Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kooperatif Üyeliğinin Tespiti ve Tazminat

Yanıt
Old 03-11-2007, 16:38   #1
hamburabi42

Varsayılan Kooperatif Üyeliğinin Tespiti ve Tazminat

Değerli meslektaşlarım tecrübelerinize ihtiyacım var.
Müvekkilin elin 2001 yılına ait kooperatif yönetim kurulu kararı var. bu karara göre müvekkilin karar tarihi itibari ile kooperatife üye olduğu ve üyelik hakkı sonucu kendine tescil edilecek konutun ayrıntıları var. üyelik tarihinde ve bundan kısa süre sonra yaklaşık 40.000 ytl ödeme yapmış. söz konusu 40.000 ytl dairenin anahtar teslim fiyatı olarak tespit edilmiştir. Lakin 2001 yılından sonra müvekkil hiçbir hazirun listesinde yer almamış yani ismi üye olarak geçmemektedir. Bu süreçte kooperatif yönetimi değişmiş ve yeni yönetim de müvekkili üye olarak kabul etmemektedir.

bu arada kooperatifin elinde dairede kalmamıştır. yani kooperatif 45 üyeli ama 35 daire var sadece binada sizce işe nasıl başlamalıyım.

Şimdiden teşekkürler
Old 06-02-2008, 01:52   #2
kadirtoprak

selam bir koop. üyesinin üyeliğinin som bulması için koop kanununda sıkı şekillere bağlanmış şartlar var. Yani müvekkiliniz halen üye.. Akçalı yükümlülüğünü de yerine getirmiş görünüyor. Koop. üyeliğinin tespiti ile dairenin teslimi, mümkün değilse tazminat istemli bir davayı mutlak yetkili ticaret mahkemesind eaçabilirsiniz. kolay gelsin..
Old 12-03-2008, 18:20   #3
Av.Sevgi KARATAŞ

Sayın Meslektaşlarım

Öncelikle Kolay Gelsin. Benim aynı konu ile ilgili bir sorum olacak. Hiçbir Hazirun Cetvelinde Üyenin isminin yer almaması ile ilgili herhangi bir şikayet hakkımız olamaz mı.

Teşekkür ederim.
Old 01-01-2009, 21:17   #4
Ümit Basri Bülbül

Konut yapı kooperatiflerinin tip ana sözleşmesinin 10.maddesinde ortaklığın ne şekilde kabul edileceği belirtilmiştir. Burada ortaklığın Kooperatif Yönetim Kurulunun kararı ile gerçekleştiği belirtilmektedir.

Eğer müvekkilinizin elinde böyle bir karar varsa ortaklığı geçerlidir.

Ortaklıktan çıkarılma ise 14.maddede anlatılır. Orada belirtilen sebeplerle Yönetim Kurulunca alınacak gerekçeli karar ile ortaklıktan çıkarılarak ortaklık defterine kaydedilir ve Noter aracılığı ile ortağa tebliğ edilir.

Konu eskimiş; ancak sürekli yaşanan bir konu. Sadece bilgi olsun dedim. Çözümü tabii ki mahkemede maalesef.

Zaten Kooperatifler aleyhine açılan davalarda Kooperatif yönetimi maça -1 puan ile başlıyor.
Old 02-03-2010, 15:10   #5
Av.Ş.Mukaddes

Varsayılan kooperatif üyeliğini tesbiti

kooperatif üyeliğini sona ermesi şekil şartına bağlanmıştır.Ama devri konusunda ayrıntılı bir hüküm veya bir şekil şartı var mıdır?.Devralan üye aidat borçlarını ödemiştir.
Eğer bir devir var ise ve devreden de ben devretmedim diyorsa,açılan üyeliğin tesbiti davasında kooperatif yönetiminin beyanı da devrin olduğu ve yeni üye dışında kimseyi tanımadığı yönünde ise,ilk üyenin bankaya ödediği paralar(kooperatif hesabına)nasıl bir sonuca etki eder..teşekkür ederim
Old 02-03-2010, 16:00   #6
cunapiedra

konuyla paralel bir sorum olacaktı,kooperatif üyeliğine ait aidat borçlarının ödenmediğinden dolayı ihraç kararı alınan üyeye karşı nasıl tahsil yoluna başvurabiliriz
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi