Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

belediye de sözleşmeli olarak çalışmak için barodan kaydımızı sildirmemizmi gerekiyor

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-04-2009, 18:32   #1
Av.İsmail

Varsayılan belediye de sözleşmeli olarak çalışmak için barodan kaydımızı sildirmemizmi gerekiyor

sevgili arkadaşlar, Belediyede sözleşmeli olarak çalışmak için veya özel sektörde çalışmak için avukatlıkla bağdaşmayan işler engeline takılmamak için avukatlıktan istafa mı etmek gerekiyor. Yoksa sadece barodan kaydımızı sildirmemiz yeterli mi?
Old 10-04-2009, 19:19   #3
Av.İsmail

biraz saçmaladım galiba, hiç avukatlık tecrüben olmadığı için yanlış bir ifade kullandım. Sorumu cevaplayabilecek olan var mı
Old 10-04-2009, 19:34   #4
kemal çelik

Sayın Av.İsmail,

belediyede sözleşmeli olarak avukatlık veya hukuk müşavirliği yapmaktan mı bahsediyorsunuz?
Old 10-04-2009, 19:53   #6
Armağan Konyalı

Sayın Av.İsmail

Belediyede veya özel sektörde avukat olarak çalışmayacaksanız barodan kaydınızı sildirmeniz gerekir.

Saygılarımla
Old 10-04-2009, 20:03   #7
Av.İsmail

teşekkür ederim. Ben istanbul barosuna kayıtlıyım. başka bir ilde belediyede sözleşmeli avukat olarak çalışmam için kaydımı o ilin barosuna aldırmam gerekir mi?
Old 10-04-2009, 20:24   #8
kemal çelik

İstanbul Barosu'ndan kaydınızı sildirirseniz tamamdır. Yalnız bunu belediyededi işiniz kesinleşince gecikmeden yapın. Kaydınızı sildirdikten sonra belediye işi olmazsa tekrar baroya kayıt için yüklü bir harç ödemek gerekiyor. Kaydınızı sildirin. Sonraki yıllarda fikrinizi değiştirirseniz tekrar avukatlık yapmak istediğiniz baroya müracaat ederek tekrar mesleğe dönebilirsiniz zaten.
Old 10-04-2009, 20:33   #9
Av.İsmail

1 yıl içinde geri dönersek para gerekmiyor diye biliyorum.
Old 10-04-2009, 21:54   #10
Safiye Beyaz

Belediyelerde sözleşmeli avukat olarak çalışabilmek için barodan ayrılmanız gerekmiyor. Hatta belediye adına duruşmalara katılabilmek için baroya kayıtlı olmanız koşuldur. Aksi halde duruşmaya girip cübbe giyemezsiniz.
Old 28-04-2009, 08:48   #11
endless

Belediyede tam zamanlı sözleşmeli avukat olarak çalışıyorum. Kamu kuruluşunda çalışan avukatların ilgili baroya bildirmek kaydıyla baroya kayıtlı olma zorunluluğu yoktur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi