Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşim evden ayrılacağını ama mahkemede boşanmayı kabul etmeyeceğini söylüyor...

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-04-2008, 00:42   #1
Konuk

Mutsuz eşim evden ayrılacağını ama mahkemede boşanmayı kabul etmeyeceğini söylüyor...

merhaba,ben 8 yıldır evliyim ve sürekli anlaşmazlıklar yaşıyoruz eşimle.hep düzelir değişir diye sabrettim ama artık düzelmeyeceğini düşünüyor ve daha fazla zaman kaybetmeden o olmadan yaşamaya başlamak istiyorum.iki tane oğlum var çocukların velayeti hususunda daha önce anlaşmıştık ve bende kalmalarına itiraz etmeyeceğini söylemişti fakat şimdi bendede kalsalar birinin velayetinin kendi üzerinde olmasını istediğini söylüyor.çocukların biri 3 diğeri 6 yaşında.ben daha önce bazı işlerde çalıştım ama şu anda çalışmıyorum fakat ailemin maddi durumu iyi ve bana destek oluyorlar bu durum verilecek kararı nasıl etkiler ve muhtemel sonuç ne olabilir??bir başka husus başta boşanmayı kabul etmişti ama şimdi evden ayrılmaya hazırlanıyor fakat mahkemede boşanmayı en az bir yıl yada sonuna kadar kabul etmeyeceğini söylüyor bunun sebebi sorduğumda bir nedeni yok diyor fakat ona kazandıracağı hukuksal bir nedeni varmıdır??o kabul etmediği sürece kesinlikle boşanamazmıyız ve bu durum boşanmamızı ne kadar zaman uzatır??ayrıca evliliğim sürece yaşadığımız sorunları hiç aileme yada başkalarına anlatmadığım için tanık bulmam zor olacak ne yapabilirim,bu geçimsizliği ispatlayıcı nasıl deliller bulmalıyım?son olarak çocuklar için isteyeceğim nafaka dışında bir şey talep etmeyi düşünmüyordum ama okuduğum kadarıyla bu konuda biraz yanlış düşünüyorum galiba,ne gibi taleplerim olabilir??şu anda çalışmıyor olmam bana ne kaybettirir yardımcı olursanız sevinirim saygılar...
Old 20-04-2008, 11:00   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katlımcı; eşinizin sizin açacağınız boşanma davasını kabul etmemesi ya da anlaşmalı boşanma olmaması halinde;mahkeme davanızda iddia ettiğiniz geçimsizlik nedenlerini ispatlamanız için size süre ve imkan tanıyacaktır.

Eşinizin kazanacağı bir şey yok, telaşlanmayın. Ancak tanığım yok demeniz sizi zorlayacak asıl husustur.

Mahkeme evlilik içinde tarafların anlaşmazlığında kimin kusurlu olduğuduğunu araştıracaktır. Sizin de buna yönelik delil bildirmeniz gerekmektedir.

Tanık önemli bir delildir.Bunun dışında darp varsa rapor, daha önce savcılığa eşiniz ile ilgili bir suç duyurusunda bulunmuş iseniz bu evraklar...vs. olabilir.

İddialarınızı kanıtlamanız özellikle önemlidir.

Çocuklarınızın velayetlerinin size verilmemesi için hiç bir neden yok.Her ikisi için de önce tedbir boşanmanın gerçekleşmesi ile iştirak nafakası, kendiniz için de önce tedbir boşanma halinde yoksulluk nafakası talep edilir.

Ek bir bilgi daha; kendiniz ve çocuklarınız için sadece nafaka istemli dava da açabilirsiniz. Bunun için boşanma davası açmaya gerek yoktur.

Boşanma davası ile yine maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Ayrıca evlilik birliği içinde 2002 yılından önce alınmış mallar üzerinde yapmış olduğunuz katkı oranında mülkiyet hakkının kendinize de tanınması davasını açabilirsiniz.

Boşanmanın gerçekleşmesi halinde edinilmiş mallara katılma rejimi dava tarihi itibarı ile sona erer. Böylece siz de 2002 yılından sonra edinilen mallar için değer artış payı ve katılma alacak haklarınızı dava edebilirsiniz.

Kişisel mallar ve karşılıksız kazandırmalar ve miras kalan mallar bu paylaşımın dışındadır.

Eşiniz davanızı kabul etmediği halde boşanamazsınız değil; açtığınız davada ileri sürdüğünüz geçimsizlik nedenlerini İSPATLAYAMAZSANIZ boşanamazsınız.Mahkeme dilerse 6 yaşındaki çocuğunuzun ve ya siz tanık olarak bildirirseniz dinlenmesine karar vererabilir yalnız bu konuda çocuğunuzun psikolojik dengesi çok önemlidir.

Ana baba arasındaki menfaat çekişmesi davasında çocuğu dinletmek son derece hassas bir konudur.Çocuk üzerinde travmaya neden olabilir. Bu nedenle en son çare olarak düşünülmelidir.

Tüm bu konularda ve haklarınıza eksiksiz ve zamanında kavuşabilmek için MUTLAKA bir meslektaşımızdan profesyonel yardım almanızı önermekteyiz.

Maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunduğunuz il Barosu talebiniz halinde size avukat tayin edecektir.İlçede iseniz, adliye binaları içinde bulunan yardım büroları size yol göstereceklerdir.

Saygılarımla.
Old 20-04-2008, 14:39   #3
Konuk

Varsayılan bulacağım kanıtın niteliği....

öncelikle ilginize teşekkür ediyorum ve şunu sormak istiyorum,çocuğun tanıklığı demişsiniz elbette bende böyle bir tanıklığı talep ve tasdik etmeyeceğim ve yaşanan sorun ve tartışmalar hanemin içinde ve ikimizin arasında olduğundan üçüncü bir kişiyi şahit gösteremeyeceğim.sorunlarımı anlattığım ve bu sorunlara SADECE BENDEN DİNLEYEREK şahit olabilmiş arkadaşlarımın tanıklığıda yeterli etkiyi gösteremeyecek diye düşünüyorum.eşimle aramızdaki konuşmaların kayıt altına alınıp mahkemeye sunulması geçerli bi kanıt olabilirmi ve böyle bir kanıt sunmam mahkemede ahlaka aykırı yada yetersiz görülebilirmi,rapor alacak kadar darp yada şiddet görmedim ama bir kaç defa şiddet gördüm kayıtlı konuşmalarda bunları kabul etmiş olması ispatlayıcımıdır bunu öğrenmek istiyorum eşim tüm görüşmelerimizde kendisinin çok hatalı olduğunu ama bunu düzeltemediğini söylüyor yaşadıklarımı bu yolla ispat etmem bana bir şey kaybettirir mi??SAYGILAR...
Old 20-04-2008, 18:33   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Merhaba; yanıtınızı okudum ve şunları söyleyebilirim.

Eşinizin hiç bir şekilde rızası ve haberi olmadan yaptığınız kayıtlar,tek başına yine de iddianızın ispatına yetmeyebilir.

Ve burada, özel hayatın gizliliği, kişisel hak ve özgürlüklerle ilgili çok nazik konuları da hukuken zorlayacaksınız.

Yargıtay; karı- koca arasında özellikle boşanmanın dayandığı hususların ispatında kullanılan delillerin diğer eşin rızası ile ele geçirilmiş olmasına "daha esnek" yaklaşmaktadır.

Evin içinin her iki taraf için özel olamayacağına kanaat getirmiştir. Yine delil yasa dışı yollardan elde edilmemişse ve gerçek ise yani üzerinde oynanmamışsa delil olarak kabul edilebilmektedir.

Ama yine de sadece bu kayda dayanmanız sizi riske atmamalı ve en azından bir tanıkla da eşinizden şiddet gördüğünüzü ispatlama yoluna gitmelisiniz diye düşünüyorum.

Ki bu; anne ve babanız da olabilir.

Ve davanızı yönlendirirken MUTLAKA bir avukattan hukuki yardım alınız.

Saygılarımızla.
Old 20-04-2008, 19:46   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Şiddetin ispatı için Üniversitelerin Adli Tıp Anabilim Dalınca düzenlenecek psikolojik rapor lehinize bir delil olarak değerlendirlebilir.

Bu raporda şiddete maruz kalıp kalmadığınız ve kalmışsanız sizde yol açmış olduğu tahribat hakkında bilgiler yer alacaktır.
Old 20-04-2008, 21:44   #6
Konuk

Önemli işim zor sanıyorum.....

çevremdeki insanlar senelerdir ne şartlarda ve nasıl bu evliliği sürdürdüğümü bilmeden bana hep bir ağızdan boşanmak istememin ne kadar korkunç olduğunu anlatmaya çalışırken onlara hırpalandığımı,yorulduğumu ve bu işin olmadığını olamayacağını izaha mecbur olup bir taraftanda bu boşanma olayının uzadukça uzayacağını düşünmek beni nasıl düşündürüyor anlatamam...allah herkesin hakkında hayırlısını versin ilginize teşekkür ederim ama sanırım zannettiğim kadar kolay olmayacak bu...selamlar hülya.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi