anket sayfasında da belirtmiştim baro levhaısnda geçen hafta verilen ilanın birinde hatrı sayılır Avukatlarımızdan biri yeni başlayacak Avukat arkadaşımıza 500 TL maaş teklif etmiş yol ve yemek konusu hiç açmıyorum zaten Avukatın yol ve yemek gibi ihtiyacı olmaz.

Bu hatrı sayılır meslektaş ! avukat meslektaşına bu teklifi yapıyorsa, stajerinden ne kadar ücret talep ediyordur acaba
Old 03-10-2013, 11:35   #11
Semender33

Alıntı:
Yazan İlhan_ERDEN
Bu hatrı sayılır meslektaş ! avukat meslektaşına bu teklifi yapıyorsa, stajerinden ne kadar ücret talep ediyordur acaba

İlhan Bey bu hatrı sayılır kişiler işlerine geldiklerinde TBB yönetmeliğini kim uyguluyor piyasada...vb. konuşmayı bilen işlerine geldiğinde de stajyerlerin ücret karşılığı çalışması yasak diyebilen kişilerdir.
Old 03-10-2013, 13:59   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Semender33
baro levhaısnda geçen hafta verilen ilanın birinde hatrı sayılır Avukatlarımızdan biri yeni başlayacak Avukat arkadaşımıza 500 TL maaş teklif etmiş yol ve yemek konusu hiç açmıyorum zaten Avukatın yol ve yemek gibi ihtiyacı olmaz.

Ben arkadaşınızın telefonda miktarı yanlış anladığına inanmak istiyorum. İstanbul'da bir avukata 500 TL önerecek (üstelik de hatırı sayılır) bir büro olduğuna inanmak istemiyorum. Belki de misal 1.500 TL denilmiştir.
Old 05-10-2013, 20:27   #13
fountain

İlgili yönergenin eksik tarafı ve tabii TBB ve Baroların yapmadığı asgari bir ücret belirlemek ve buna benzer adımlar atabilmek. Misal; TMMOB ile SGK arasında yapılan işbirliği protokolü gereği 2013 yılı itibariyle mühendis çalıştıran işveren brüt 2.700,00-TL 'nin altında bildirm yapamayacak SGK'ya. Uygulanabiliyor veya uygulanmıyor ayrı bir tartışma ama TMMOB'un bu protokol ile mühendislerin çalışmalarında asgari bir ücret belirleme ve işverenleri bunu zorlamaya yönelik bir adımın olduğu gerçek. TMMOB'un bünyesindeki mühendislerin %80'i ücretli çalışıyor. Avukatlar için bir sayı belirtmek zor olabilir. Zira; barolar işçi avukatları nicedir görmezden geliyordu ve buna ilişkin bir tespit yapılmamış olması normal. Ama İstanbul Barosu bünyesindeki avukatların %80'inin işçi avukat olması yakın gelecekte kuvvetle muhtemeldir.

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI İLE
TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ ARASINDA
İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Taraflar
MADDE 1- T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği aşağıda yazılı şartlar dahilinde bu Protokolü imzalama konusunda anlaşmaya varmışlardır.
Protokolün bundan sonraki maddelerinde T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu “SGK”, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği de “TMMOB” olarak anılacaktır.

Amaç ve kapsam
MADDE 2- Bu protokolün amacı; sosyal güvenliğin toplumun tüm bireyleri için temel bir hak olduğu gerçeğinden hareketle, sosyal güvenlik hakkından yoksun bırakan kayıt dışı istihdam ve emeklilik haklarının eksik tesisine etki eden ücretlerin SGK’ya eksik bildirimini önlemek, sosyal güvenlik kavramının temel bir hak olduğunu toplumumun tüm bireyleri tarafından bilinmesini ve bu hakkı koruyan kurumların tanıtılmasını sağlamak, vatandaşlarımızı yeni düzenlemeler ile ortaya çıkan hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirmek, toplumda sosyal güvenlik bilincinin oluşmasını sağlamak amacıyla işbirliği yapılmasıdır.
Bu Protokol, TMMOB faaliyet alanıyla ilgili meslekleri icra eden kişilerle ilgili olarak asgari ücret seviyeleri belirlenmesini ve TMMOB tarafından gerçekleştirilen faaliyetler ile hazırlanan görsel materyallerde sosyal güvenlik bilinci ile ilgili bölümlere ve dokümanlara yer verilmesini içermektedir.

Dayanak
MADDE 3- Bu protokol; 31/05/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 100 üncü maddesi ile 16/05/2006 tarihli ve 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanununun 13 üncü maddesinin (g) bendi ve 14 üncü maddesinin (d) bendine dayanılarak düzenlenmiştir.

TMMOB’nin yükümlülükleri
MADDE 4- TMMOB, ücretlerin eksik bildirilmesini önlemek amacıyla mühendislik, mimarlık ve şehir planlama alanlarında meslek icra eden disiplinlere ilişkin olarak yıllık bazda asgari ücret seviyeleri belirleyerek SGK’ya iletecektir.
Ayrıca TMMOB sosyal güvenlik bilincinin arttırılması ve sigortalı çalışmanın ve çalıştırmanın önemini vurgulamaya yönelik olarak; üyelerine yönelik gerçekleştirdiği faaliyetlerde ve yayınlanan bültenlerde bilgilendirici dokümanlara ve yazılara yer vermeyi ve kendi görev/yetki alanına giren diğer faaliyetlere ilişkin SGK ile iyi niyet ve uyum içinde işbirliği yapmayı kabul ve taahhüt eder.

SGK’nın yükümlülükleri
MADDE 5- SGK; sosyal güvenlik bilincinin artırılması amacıyla TMMOB tarafından dağıtımı sağlanacak dokümanların hazırlanmasına yardımcı olmayı, mühendis ve mimarların ücretlerinin, TMMOB tarafından belirlenerek kuruma iletilen asgari ücretlerin altında olmaması için gerekli tedbirleri almayı diğer konularla ilgili olarak teknik destek sağlamayı ve TMMOB ile iyi niyet ve uyum içinde işbirliği yapmayı kabul ve taahhüt eder.

Protokolün feshi
MADDE 6- İş bu Protokol maddelerinde belirtilen hükümleri, yasal ve idari işleri düzenleme gerekçesiyle yeni bir protokol yürürlüğe girdiğinde kendiliğinden feshedilmiş sayılacaktır. Ancak taraflar anlaşarak da bu protokolü feshedebilirler.

Yürürlük
MADDE 7- İş bu Protokol, tarafların imzaladığı tarihten itibaren yürürlüğe girer.

İmza
MADDE 8- 8 (sekiz) madde ve 2 (iki) sayfadan ibaret bu protokol 2 (iki) nüsha olarak düzenlenmiş olup, bir nüshası TMMOB’ye, bir nüshası da SGK’ ya verilmiştir. İş bu Protokolün her iki nüshası da asıl niteliğinde olup, aşağıda adları yazılı bulunan taraflarca …/ …/2012 tarihinde imzalanmıştır.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ

Cüneyt OLGAÇ
Sigorta Primleri Genel Müdür V.

Mehmet SOĞANCI
Yönetim Kurulu Başkanı

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi