Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Lütfen Yardım Edin...

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-09-2004, 20:20   #1
to_to_24

Varsayılan Lütfen Yardım Edin...

Ben kocayım (erkek), eşimle bir yıla aşkın evliyiz, eşimle aramda bir sorun yok şimdiye kadarda hiç olmadı. Ama benim ailem biraz tutucu olduğu için ve kendi zamanlarındaki usullere baktıkları için hep sorun çıkarıyorlar. Ben ileri görüşlü ve modernim eşimde aynen böyledir. Yani kısacası eşimin giyim kuşamından, gezmesine kadar laf ettiler, bu da doğal olarak dedikodulara yol açtı. Hakkımızda çok dedikodu yapıldı. Eşim bundan çok rahatsız oluyor.
Eşime düğünde takılan takılar düğünden sonra başına birşey gelmemesi için benim ailemin çelik kasasına konmuştu. O takıların bayramlarda ve düğünlerde eşim doğal olarak takmak isteyecek, akrabaların düğünü vardı ve ailem eşimin takmak istediği o takıları vermek istemediler, sebep olarakda eşimin o takıları satacağını söylediler. Bu sorunda eşimi çileden çıkardı.
Benim ailem ile eşimin ailesi arası daha da çok açıldı. Ama bizim aramızda bir sorun yok. Ben aramızda bir sorun olmadığı için sorunların bizim dışımızda geliştiği için boşanmayı şiddetle karşı çıkıyorum.
Eşim ise boşanmayı sıcak bakıyor. Bu olaylar onu yıprattı ve o bunları haketmediğini söylüyor. Bu işi bitirmemiz gerektiğini söylüyor yani boşanmamız gerektiğini.
Ben şimdi çalışmak için yurtdışına gittim, çünkü yurtdışı vatandaşıyım, eşimin oturumu olmadığı için götüremiyorum, ama ileride götürmeyi düşünüyorum, önce burada çalışıp istek yapmam gerekiyor. Burada çalışacağım için türkiyedeki eşimi sigortalatacağım, ve ona buradan para göndereceğim, en önemlisi bağımı koparmıyorum sık sık türkiye ye gideceğim. Çünkü onsuz bir hayatı düşünemiyorum.

Bu durumda benim ne yapmamı tavsiye edersiniz, ben eşimi seviyorum ve aramızda hiç bir problem olmadığı için boşanmayı şiddetle karşı çıkıyorum.

Ama yinede korkuyorum.

Teşekkürler
Old 14-09-2004, 10:43   #2
nursel citil

Evlilik; farklı alışkanlıkları, farklı kişilikleri farklı düşünceleri olan iki kişinin uyuşmaya çalışmasıdır. Evliliğin ilk yılları tarafların birbirini tanımaya çalıştığı uyuşmaya çalıştığı bir dönem olduğu için yeterince zor bir dönemdir. Taraflar bu dönemde kendi isteklerini karşı tarafa kabul ettirmek için zorlama yerine karşılıklı ödünler vererek anlaşmaya çalışma yöntemini uygulamaları gerekir. Bu dönemde aile büyüklerinin kendi çocuğunu korumak adına yaptıkları müdahaleler sorunları kördüğüm haline getirmekte ve çözülemez düşüncesini oluşturmaktadır.
Normalde hiç kimse birkaç yıl evlilikten sonra boşanmak için evlenmez. Siz kendi ailenizi o da kendi ailesini evliliğinize karıştırmamak için onlarla konuşmanız gerekir. Sizin ilk yapmanız gereken ise eşinizinle sorunlarınızı konuşmak. Başkasının dedikoduları ile evliliğinizin yıkılmasına izin vermemeniz gerektiğini konuşun. Eğer oturma izni alarak eşinizle yurt dışına giderseniz başkaları işinize karışamazlar.
Yeni medeni kanun hükümlerine göre evlilik tarihinden sonra elde edilen mallar her iki eşe de aittir. Gelinin takılarına gelince, sizin bunları ailenizden alarak banka kasasında saklamanız daha doğru olur.
Eğer başka bir nedenle boşanmak istiyor ve kararlı ise yapacak bir şey yok demektir.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi