Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Şiir Nedir Ne Değildir...

Yanıt
Old 01-12-2007, 23:32   #121
Av.Mehmet Saim Dikici

Şiir, şairin yavrusudur.
O'na emek verir,
Okutur... ))
Old 02-12-2007, 01:03   #122
Ahmet Turan

Şiir, kelimelerle oynanan bir ses oyunudur..
ayrıca sözcüklerle güzel biçimler kurmak sanatıdır.

Bunu da sayın Akdevrim mükemmel biçimde icra etmektedir.

Tebrik ve takdirlerimi sunarım.
Old 02-12-2007, 07:27   #123
Av.Mehmet Saim Dikici

Ben de gizli hayranlıklarımı iletir, takdir ve kıskançlıklarımı özellikle belirtirim.
Old 02-12-2007, 08:09   #124
üye18721

Şiir,neredeyse dilin doğuşuyla beraber ortaya çıkan bir yazın türüdür..Şiiri tanımlamak için binlerce ifade kullanılmışsa da doğru ve değişmeyecek bir tanıma ulaşmak olanaksız gibi görünmektedir..

Ancak,kendine ait bir dil ya da söylem kullanması,müzik ve sesle yakın ilişki içinde bulunması ve estetik bir etkileme gücünün olması herkes tarafından kabul edilebilecek özelliklerdir..
Şiirin ortaya çıkışı,insanın sesini bulması ve özellikle konuşarak iletişim kurmasını sağlayan bir dil geliştirmesi ile yaşıttır..İnsan günlük konuşma dilinin yanı sıra özellikle değiştirebileceği ya da yansıtabileceğini düşündüğü doğayı etkilemek için bir büyü dili oluşturmuştu..Bu dilin ritmik özellikleri şiir dilinin öncülü olarak algılanabilir..Platon da şiiri tanımlarken "büyülü söz" ifadesini kullanmıştır..

Çağlar boyunca türküler şiirsel metinler olarak sözlü yazın örnekleri olarak yaşamışlardır..Her kültürün günlük dil kadar sık kullandığı türkülerin sosyolojik boyutu yazınsal boyutundan daha önde görülmüştür..İşlerini yaparken türkü söyleyen insanlar bireysel ya da grupsal gereksinimlerinden dolayı farklı türlerde şiir geliştirmişlerdir..Bu gereksinim sonucu ortaya çıkan türler Yunan kültürü etkisi altında gelişmiştir..Bu bağlamda ilk gelişen türler lirik,epik ve dramatik şiirdir..
Bunların dışında pastoral,didaktik ve satirik diye adlandırılan türler de şiirde iç farklılaşmanın diğer örnekleridir..

Topluma ortak bir duyarlık ve bazen vicdan oluşturmak,insan-doğa ilişkisini düzene koymak,sıradan insanın gözlemleyebildiği halde ifade edemediği olayları ve olguları güzel ve farklı bir dil kullanarak gündeme getirmek ve böylece toplumun sözü olmak gibi işlevleri vardır şiirin..Şiirin işlevi yazıldığı ya da söylendiği döneme bağlı olarak farklılık göstermiştir..Topluma kazandırılmak istenen değerlerin sözcülüğünü yapmış,yenilikleri tanıtmaya çalışmış,demokrasi ve özgürlük kavramlarının kalıcı olmasında önemli pay sahibi olmuştur..
Aıntı:Türkiye Forum
Old 02-12-2007, 10:00   #125
akdevrim

Dikkat

Alıntı:
Yazan Saim
Şiir, şairin yavrusudur.
O'na emek verir,
Okutur... ))
..
...ah saim bey ..bende şunu söylemek istiyorum...şair şiirin insan nefes aldıkca oyuncağıdır...Sizin söyleminize yürekten katılıyorum....
....şiiir gibi kalın.....
Old 02-12-2007, 12:16   #126
üye18721

Dokuz canlı kedi gibidir şiir. (Neruda)
Old 02-12-2007, 13:12   #127
Ahmet Turan

Sayın Akdevrim,

Burda yazdığınız şiirlerden bir kısmını okuma fırsatı buldum.

Gerçekten siz bir şairsiniz hatta iyi bir şairsiniz...

Bir şairi tanımak gerçekten hoş bir duygu..
Old 02-12-2007, 13:27   #128
üye18721

Sayın Akdevrim için şiirsiz bir yaşam düşünemiyorum.Başarılarının devamını diliyorum.
Old 02-12-2007, 18:45   #129
akdevrim

Dikkat

...yazın dostlarım,
...Şiir bazen biz gibi dostlari bir noktaya taşıyan odak,adres,çekim merkezi olmayı başaran,hiç birimizin vaz gecemediği bir olgudur...
...şiirin inceliğiyle....
Old 03-12-2007, 05:09   #130
akdevrim

..İlk şiirim,

...Rahmetli babam Samsunda dağ köyünün ileri gelenlerinden biri sayılırdı...Kim doktora gidecek kimin bir sıkıntısı var koşardı...Her şehire indiğinde kardeşimle bize peynir vs. getirirdi..Ben lise 1.sınıftaydım..Köyden birisini doktora getirmişti..Bende onlarla birlikte hastaya yardımcı olmak amacıyla doktora gittim...Doktor hastayı muayene ederken ,bekleme odasında daha önce şiirlerimin yayınlanması için gönderdiğim kültür ve edebiyat dergisinin o ayki sayısını gördüm...Aldım titizlikle baktım..ilk şiirim bu petek dergisinde yayınlanmıştı...Cocuksu duygular içindeydim.Bu anımı ve içinde bulunduğum duyguları anlatamam..Daha sonraki yaşamımda da bir çok yerde şiirlerimin yayınlanması gercekleşti ama bu ilk andaki sevincimi hiç birisi tutmadı.Böylece şiirin ilk heyecan olduğunu yaşadım.Şiir bir heyecandır...Acı tatlı anıların belgesidir...
...Bu vesileyle rahmetli babamı derin minnet duygusuyla anıyor,siz şiir dostlarima esenlikler diliyorum...

akdevrim.03.12.2007.istanbul...
Old 03-12-2007, 12:02   #131
akdevrim

Dikkat

..........MAKBER.......
...........1885........

eyvah ne yer ne yar kaldı.
gönlüm dolu ahu zar kaldı.
şimdi buradaydı gitti elden.
gitti ebede gelip ezelden.

ben gittim o hakisar kaldı.
bir köşede tarumar kaldı:
baki o enisi dilden eyvah..
Beyrut'ta bir mezar kaldı.

nerde arayım o dilrübayı?
kimden sorayım o bineviyayı?
bildir bana nerde nerde ya Rap?
kim attı beni bu derde ya Rap?..

derler ki unut o aşmayı.
gitti tutarak rehi bekayı
sığsınmı hayale bu hakıkat?
görsün mü gözümö bu macerayı?..

süratle nasıl değişti halkim?..
almaz bunu havsalam hayalim.
bir şey görürüm mezara benzer.
baktıkca alır o yare benzer.

şeklerle güzar eder leyalim.
artar yine matemim melallim...

abdülhak HAMİT.

haksar:toz toprak içinde sürünen,hali perişan.
berut:bu gün kü beyrut.Şair hamit beyin zevcesi ölmüş,bu acı üzerine makber yazılmıştır...
.......şiir dostları bir değişiklik olsun ""makberi tercih ettim.Dil yalın her şey
anlaşılıyor.Bir yerde şiir çekilen acıyı geleceğe taşımaktır...Şairin acısı ve
hatırası önünde saygıyla eğiliyorum..

akdevrim.03.12.2007.istanbul.
Old 04-12-2007, 08:23   #132
akdevrim

Dikkat

...Şiir bazen bireysel yada toplumsal acıları işler.Dolayısıyle geçmişi geleceğe duygusal bir atmosferde taşır..O halde şiir tarihin anlaşılmasına katkı yapan durumundadır..Makber buna örnek gösterilebilir.Şair mehmet akif Canakkale gecilmez diyerek bir tarihi sürecin şiirle destanlaşmasına neden olmuştur.Şiir bütün bilim dallarına katkı yapar,nüfuz eder...Şiir yaşamımızın her sürecinde vardır.Bundan sonrada olacaktır...
...Şiir gibi kalın dostlarım...

akdevrim.04.12.2007.istanbul.Atatürk hava limanı.
Old 04-12-2007, 20:36   #133
akdevrim

Dikkat

...Şiir,bana göre şairin yazdığı dille kendi arasında bir duygu alış verişidir...Şiir hangi dilde yazılmışsa şiirdir,başka dile cevrilmesi durumunda özelliğini kaybeder..
....şiir gibi kalın dostlarim...

akdevrim.04.12.2007.istanbul.zeytinburnu.
Old 04-12-2007, 22:27   #134
akdevrim

Dikkat

..şiir bence sözçüklerle kurulup yazarının duygularıyla yoğrulmuş bir iletişim köprüsüdür...Bu köprüden gecenler köprünün sonunda sarhoş olabilir,ağlayabilir,gülebilir..Ama koşulları köprüyü geçmeden önceki durumuna rağmen hep iyidir...
....şiir gibi kalın dostlarim...

akdevrim.04.12.2007.istanbul.zeytinburnu...
Old 05-12-2007, 13:01   #135
akdevrim

Dikkat

....şiir derin hasrettir,uzun süre rahmet görmeyen,toprağa düşen ilk yağmur damlalarıdır...
....şiir hayatın yansıyan bir başka yüzüdür...
....şiir yüreğiyle selam...

akdevrim.05.12.2007.istanbul.sultanahmet.
Old 06-12-2007, 08:18   #136
akdevrim

Dikkat

...Şiir her koşulda ümidi muhafaza etme olayıdır.Külden ve enkazdan yeni bir dünya yaratma,ve daha öncekini yokmuş sayma olgusudur..şiir bir yenilenme olayıdır...
...şiir bir günaydındır...

akdevrim.06.12.2007.istanbul.
Old 06-12-2007, 14:40   #137
akdevrim

Dikkat

...Şiir ortak konuşulan bir sevgi dilidir...Irk,renk,fakir,zengin,fiziki engelli,engelsiz herkesi bir odakta kucaklayan,iyiye güzele motive eden bir araçtır...
...Şiir dökülen göz yaşı olabilir,ama göz yaşının nedeni olamaz...
...Şiir duyarlılığıyla...

akdevrim.06.12.2007.istanbul.Atatürk hava limanı.
Old 07-12-2007, 11:40   #138
akdevrim

Dikkat

...Şiir umutsuzluğun başladığı,yada bittiği noktada güneş gibi doğar...Belleklere
sıcaklık,yaşam sevinçi,yaralara merhem olur...
....Sözcükleri ustalıkla yan yana dizen dostlar kazanır şiir bazen...

akdevrim.07.12.2007.istanbul...
Old 07-12-2007, 17:22   #139
akdevrim

Dikkat

..Şiir olgusunda kör,sağır,umursamaz,karamsar,vuran,öldüren,kıran döken kavramlarına yer bulamazsınız....Şiir bazen mutluluğu formatına soktuğu sözçüklerle okuyucusuna yaşatabilir...Acıyıda böyle...Şiir bazen kendisini doğuran koşulları ortadan kaldırabilir.Yazarına bu gücü verebilir...
..şiir yüreğiyle kalın....

akdevrim.07.12.2007.istanbul...
Old 07-12-2007, 18:24   #140
akdevrim

Dikkat

...Şiirin yumuşatamadığı bir yüreğe,insanı duygu adına kurşun bile işlemez...O insan et ve kemikden oluşmuş mekanik bir varlıktır.Duygu bazinda yoktur.O halde şiir bir ölcü aracıdır...Psikoloji bilimine yardımcı olur.
...Şiir yüreğiyle. ...

akdevrim.07.12.2007.istanbul.Atatürk hava limanı.
Old 07-12-2007, 21:17   #141
akdevrim

Dikkat

...sevgiyi en etkili anlatım yoılu bence şiiirdir...Bunun içindirki lirik tarzda anlatısı olan aşklar varlığını günümüze kadar sürdürmüşlerdir.Halk tarafından bilinir belirgin olmuşlardır.....
...şiirsiz yaşam yoktur..

akdevrim.07.12.2007.istanbul.zeytinburnu..
Old 07-12-2007, 22:28   #142
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
...şiirsiz yaşam yoktur..

Yoktur paşam.

PIRPIR

Irmak gibi akar su,
Akarsu, ırmak gibi...
İçimde bir pırpır var,
Omuzumda üç pırpır...

Ben paşayım, sen paşa...
İçimde bir pırpır var,
Omuzumda üç pırpır,
Akarsu, ırmak gibi.

Paşam bu şiir nedir? Ya da böyle şiir mi olur?
Böyle şiir olursa, böyle yaşam mı olur?
Old 07-12-2007, 23:48   #143
akdevrim

Dikkat

...Sn.Saim paşam,yazdığınız dizeler bir şiirdir.onu kaleme alış gayeniz her ne kadar bir başka okuyucu tarafından sizin okuyup yorumlamanız gibi ses getirmese bile...Şiirleri tanımlamak gibi sınıflandırmakta çok zor gibidir..Ama içsel imgeler ve cağrışımlar bırakan şiiriniz bence sembolik şiirdir...
....Şiir gibi hep nezih kal sn. paşam...

akdevrim.07.12.2007.istanbul.zeytinburnu.
Old 08-12-2007, 00:19   #144
Opioid

şimdi..
şiir....
iyice kafam karıştı iyi mi
şairlere saygılar..
Old 08-12-2007, 12:16   #145
akdevrim

Dikkat

....Ulusların birbirlerinden tiçari,kültürel anlamda alış verişi kendi kullandıkları anlaşı dilini etkilemektedir...Birbirlerinden sözçük alıp vermektedir...Bu durum o dilde yazılan şiirleride etkelemektedir...Nitekim Osmanlının Iranla olan bağları,dilimizi etkilemiş,Farsi (farsca)şiir yazan şairlerimiz Osmanlı kültür hayatında önemli rol oynamışlardır...
....Bu bağlamda şiir yabancı sözcüklerden etklenmektedir...Bir düşünürün dediği gibi şiir yazıldığı dilde şiirse,yazıldığı dilin dişindan transfer edilen sözcük,ses ve uyum yapısına ters gelecektir...Ya o sözcüğü halkın şablon sözel dilinde yumuşatılıp,başka bir ifadeyle törpülendikten sonra kullanılmasında bir sakınca olmayacaktır...Bu noktada İstanbul Türkcesini baz alan büyük düşünür Ziya Gökalp'e derin saygıyla...
....Şiir bence bir yaşam biçimidir,anlayan için..

akdevrim.08.12.2007.istanbul.zeytinburnu....
Old 08-12-2007, 14:48   #146
Gülümse

Varsayılan Tagore diyor ki..

Şiir ve güzel sanatlar insanın bütün var olan şeylerle vahdet halinde buluduğuna ve son hakikatin şahsiyet hakikati olduğuna derin imanımızı beslerler. Bu tahlil ve münakaşa edilmesi gereken bir metafizik sistemi değil, anlaşılması kolay bir dindir..

Rabindranath Tagore
"Şairin dini" kitabından..
Old 08-12-2007, 15:17   #147
akdevrim

Dikkat

...her şiir bir eserdir...Bünyesinde dünyaları yaşatır...Bazen sayfalar dolusu nesir yazıyla anlatamadığımız bir duygu düşünceyi bir şiirde işleyip ustalıkla şairi anlatabilir...
...şiir yüreğiyle esen kalın...

akdevrim.08.12.2007.istanbul.zeytinburnu...
Old 08-12-2007, 23:44   #148
akdevrim

Dikkat

....Şiir bence satırlarında yer alan sözcüklerin çıkardığı seslerin toplamıdır..Uyum ve ahenkle yoğrulmuş duygular bir disiplin içerisinde dizelerde yer alır...
...Şiir ruhumuzun öteki mahallesidir.Herkesi orada göremezsiniz...
...Şiir gibi dileğiyle...

akdevrim.08.12.2007.istanbul.Atatürk hava limanı.
Old 09-12-2007, 07:11   #149
akdevrim

Dikkat

...Şiir olmayan bir sözcüğü bazen insan ses ve söyleyiş tarzi yönünden şiir formatına koyar...Bir annenin derin bir özlemle bebeğine günaydın demesi,ses tonu,sözcüğün sevecen ruhla söylenmesi,bence doyumsuz bir şiirdir...Aynı sözcüğü tutuklusuna işkence yapan bir gardiyanın aynı tutukluya söylediğini düşünün...
...şiir gibi kalın dostlarım...

akdevrim.09.12.2007.istanbul.
Old 09-12-2007, 20:14   #150
akdevrim

Dikkat

....Bence dünyada şiirin başkenti İstanbuldur...edebiyatların,çok yönlü kültürlerin,kıtaların,imparatorlukların birleştiği emsalsiz bir yerdir İstanbul...İstanbul bence şiir demektir...
....Şiirin başkentinden selamlar....

akdevrim.09.12.2007.istanbul.zeytinburnu...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 2 (0 Site Üyesi ve 2 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi