Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

İstanbul Barosu'ndan yapılan ruhsat başvurularına red!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-04-2013, 10:20   #1
Av. Eren Can

Varsayılan İstanbul Barosu'ndan yapılan ruhsat başvurularına red!

İstanbul Barosu’nda ki düşme krizinin
faturası stajyerlere çıktı 100 ruhsat
iade oldu

İstanbul Barosu yönetimden düştü mü iddialarından hemen sonra ruhsat başvurusu yaptım. Başvuru 21 Şubat tarihinde İstanbul Barosu'ndan onaylanıp TBB'ye gitti. Ardından da 1 Mart günü Adalet Bakanlığı'na gitti. Bugün bakanlıktan dönen başvurumun red edildiğini duydum. Ama telefonda bir gerekçe öğrenemedim. Bu konuda İstanbul Barosu'na gittim. Öğrendim ki 100 kişinin başvurusu red edilmiş. İstanbul Barosundan yapılan 180 başvurunun henüz hiç biri kabul edilmemiş.

Ciddi bir mağduriyet yaşıyoruz.

Konu ile ilgili çıkan Radikal Gazetesi haberi:

Balyoz davasındaki tutum gerekçe gösterilerek İstanbul Barosu yönetimine ‘yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs’ suçlamasıyla açılan dava, Adalet Bakanlığı ile barolar arasında krize dönüştü.
İstanbul Barosu staj eğitimini tamamlayan 100 kadar genç avukatın ruhsatnamesini onaylanmak üzere Türkiye Barolar Birliği’ne yolladı. Barolar Birliği usul gereği listeyi Adalet Bakanlığı’na gönderdi. Ancak Adalet Bakanlığı, İstanbul Barosu’na Balyoz davası nedeniyle açılan davayı gerekçe göstererek, hiçbir işlem yapmadan evrakı Barolar Birliği’ne iade etti. Barolar Birliği ise yetkisini kullanarak kararında direndi ve ruhsatları onayladı.
Radikal’in görüştüğü Adalet Bakanlığı yetkilileri “hukuki süreç” nedeniyle işlem yapılmadığını ifade etti. Barolar Birliği Başkanı Ahsen Coşar ise “bu yönde kimi duyumlar aldığını” söylemekle yetindi. Şimdi Adalet Bakanlığı’nın usul gereği ruhsatnameleri onaylaması ve ardından da dava açması bekleniyor. Ayrıca 80 başvurunun daha hâlâ işleme konmadığı da öğrenildi.

Kaynak : http://www.radikal.com.tr/radikal.aspx?atype=radikaldetayv3&articleid=11 29176&categor
Old 12-04-2013, 11:39   #2
Av.Suat Ergin

Ayıp kere ayıp!

Böyle rövanş mı olur? Yüzlerce meslektaşın geleceği ile oynamak, nasıl bir pervasızlıktır?
Old 12-04-2013, 12:09   #3
Av. Engin EKİCİ

İki kişi birbirleriyle muhabbeti keser ama sık sık karşılaşmak gibi bir zorunlulukları da vardır. Birinin çocuğu durumdan habersiz diğerine hitap eder ve "babana/annene küsüm seninle de konuşmuyorum" şeklindeki çocuktan daha çocukça bir tutum nedeniyle hitabı yanıtsız kalır ya, bu şekilde davranan insanların durumuna benzettim Adalet Bakanlığı'nın yaklaşımını..

Üstelik bakanlığın, görevini devam ettiren, bir başka deyişle düşmemiş olan seçilmiş bir yönetimi hiçe sayma hakkını "hukuk"tan almadığı kesin. E o zaman nereden alıyor?

Saygılarımla..
Old 12-04-2013, 13:16   #4
Av.Deniz Dilek

Böyle hukuki gerekçeden uzak ruhsat ret nedeni olamaz diyeceğim ama olmuş..!

Aday usul ve yasaya uygun olarak tüm yükümlülüklerini yerine getirsin ruhsat başvurusu yapsın .. Adalet Bakanlığı da ben senin mensubu olduğun barodan haz etmiyorum desin..

Devam edemeyeceğim ..
Old 15-04-2013, 17:37   #5
Av.Selim Balku

Avukatlık Kanunu madde 3 de kabul şartları yazılmış.

Bunun haricinde hangi hakka dayanarak yasaya aykırı işlem yapılabilir ki?

Bu haberin doğruluğundan şüphelerim var. Aksini düşünmek bile istemiyorum...
Old 16-04-2013, 23:42   #6
Av.Barış

bu ülke ne hukuk skandalları gördü. stajyer avukatlarımızın ruhsatı vermemesi neden sizleri şaşırttı anlamıyorum. o kadar çok hukuksuzluk var ki...
Old 17-04-2013, 09:05   #7
Av.Deniz Dilek

Şaşırmak elbet bu sorunu çözmez ancak neler gördük diyerek bu sorunları sıradanlaştırmamak lazım sayın Av.Barış .. Normalleştirdikçe çözüm de üretemez oluruz ..

'' En büyük tehlike yanlışların alışkanlık haline gelip doğru sanılmasıdır. ''
Old 19-04-2013, 08:37   #8
Engin Özoğul

Varsayılan İstanbul Barosu'ndan zorunlu açıklama

MESLEKTAŞLARIMIZIN RUHSATLARININ ADALET BAKANLIĞI TARAFINDAN TBB’YE GERİ GÖNDERİLMESİ İLE İLGİLİ ZORUNLU AÇIKLAMA

"Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye Barolar Birliği Başkanlığına gönderilen 05.04.2013 tarihli yazı ile; stajını tamamlayarak avukatlık ruhsatı almaya hak kazanan 109 meslektaşımızın “levhaya yazılmasına” ilişkin İstanbul Barosu Yönetim Kurulu kararının “hukuken geçerli olmadığı” iddia edilmiştir.

Yazıya göre, adı geçen meslektaşlarımız için, Yönetim Kurulunca alınan karara katılan Başkan ve 8 Üye hakkında Silivri 2 Asliye Ceza Mahkemesinde açılmış bulunan davanın iddianamesinin kabul tarihinden itibaren, bu kişilerin katılımıyla alınan kararların geçerli olmayacağı ileri sürülmektedir.

Adalet Bakanlığı tarafından iddia konusu edilen hususların hukuksal hiçbir dayanağının bulunmadığı ve bu çerçevede İstanbul Barosu Yönetim Kurulunun görevini sürdürmekte olduğu, yasal dayanakları ile birlikte önceki günlerde kamuoyuna açıklanmıştı. Bu husus, ayrıca TBB tarafından yayınlanan bildiri ve Genel Kurulumuzun sonuç bildirgesi ile de tevsik edilmiştir.

Bakanlık tarafından yürütülen süreç ise, Hukukun Üstünlüğü Grubu tarafından, Baromuza gönderilen ihtarnamenin bilgi ve “gereği” için Adalet Bakanlığına da gönderilmesi ile başlamıştır. Bakanlık, bu ihtarnamede ileri sürülen hususlara itibar etmek suretiyle, bu yönde işlem tesis etmiştir.

Bugün itibariyle, stajını tamamlayarak ruhsat bekleyen meslektaşlarımız açısından oluşan son durum ise doğrudan Avukatlık Yasasının 8. Maddesinde düzenlenmiş bulunmaktadır. Buna göre, “bir daha görüşülmek üzere” TBB’ne gönderilen kararlarla ilgili olarak TBB Yönetim Kurulunun 2/3 çoğunluğu ile verilen kararları takiben, ruhsat başvuruları “onaylanmış sayılacaktır”.

TBB’nden alınan bilgiye göre, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu kararını kabul eden TBB Yönetim Kurulu, kendisine geri gönderilen kararı “aynen kabul ettiğine” dair kararını “oybirliği” ile almış bulunmaktadır. Anılan karar, gerekçeli olarak 18.04.2013 tarihinde Bakanlığa gönderilmiştir. Yasa hükmüne göre, bu son durum itibariyle ruhsat başvuruları onaylanmış olacaktır.

Bu çerçevede – gecikmeli de olsa - ruhsatların Baromuza gönderilmesi yasal zorunluluktur.

Bu noktadan itibaren sorun Adalet Bakanlığı tarafından, konunun idari dava konusu yapılıp yapılmayacağı ile ilgilidir. Avukatlık Yasasının 8.maddesinin 6. Fıkrası gereğince Adalet Bakanlığı tarafından; TBB Yönetim Kurulunca tesis edilen “ruhsat başvurusunun kabulüne dair kararın” iptali istemiyle, İdare Mahkemesinde dava açılması Bakanlığın ihtiyarındadır. Bakanlığın, devam eden süreci de dikkate alarak giderek artan ve yüzlerce meslektaşımızı ilgilendirecek olan sayıda dava açacağını “ummak istemiyoruz” .

Görüldüğü gibi, meslektaşlarımızın yaşadığı bu mağduriyet, İstanbul Barosu Yönetim Kurulunun bir işlemi ve iradesinden kaynaklanmamakta, Adalet Bakanlığının değerlendirme ve tercihini yansıtmaktadır. Nitekim, süreç TBB ile Adalet Bakanlığı arasında gelişmektedir. Bu süreç tarafımızdan da hassasiyetle takip edilmektedir. Gerektiğinde daha ayrıntılı açıklama yapılacaktır.

Durum, meslektaşlarımıza saygı ile duyurulur."

İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI
Old 20-11-2013, 11:43   #9
Semender33

Varsayılan İstanbul Barosu - Adalet Bakanlığı Arasındaki Sorunların Ruhsat Bekleyen Meslektaşları Vurması

Bazılarımızın malumu olduğu üzere İstanbul Barosu Yönetim Kurulu kararları Adelet Bakanlığı tarafından "hukuken geçerli" sayılmamakta, ve İstanbul Barosu yönetim kurulu kararları Adalet Bakanlığından geri çevrilmekte.

Adalet Bakanlığının gerekçesi "Yönetim Kurulunca alınan karara katılan Başkan ve 8 Üye hakkında Silivri 2 Asliye Ceza Mahkemesinde açılmış bulunan davanın iddianamesinin kabul tarihinden itibaren, bu kişilerin katılımıyla alınan kararların geçerli olmayacağı "

İstanbul Barosuna Avukatlık ruhsatı almak için başvuru yapan birçok meslektaşımızın ruhsat işlemleri Adalet Bakanlığının İstanbul Barosundan gelen tüm kararları reddetmesi nedeniyle gereksiz yere geri dönmekte ve ikinci kez tekrar gönderilmekte. İkinci gönderimde kabul edilmekte (oda zorunluluktan ötürü).

İstanbul Barosunun ilgili açıklaması "
Bugün itibariyle, stajını tamamlayarak ruhsat bekleyen meslektaşlarımız açısından oluşan son durum ise doğrudan Avukatlık Yasasının 8. Maddesinde düzenlenmiş bulunmaktadır. Buna göre, “bir daha görüşülmek üzere” TBB’ne gönderilen kararlarla ilgili olarak TBB Yönetim Kurulunun 2/3 çoğunluğu ile verilen kararları takiben, ruhsat başvuruları “onaylanmış sayılacaktır”.

Adalet Bakanlığının; İstanbul Barosuna karşı sergilediği tutum yüzünden ruhastların gelmesi 70 ile 80 günü bulmakta. Sonuçta mağdur olanlar ruhsat almak için başvuru yapan arkadaşlarımız olmakta.

Siz değerli THS üyelerinin bu konu ile ilgili görüşlerini merak ediyorum. Söz konusu olay birçok haberde "restleşme, ambarogo..." vb. başlıklar altında işlendi. Sizce bu nedir?

İlgili konu ile alakalı haberler:

http://www.gazetea24.com/haber/adale..._23422558.html

http://www.istanbulbarosu.org.tr/det...atID=2&ID=8022

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=83223

http://www.gencbaro.org/haber/istanb...iade-oldu.html
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi