Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Telefonda Hakaret Ve Manevİ Tazmİnat

Yanıt
Old 08-01-2008, 10:25   #1
Av.bozkara

Varsayılan Telefonda Hakaret Ve Manevİ Tazmİnat

Sevgili Meslektaşlar,
Müvekkilim, abisi ile yıllardır husumet içerisinde ve abisinin çocukları yani yeğenleri de amcalarına kin besleyerek büyümüşler. Bir gün müvekkilimin telefonuna gizli numaradan arama gelir ve açtığında karşısındaki ses kendisine küfürler yağdırır. Bunun üzerine müvekkil savcılığa şikayette bulunur. Soruşturma devam ederken numaranın yeğeni X in adına kayıtlı olduğu anlaşılır. X dinlenir ve ifadesinde hattın kendisi adına kayıtlı olduğunu ancak küçük kardeşi Y tarafından kullanıldığını söyler. Bunun üzerine Y (19 yaşında)dinlenir. Y ifadesinde hattı kendisinin kullandığını kabul eder ama o gece amcasını aradığı yönündeki iddiayı kabul etmez. Fakat gsm merkezi ile yapılan yazışmada müvekkilimin iddia ettiği saatte Y tarafından kullanılan numaradan arandığı ortaya çıkar. Yani Y aramadığını söylemektedir ancak kayıtlara göre aramıştır. Hakareti tlf. da ettiği için buna tanıklık edebilecek kimse yoktur.Savcının iddianamesi doğrultusunda sulh ceza mahk.de dava açıldı. Müvekkil eş zamanlı olarak manevi tazminat davası açmak istiyor. Ceza davasının neticesi konusunda şüphelerim olduğu için(hakarete tanıklık eden kimse yok) manevi tazminat davası için acele etmek istemiyorum. Sizce davanın neticesi ne olur?Bir de hat sahibi olan X'e karşı da manevi tazminat davası açabilirmiyim?(X ceza davasına taraf değil)

Yorumlarınızı bekliyorum...
Saygılarımla

Saygılarımla
Old 08-01-2008, 18:07   #2
MASSAN

benzer durum benim müvekkilime de oldu.müvekkilimi telefonla rahatsız ediyorlar ve hakaret ediyorlar.Ancak müvekkilim telefonun handsfree (dışarı ses verme) özellilğini açıyor ve yanındakiler duyuyor.dava oldu ve müvekkilim kazandı...
bana göre eğer tanık yok ise davayı kaybedersiniz ....çünkü hakaret suçu için tanık çok önemli diyorum.tabi bu benim görüşümdür.iyi çalışmalar..
Old 09-01-2008, 09:14   #3
miss_lawyer

tanık olmadığı için ispat zor ama arama kayıtlarıyla aradığı sabit ve sanık aramadım dediği halde yalan söylediği ortada..demek ki arama ile sanığın bir suçu var ki aramadım diyor(suçu kabul etmesi düşünülemeyeceğinden)..bu açıdan sanık ceza alabilir (eğer "evet aradım ama küfür etmedim" deseydi ispatlanamayan bu durumdan dolayı ve şüpheden sanık yararlanır ilkesince ceza almazdı)
Old 10-01-2008, 00:12   #4
Hemocrania

Eger ki hakaret telefonda bulunan bir kayıt cihazıyla kaydedilmiş olsa idi bu kayıt delil olarak mahkemece kabul edilir miydi?
Old 03-04-2013, 14:22   #5
Av. Buket SARAN

Karşılıklı davaları olan biri müvekkilimi kışkırtmış, müvekkilim telefonda karşı tarafa küfretmiş. Daha önceden bunu planlayan ve hazırlıklı olan karşı taraf, müvekkilimin bilgisi dışında bunu kaydederek şikayetçi olmuş. Bu kayıt kanuna aykırı delil midir, mahkeme tarafından delil olarak kabul edilebilir mi? Müvekkilim de izinsiz kayıt yaptığı için karşı tarafı şikayet etse sonuç alır mıyız?
Old 03-04-2013, 14:57   #6
bilal_gedikci

Alıntı:
Yazan Av. Buket SARAN
Karşılıklı davaları olan biri müvekkilimi kışkırtmış, müvekkilim telefonda karşı tarafa küfretmiş. Daha önceden bunu planlayan ve hazırlıklı olan karşı taraf, müvekkilimin bilgisi dışında bunu kaydederek şikayetçi olmuş. Bu kayıt kanuna aykırı delil midir, mahkeme tarafından delil olarak kabul edilebilir mi? Müvekkilim de izinsiz kayıt yaptığı için karşı tarafı şikayet etse sonuç alır mıyız?

Sayın Buket Saran,
Aynı durum benim bir müvekkilimin de başına gelmiş. Bu ayın sonunda sulh cezada duruşmamız var. 5-6 dakikalık konuşmanın sadece 1.5 dakikası kaydedilmiş ve herşeyin planlı olduğu ortada. Savunmamızda telefon dinlemesinin izinsiz olarak yapıldığını ve delil olarak kabul edilmemesini isteyeceğiz. Ancak talebimizin kabul edilme ihtimali zayıf.

TCK 132/3 "Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın (Ek ibare: 02/07/2012-6352 S.K./79.md.) hukuka aykırı olarakalenen ifşa eden kişi, (Değişik ibare: 02/07/2012-6352 S.K./79.md.) bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (Ek cümle: 02/07/2012-6352 S.K./79.md.) İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur."

Kanımca mahkeme kayıtların delil olarak kullanılmasını hukuka aykırı ve alenen ifşa olarak değerlendirmeyecektir. Ben de sonucu merak ediyorum.

Kolay gelsin,

Old 03-04-2013, 15:16   #7
Av. Buket SARAN

Cevabınız için teşekkür ederim. Aşağıdaki linki incelemenizin savunmanızda size yardımcı olacağını umuyorum.
http://www.aghukukburosu.com/sayfa-1...makaleler.html
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi